Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Prawa zwierząt na Wikipedii  

  RSS

dzbanuszek
świeżaczek
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 3
26/06/2011 6:47 am  

Promować wegetarianizm w Internecie - fajna rzecz. Niejeden prozwierzak to robi, dyskutując na forach czy prowadząc bloga. Akcja szczytna, niemniej... [b]bezsensowna[/b]?

Ile osób przeczyta artykulik zamieszczony na prywatnym blogasku? Ile osób prześledzi forumową dyskusję? Malutko, mocium państwo.

[b]Co innego - Wikipedia! [/b]

Kluczem jest pozycjonowanie. Wpiszę w Google "wegetarianizm" - i na pierwszej pozycji będę miał artykuł z Wikipedii. Natomiast artykuł o wegetarianizmie z bloga szlachetnego Jurka czy Gosi? Będzie daleko, oj, daleko. I mało kto go przeczyta.

[b]Google lubi Wikipedię[/b]. Faworyzuje ją podczas wyszukiwania. I należy z tego skorzystać. Jeśli chcemy upowszechnić jakiś problem związany z eksploatacją zwierząt czy poglądy jakiegoś prozwierzęcego myśliciela - to twórzmy hasła w tejże encyklopedii. Dotrzemy do tysiąca razy więcej osób niż w przypadku pisania na blogach czy nawet na zacnym portalu www.wegetarianie.pl

[b]Rozbudujmy Wikipedię pod kątem praw zwierząt[/b]. Na razie sprawa wygląda po prostu żałośnie. Hasło "Tom Regan" ma sześć linijek. Hasło "Gary L. Francione" ma jeszcze mniej - a wczoraj w ogóle go nie było, dopiero w nocy niejaki Dzbanuszek skrobnął te parę zdanek.

No żenada. Co robią przy komputerach prozwierzęcy aktywiści? Grzeją w pasjansa? Tym raczej nie pomogą sprawie.

Jeśli komuś leży na sercu los zwierząt, to powinien przynajmniej godzinę w tygodniu poświęcić na rozbudowywanie Wikipedii. W żaden inny sposób nie dotrze do tak wielu odbiorców.

Gdyby znalazło się dwudziestu skorych do działania ideowców i przez wakacje dodawaliby dziennie po jednym artykule, to pod koniec sierpnia Wikipedia zyskałaby aż 1200 haseł! Wiecie, ile w sumie mogłyby one generować odwiedzin w ciągu roku? [b]MILIONY.[/b]

Jeśli promować wegetarianizm w Internecie - to tylko za sprawą Wikipedii.

A to nawet wysiłku nie wymaga! Angielska Wikipedia ma przyzwoicie rozbudowany dział poświęcony prawom zwierząt. Wystarczy w luźny sposób tłumaczyć artykuły i wrzucać je po polsku. No to odpoczynek prawie.

Obecność problemu w Wikipedii sprawiłaby, że ludzie zaczęliby inaczej podchodzić do sprawy eksploatacji zwierząt. Zaczęliby ją w ogóle zauważać. [b]A to poszerzyłoby grono wegetarian. [/b]

Jest tyle tematów do poruszenia. Wiwisekcja, przemysł skórzany, wielkoprzemysłowa hodowla zwierząt, najważniejsze postaci ruchu. To się samo nie napisze. A jeśli w ogóle się nie napisze, to nikt z szarych ludzi nie pozna przykrej prawdy.

Twórzmy tego typu hasła. Rozwiewajmy mity. Okraszajmy już istniejące artykuły o znanych osobistościach informacją, że są wegetarianami czy weganami. Poruszając te wszystkie zagadnienia w sposób bezstronny uświadomimy ludzi, na czym polega problem. Bo problem jest na tyle duży, że nawet przedstawiony bezstronnie zdrowo ryje psychę.

[b]Przyłączacie się do frontu?[/b]


OdpowiedzCytat
Jakub
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 135
26/06/2011 1:12 pm  

[b]Ja się przyłączam i pomysł jak najbardziej mi się podoba.[/b] Zresztą, widać już pewne postępy. Na forumveg udało nam się skrzyknąć kilka osób i pierwsze efekty już są. Tutaj link:
http://www.forumveg.pl/viewtopic.php?t=4975&postdays=0&postorder=asc&start=15

Wrzucę poniżej to, co napisałem tam:

Tak sobie pomyślałem (co wy na ten temat sądzicie?) że najważniejsze w Wikipedii są tak naprawdę 3 hasła.
Prawa Zwierząt
Wegetarianizm
Weganizm
I z tych haseł powinniśmy postarać się zrobić prawdziwe eseje.
Dlaczego te 3? Ktoś, to pierwszy raz usłyszał o i zainteresował się wege nie wklepie od razu Tom Regan, bo nie będzie miał najmniejszego pojęcia, kto to. Podobnie z innymi pobocznymi hasłami, jak etyczny problem spożywania mięsa czy GAP. I tak sobie myślę, że jeśli przy tych trzech (może są jeszcze 2-3 inne kluczowe hasła) kogoś zaintrygujemy, pokażemy, że wege to nie zgraja oszołomów, ale światopogląd który jak najbardziej ma sens, to jesteśmy w połowie drogi do celu. Oczywiście super, jeśli działa wiki będzie miał kiedyś 1500 haseł, ale...
I tak sobie myślę, hasło wegetarianizm jest całkiem niezłe - ktoś włożył w to naprawdę sporo wysiłku. Można i powinno się dać rozbudować, ale na razie jest ok.
Za to prawa zwierząt i weganizm trochę kuleją. Zgadzacie się ze mną? Czy to co piszę w ogóle ma jakiś sens?

Oczywiście nie namawiam nachalnie do redakcji tych 3 haseł - jeśli ktoś ma jakiegoś konika i może napisać coś fajnego - niech pisze. Jeśli ma 30 min. i może przetłumaczyć kilka akapitów z innej wersji wiki - niech tłumaczy.

Jeśli ktoś chce się wgryźć w edycję Wiki, to tutaj poradnik:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pomoc:Spis_tre%C5%9Bci

Jeśli ktoś ma problemy lub nie chce mu się tego ogarnąć, niech napisze sam tekst (ważne, żeby był obiektywny i w formie hasła encyklopedycznego, z przypisami), a my coś już z tym zrobimy.
Z tego co wiem, Tomasz Makrela z forumveg (obcykany w Wiki) zadeklarował się, że będzie mógł to zrobić. Mam nadzieję Tomku, ze nie odstrzelisz mnie za przypomnienie Twojej oferty tutaj...

No to co, do dzieła? Pokażmy, że nam się chce. Idą wakacje i prawie każdy ma trochę więcej czasu, luzu... oby też chęci. 😉

Uściski dla wszystkich 😀

[img]http://i25.photobucket.com/albums/c62/hamletron/priceless.gif[/img]


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
26/06/2011 3:58 pm  

Dołączę się, rozbuduję dział zdrowie, dobrze znam publikację ADA i będę się na niej opierać. Ale to jak ogarnę jak to się robi...

Dodam też trzy grosze w powodach o wpływie chowu zwierząt na środowisko.

W wielu miejscach nie ma źródeł, trzeba to poprawić. Język też nie jest najlepszy, niektóre zdania wyglądają jakby się urywały w połowie do tego składnia jest niepoprawna. Musicie to zmienić.

EDIT:
Fajnie byłoby wrzucić piramidę żywienia 😀

[edytowane 26/6/2011 od Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
Jakub
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 135
26/06/2011 4:03 pm  

Dołączę się, rozbuduję dział zdrowie, dobrze znam publikację ADA i będę się na niej opierać. Ale to jak ogarnę jak to się robi...

Najprościej napisać a początku tekst, a potem go sukcesywnie formatować.
Jak nie wiesz, jak, najlepiej otworzyć sobie do edycji inny artykuł, który ma to, czego potrzebujesz w swoim artykule i popatrzeć, jak są skonstruowane potrzebne elementy.

Pozdrawiam

PS Piszmy też i informujmy się, jak ktoś coś napisze - to po pierwsze sami będziemy bardziej świadomi, że coś się dzieje, a po wtóre będzie można podlinkować, popoprawiać, nie dublować się etc.

[img]http://i25.photobucket.com/albums/c62/hamletron/priceless.gif[/img]


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
26/06/2011 4:06 pm  

Dzięki jam blondynka więc to może potrwać zanim ogarnę ale mam wiele do przekazania więc proszę o wyrozumiałość. 😉


OdpowiedzCytat
Jakub
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 135
26/06/2011 5:56 pm  

Dzięki jam blondynka więc to może potrwać zanim ogarnę ale mam wiele do przekazania więc proszę o wyrozumiałość. 😉

Spoko. Jeśli chodzi o podstawy (ja też jestem zielony jeśli chodzi o wiki)

jak formatować tekst:

== rozdział 1 == - czyli dwa znaki równości przed i po tekście sprawiają, że staje się on rozdziałem

spisy treści - Wiki tworzy sama jeśli rozdziałów jest więcej niż 3 czy 4

jeśli chcemy dać przypis, to na samym dole musi być {{Przypisy}} a w miejscu, gdzie chcemy mieć numerek piszemy tak treść przypisu

Jeśli chcemy coś zlinkować w tekście do innego artykułu w wiki to:
- jeśli hasło brzmi identycznie (jeśli chodzi o przypadek), to wystarczy jest zamknąć w nawiasach kwadratowych np. [[Peter Singer]]
- jeśli brzmi inaczej np. Peterowi Singerowi to dajemy tak [[Peter Singer|Ptereowi Singerowi]]

kolejność na dole:
- zobacz też
- przypisy
- źródła/bibliografia
- linki zewnętrzne

To takie podstawy podstaw. Sam na razie wiele więcej nie umiem, ale jak się dowiem, to się podzielę.

[img]http://i25.photobucket.com/albums/c62/hamletron/priceless.gif[/img]


OdpowiedzCytat
Jakub
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 135
27/06/2011 11:17 pm  

Wziąłem się na poważnie za Prawa Zwierząt. Tłumaczę z angielskiej wikipedii z Animal Rights. I mam prośbę, bo sam nie dam rady -

[b]czy ktoś w miarę szybko (kilka dni, góra tydzień) może przetłumaczyć z tego hasła XX wiek (20th century: Animal rights movement)?[/b]

Ja zrobię wcześniejszą historię i podstawowe podejścia filozoficzne.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź...
k.

[edytowane 27/6/2011 od Jakub]

[img]http://i25.photobucket.com/albums/c62/hamletron/priceless.gif[/img]


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
28/06/2011 12:33 am  

Ja bym mogła, GDYBY nie zgłosił się żaden prawdziwy anglista/student filologii. Mam tylko CAE, ale za to sporo wolnego czasu i nie robię błędów językowych. Trzeba wymiatać?

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
Jakub
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 135
28/06/2011 12:43 am  

Ja bym mogła, GDYBY nie zgłosił się żaden prawdziwy anglista/student filologii. Mam tylko CAE, ale za to sporo wolnego czasu i nie robię błędów językowych. Trzeba wymiatać?

Nie trzeba mieć papierów. Trzeba umieć tłumaczyć i być uważnym. Tyle 🙂
Ja nie mam nawet firsta (nigdy nie wierzyłem w papierki), ale jakoś w pracy gdzie codziennie mam kontakt z tłumaczeniami mi to nie przeszkadza.

[b]Zatem? Mogę na Ciebie liczyć?[/b]

Zaraz wyślę ci PW z moim mailem. Wszystkie sprawy wikipediowe (formatowanie tekstu etc.) zostaw mnie - ja to załatwię. Potrzebuję po prostu samego tekstu. Jeśli na dodatek znasz się trochę na prawach zwierząt i będziesz chciała coś dodać od siebie, czego nie ma w angielskiej wiki, tym lepiej. Tylko wtedy będą potrzebne jakieś źródła, przypisy z sensownych źródeł, żeby artykuł nie był traktowany jak niepoważne bajanie.

Pozdrawiam i wielkie dzięki

Jakub

[img]http://i25.photobucket.com/albums/c62/hamletron/priceless.gif[/img]


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
28/06/2011 12:52 am  

Chodzi nie tyle o papiery, co o solidną znajomość języka, ale jeśli wystarczy dobry amator, to podejmuję się 🙂 Na temacie, aż głupio przyznać, nie znam się, dlatego możesz się spodziewać paru zapytań na privie po drodze 😛

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
Jakub
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 135
28/06/2011 12:55 am  

Chodzi nie tyle o papiery, co o solidną znajomość języka, ale jeśli wystarczy dobry amator, to podejmuję się 🙂 Na temacie, aż głupio przyznać, nie znam się, dlatego możesz się spodziewać paru zapytań na privie po drodze 😛

Żaden problem. Mam nadzieję, że nie okażę się jeszcze większym amatorem. Prywatna wiadomość już poszła. 🙂

[img]http://i25.photobucket.com/albums/c62/hamletron/priceless.gif[/img]


OdpowiedzCytat
sokół
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 395
29/06/2011 6:07 pm  

nie znam sie na tym kompletnie , ale doceniam pomysł i popieram w 100 %


OdpowiedzCytat
Jakub
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 135
01/07/2011 2:58 pm  

Ok, są prawa zwierząt.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawa_zwierz%C4%85t
Można oglądać, poprawiać i komentować.
Jeśli ktoś nie jest zalogowanym wikipedystą, może przesłać propozycję poprawek, a ja naniosę.

Pozdrawiam,
Jakub

PS A teraz mogę wrócić do żony, bo przez ostatnie 3 dni niewielki miała ze mnie pożytek. 😉
PS2 Baaaaardzo dziękuję za nieocenioną pomoc w tworzeniu hasła [b]xxl[/b]. Jesteś wielka. 🙂

[img]http://i25.photobucket.com/albums/c62/hamletron/priceless.gif[/img]


OdpowiedzCytat
Admin
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 678
02/07/2011 12:30 am  

super Jakubie, brawo xxl :thumbup:
Postaram się przeczytać w wolniejszej chwili i prześlę ew. poprawki.

Wege Studio


OdpowiedzCytat
Nela89
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 374
03/07/2011 3:54 am  

Bogate opracowanie - podoba mi się. 🙂

Pochwała jest pożyteczniejsza od kary. Plaut


OdpowiedzCytat
  
Praca