Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Dieta dla słabych stawów  

  RSS

SilentEnigma
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 152
16/09/2012 11:16 pm  

Od jakiegoś czasu niepokojąco trzeszczą mi kolana przy kucaniu (nie bolą), podejrzewam, że maź stawowa się szybko u mnie zużywa i kolana są "nie naoliwione". Ruszam się dość sporo (fitness kilka razy w tygodniu), ale w ciągu dnia zdarzają się dłuższe chwile stania lub siedzenia przy komputerze.
Czy istnieją wegetariańskie produkty wspomagające produkcję mazi stawowej i odbudowę chrząstki? Słyszałam, że dobre na stawy są imbir i kasza jaglana, ale może jest coś jeszcze? I w jakich ilościach należy je spożywać, aby był efekt?

Dodam jeszcze, że w przeszłości (gdy nie byłam jeszcze wegetarianką) miewałam okresowe problemy z kolanami, które ustępowały po spożywaniu suplementów kolagenowych.

[edytowane 16/9/2012 przez SilentEnigma]


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
17/09/2012 3:54 am  

Że trzeszczą przy kucaniu to jeszcze nie znaczy że Ci brakuje czegos.


OdpowiedzCytat
Dietetyk_VivaLaVita.pl
forumowicz
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 25
17/09/2012 10:15 pm  

Tego typu objawy mogą mieć różne przyczyny. Może to być przyczyna nieprawidłowej diety, ale również braku odpowiedniej aktywności fizycznej. Oprócz zmian w nawykach żywieniowych proponuje wizytę u lekarza sportowego lub fizjoterapeuty, który sprawdzi faktyczną przyczynę dolegliwości i zaleci odpowiednie wzmacniające ćwiczenia.

Poniżej przedstawiam kilka ważnych grup i produktów, na które należy zwrócić szczególną uwagę:

Nabiał - każdego dnia twaróg, kefir, jogurtu. To doskonałe źródło pełnowartościowego białka, które buduje chrząstkę stawową. To także źródło wapnia, który wraz z fosforem budują kości i zęby.

Zboża i strączkowe – biorą udział w produkcji mazi stawowej. Zaliczamy do nich pieczywo pełnoziarniste i razowe, niełuskany ryż, makaron razowy, otręby oraz wszystkie warzywa strączkowe.

Oleje - zawierają cenne kwasy tłuszczowe, które poprawiają ruchomość stawów, a także pobudzają wytwarzanie hormonów tkankowych łagodzących procesy zapalne w organizmie. Oleje lniany i rzepakowy oraz oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia spożywane na zimno dzięki zawartości cennych kwasów oleinowych bardzo dobrze działają na stawy. Siemię lniane i orzechy włoskie powinny znaleźć się również w codziennej diecie.

Witamina E działa przeciwzapalnie i dlatego menu powinno być bogate w produkty zawierające jej dużą ilość. Czosnek i cebula natomiast dzięki zawartości dużej ilości siarki działają ograniczając na hormony podtrzymujące stan zapalny.

Przyprawy tj. kurkuma, anyż, goździki, imbir, bazylia, chrzan, majeranek, cząber, mięta i szałwia także działają przeciwzapalnie.

Proszę także zwrócić uwagę na odpowiednią masę ciała, aby nie obciążać kolan, a także na stan umysłu, gdyż długotrwały stres może wywołać chorobowe zmiany w mazi stawowej.

Jeśli potrzebujesz jeszcze jakichś informacji proszę o info.
Pozdrawiam serdecznie,
Dietetyk
Katarzyna Fizia

Dietetyk_VivaLaVita.pl


OdpowiedzCytat
Dietetyk_VivaLaVita.pl
forumowicz
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 25
17/09/2012 10:21 pm  

Jeśli chodzi o kolagen to obecnie na rynku farmaceutycznym wszystkie takie preparaty mają składniki pochodzenia zwierzęcego. Rozwiązaniem jest zaniechanie suplementacji i wdrożenie odpowiednio zbilansowanej diety pod względem białka, witaminy C oraz bioflawonoidów. Kolagen to białko, które wytwarza się w naszym organizmie samo z konkretnych aminokwasów przy udziale witaminy. Jeśli dieta będzie zawierała odpowiednie ilości białka kolagen będzie tworzony regularnie.

Pozdrawiam serdecznie,
Dietetyk
Katarzyna Fizia

Dietetyk_VivaLaVita.pl


OdpowiedzCytat
SilentEnigma
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 152
19/09/2012 12:30 am  

Bardzo dziękuję za tak obszerną odpowiedź 🙂 Chyba faktycznie będę musiała się wybrać do lekarza, bo moja dieta źle nie wygląda, większość z wymienionych rzeczy jem (aczkolwiek jest trochę do poprawienia) i od aktywności fizycznej też nie stronię, więc problem może być gdzie indziej.

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie składników odżywczych:
Czy czosnek i cebula działają tylko gdy są surowe? Przyznam, że spożywam je tylko w postaci gotowanej, pieczonej lub smażonej, za surowymi nie przepadam, a gdy się zmuszę do ich zjedzenia boli mnie potem żołądek.
Jaka jest odpowiednia ilość oleju lnianego/rzepakowego dziennie, czy łyżka wystarczy?

P. S. Dziś przypadkiem znalazłam ciekawy artykuł o MSM:
http://wiedza.cc/metylosulfonylometan-organiczny-zwiazek-siarki-schorzenia-stawow-i-inne-dolegliwosci.html
Tylko ciekawa jestem, czy działa także bez glukozaminy i chondroityny


OdpowiedzCytat
Dietetyk_VivaLaVita.pl
forumowicz
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 25
23/09/2012 10:43 pm  

Czosnek i cebula posiadają olejki eteryczne, substancje antybakteryjne i swojego rodzaju roślinne antybiotyki. Są one aktywne jedynie w surowej postaci produktu, jednak mimo jego obróbki nadal pozostają zdrowe. Nie zawiera już tyle specyficznych substancji co świeże produkty, ale nadal warto spożywać je chociaż w formie przetworzonej.

Jeśli źle reagujesz na ich świeżą postać, nie należy spożywać ich w takiej postaci na siłę.

Łyżka oleju lnianego/rzepakowego dziennie jest odpowiednia.

MSM działa także bez glukozaminy i chondroityny, jednak w ich towarzystwie działanie jest większe.

Pozdrawiam serdecznie,
Dietetyk
Katarzyna Fizia

Bardzo dziękuję za tak obszerną odpowiedź 🙂 Chyba faktycznie będę musiała się wybrać do lekarza, bo moja dieta źle nie wygląda, większość z wymienionych rzeczy jem (aczkolwiek jest trochę do poprawienia) i od aktywności fizycznej też nie stronię, więc problem może być gdzie indziej.

Mam jeszcze kilka pytań odnośnie składników odżywczych:
Czy czosnek i cebula działają tylko gdy są surowe? Przyznam, że spożywam je tylko w postaci gotowanej, pieczonej lub smażonej, za surowymi nie przepadam, a gdy się zmuszę do ich zjedzenia boli mnie potem żołądek.
Jaka jest odpowiednia ilość oleju lnianego/rzepakowego dziennie, czy łyżka wystarczy?

P. S. Dziś przypadkiem znalazłam ciekawy artykuł o MSM:
http://wiedza.cc/metylosulfonylometan-organiczny-zwiazek-siarki-schorzenia-stawow-i-inne-dolegliwosci.html
Tylko ciekawa jestem, czy działa także bez glukozaminy i chondroityny

Dietetyk_VivaLaVita.pl


OdpowiedzCytat
  
Praca