Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone
ŻelazoWapńMagnezCynkPotasFosfor
Żelazo

Żelazo to bardzo istotny składnik mineralny w diecie wegetariańskiej.

Wpływa bezpośrednio na wzrost i odporność organizmu. Jego niedobór sprawia, że czujemy się senni, zdekoncentrowani, brak nam sił, zaś w skrajnych przypadkach może prowadzić do zaburzeń pracy serca, czy anemii.

Prawidłowo prowadzona dieta bezmięsna skutecznie zapewni nam odpowiednią ilość tego minerału.

Doskonałym źródłem żelaza są:
– rośliny strączkowe (soja, soczewica)
– orzechy
– ziarna sezamu
– pestki dyni i słonecznika
– kasze oraz zboża
– zielone jarzyny liściaste
– owoce suszone (śliwka, morela, figi)

Wapń

Wapń odpowiedzialny jest za wzrost i zdrowie kości i zębów. Działa w połączeniu z fosforem, a wchłaniany jest przez organizm dzięki obecności witaminy D.

Symptomy niedoboru wapnia to uczucie mrowienia kończyn, skurcze mięśni, podatność na złamania kości, bóle stawów.

Najpotężniejsze źródła wapnia to:
– ciemnozielone jarzyny liściaste
– ziarna sezamu
– soja
– suszone owoce
– migdały
– nasiona słonecznika
– brokuły
– drożdże
– produkty mleczne (sery, mleko, jogurt, śmietana)

Magnez

Magnez odpowiada za przyswajanie i przemianę węglowodanów w organizmie. Jest niezbędny do metabolizmu wapnia, potasu oraz fosforu.

Jego brak może prowadzić do skurczów mięśni, zaburzeń pracy serca, w konsekwencji zaś do stanów depresyjnych i zaburzeń psychicznych.

Osobom prowadzącym dietę jarską brak tego składnika nie powinien jednak doskwierać. Jest go pod dostatkiem w świeżych owocach i warzywach, ziarnach i orzechach, również w nasionach roślin strączkowych, soi oraz owocach suszonych.

Cynk

Cynk odpowiada za wzrost organizmu. Reguluje również przemianę węglowodanów i – co istotne – białka, przez co jest niezmiernie istotnym elementem diety bezmięsnej.

Jego niedobór może objawiać się m.in. brakiem apetytu, uczuciem zmęczenia, nadmierną podatnością na zakażenia, zaś w perspektywie może prowadzić do poważnych chorób skóry, paznokci, włosów.

Najwięcej cynku wstępuje w płatkach owsianych, kiełkach pszenicy, w różnorakich odmianach orzechów, ziarnach sezamu, pestkach dyni. Dobrym źródłem cynku jest również kukurydza i groch.

Potas

Potas odpowiada za równowagę wodną oraz kwasowo-zasadową organizmu. Ponadto reguluje przemianę węglowodanów i białek.

Jego niedobór objawia się różnorako, od stanu osłabienia i znużenia do stanu nadmiernego pobudzenia, nerwowości, a nawet zaburzeń zachowania.

Najważniejsze źródła potasu:
– świeże owoce i warzywa
– gotowany szpinak, rabarbar
– orzechy
– nasiona strączkowe
– pełnoziarniste produkty zbożowe.

Fosfor

Działa w połączeniu z wapniem i odpowiada za budowę kości i zębów, wzrost oraz regenerację tkanek. Bierze udział w metabolizmie białek i węglowodanów. Jest niezbędny do właściwej pracy serca i nerek.

Jego skrajny brak powoduje stany osłabienia, zaburzenia nerwowe, nieregularny oddech. Jednak przypadki niedoboru tego minerału są bardzo rzadkie. Odpowiednio prowadzona dieta, bogata w owoce, jarzyny, warzywa strączkowe, orzechy, ziarna i pestki, zapewni nam wystarczającą ilość fosforu.