Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Musimy zdawać sobie sprawę z przykrego faktu, że zdecydowana większość popularnych kosmetyków i środków czystości sprzedawanych w sklepach zawiera składniki pochodzenia zwierzęcego. Mowa tu o kosmetykach, do produkcji których zostały użyte pewne komponenty ze zwierząt. Dochodzi do tego jeszcze kwestia przeprowadzania przez koncerny kosmetyczne i farmaceutyczne badań na zwierzętach, wątpliwych zresztą z punktu widzenia zasadności. Dlatego najlepiej wybierać kosmetyki, co do których możemy mieć pewność, że nie zawierają substancji pochodzenia zwierzęcego oraz ich produkcja nie wiązała się z jakimikolwiek testami z udziałem zwierząt (cruelty-free).
Jeżeli mamy wątpliwości, należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania. Czy chcemy kupować i stosować produkty okupione cierpieniem? Jak będziemy czuć się wiedząc, że poprzez nasz zakup przyczyniliśmy się do cierpienia innych i tym samym daliśmy nasze przyzwolenie na stosowanie okrutnych praktyk? Czy wiemy, że kupując kosmetyki testowane na zwierzętach, wspieramy tych, którzy stosują ten haniebny proceder; wspieramy bezpośrednio, ofiarowując nasze pieniądze?
Musimy wiedzieć, że poprzez nasz wybór mamy możliwość wpływać bezpośrednio na tę sytuację i zmieniać ją na lepsze. To ludzie kształtują rynek. Wystarczy uważniej przyglądać się temu, co kupujemy. Nie pozwólmy zarabiać na cierpieniu.


Oto wybór popularnych w Polsce firm, których kosmetyki, środki chemiczne oraz inne wyroby (lub ich składniki) są testowane na zwierzętach. Wybór zaczerpnięty z listy organizacji PETA.

Bic Corporation
Produkty piśmiennicze Bic, Conte, Ballograf, Sheaffer, Wite-out i Tipp-ex, zapalniczki i golarki.

Colgate-Palmolive Co.
Środki czystości Ajax, pasty i płyny Colgate, dezodoranty Speed Stick, płyny, mydła Palmolive.

Coty
(Adidas, Davidoff, JOOP!, Rimmel)

Gillette Co.
Producent takich marek jak: Braun (golarki, roboty kuchenne, żelazka, tostery, czajniki, suszarki), baterie Duracell, Oral-B (środki do higieny jamy ustnej), artykuły piśmiennicze Parker.

Johnson & Johnson
(Clean & Clear, Johnson’s Baby, Nizoral, Neutrogena, Bausch & Lomb)

Procter & Gamble Co.
Producent takich wyrobów i marek jak: Ace, Always, Ariel, Blend-a-Med, Pampers, Herbal Essences, Head & Shoulders, Hugo Boss, Lacoste, Lenor, Max Factor, Mr.Proper, Naturella, OLAY, Old Spice, Pantene, Pampers, Secret, Shamtu, Tampax, Vizir, Whitestrips.

Unilever
Producent takich marek jak: Dove, Signal, Timotei, Sunsilk, Rexona, Axe, Cif, Domestos, Coccolino, Pollena 2000, Omo, Algida, Knorr, Amino, Helmann’s, Rama, Delma, Kasia, Flora, Lipton.


Poniżej znajduje się wybór kilku firm przyjaznych zwierzętom, których produkty można nabyć w Polsce.

Eco Cosmetics
Produkty tej marki posiadają certyfikat EcoCert, zostały wykonane na bazie surowców z ekologicznych upraw biologiczno-dynamicznych (Demeter), są wegańskie (wolne od składników poch. zwierzęcego), wpisane na listę Vegan Society. W ofercie: szampony, toniki, odżywki, kremy, maseczki, balsamy, dezodoranty, żele pod prysznic.

Gaia Creams
W ofercie: kremy, olejki, kosmetyki pod oczy, balsamy, produkty do demakijażu i do cery trądzikowej.

Green People
Wielokrotnie nagradzana, uważana za jedną z lepszych marek kosmetycznych na świecie. Kosmetyki tej firmy są sprawdzane i zatwierdzane na każdym etapie produkcji zgodnie z normami ekologicznymi. Dodatkowo posiadają składniki Fair Trade. Są wegańskie, mają certyfikat Vegan Society jako wolne od sładników odzwierzęcych. W ofercie: Szampony, odżywki, mleczka, kremy, balsamy, dezodoranty, żele, pasty do zębów.

Kanu
W pełni wegańskie kosmetyki. W ofercie olejki kąpielowe, peelingi, sole, mydła, wody.

Lakshmi
W ofercie szampony, odżywki do włosów, kremy, preparaty do stóp.

Lavera
100% naturalne kosmetyki, wytworzone ze składników roślinnych pochodzących z upraw ekologicznych, kontrolowanych dzikich zbiorów i z własnej produkcji. Posiadają certyfikaty NaTrue i BDIH, wpisane na listę Vegan Society. W ofercie szeroka gama produktów do ciała, twarzy, włosów – dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

Polin
W ofercie szampony, proszki i płyny do prania, płyny do naczyń, żele do WC, do mycia szyb, dywanów, usuwania rdzy i kamienia, pasty BHP, odświeżacze powietrza.

Skin Blossom
Marka oferuje organiczne kosmetyki do kompleksowej pielęgnacji twarzy, ciała i włosów za przystępną cenę. Wszystkie produkty posiadają ekologiczny certifikat Soil Association oraz są kosmetykami wegańskimi, zarejestrowanymi przezVegan Society. W ofercie kremy, balsamy, mleczka, szampony, odżywki, żele do twarzy i do kąpieli.

Sonett
Wysokiej jakości ale przystępne cenowo ekologiczne kosmetyki i środki czystości. Wszystkie produkty posiadają certifikat EcoGarantie oraz dodatkowo ECO Control oraz są kosmetykami wegańskimi – certyfikat Vegan Society.


Jeżeli mamy wątpliwości, czy dany kosmetyk jest wolny od okrucieństwa, możemy posłużyć się poniższymi odnośnikami do stron, prezentujących stale aktualizowane listy i zestawienia:

Vegan Society – lista brytyjskiego Towarzystwa Wegańskiego, zawierająca wykaz kosmetyków niezawierających substancji odzwierzęcych i nietestowanych na zwierzętach.

PETA Caring Consumer – wykazy firm, które do produkcji swoich kosmetyków wykorzystują/nie wykorzystują testów na zwierzętach. Dodatkowo lista składników pochodzenia zwierzęcego, stosowanych w produkcji kosmetyków.

National Anti-vivisection Society – prosta i szybka wyszukiwarka firm lub produktów.


Lista i właściwości substancji stosowanych w kosmetykach. Objaśnienie właściwości toksykologicznych składników kosmetycznych.

Polecamy wegańskie kosmetyki domowej roboty: