Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Paradontoza  

  RSS

Włochata21
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 358
31/10/2007 11:43 pm  

Czy ma ktoś z Was jakieś kłopoty z dziąsłami? bo ja z przerażeniem zauważyłam niedawno że obniżaja mi się dziąsła głównie pod dolnymi zębami ( przy uśmiechaniu się nie widać dlatego też nie zwróciłam wcześniej uwagi). Jak na mój gust to chyba paradontoza... ale czytałam że dotyka gł. ludzi starszych. A ja zawsze miałam zdrowe ząbki. Nie piję tez napojów gazowanych , jedynie wode mineralna niegazow., herbaty ( teraz ze skrzypu na wypadajace wlosy) i soki owocowe. Moge sie przyznac ze za mocno zawsze szorowalam ząbki :/ Czy cos pomoze dziasłom " urosnac" znow do gory? Bo jak tak dalej pojdzie to dolacze do klubu mojej babci :(( ( sztuczna szczeka w szklance 😉 hihi

Nie trawie obludy, dwulicowosci i falszu!


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
31/10/2007 11:55 pm  

Wiesz, też od jakiegoś czasu wydawało mi się, że lekko cofają mi się dziąsła. W końcu bardzo uwrażliwiła mi się jedna z odsłaniających się szyjek zębowych i musiałam iść do dentysty. Miałam akurat dziś wizytę. Pani stomatolog stwierdziła u mnie bruksizm. Polega to na nieświadomym zaciskaniu szczęk i zgrzytaniu zębami, głównie nocą, co prowadzi do ich ścierania, pękania szkliwa i także często właśnie cofania się dziąseł.

Mówię Ci, jak się przestraszyłam, kiedy początkowo pani powiedziała : 'Dziewczyno, ty to sobie sama robisz'. Przez chwilę pomyślałam, że zrzuci winę na weg*anizm :p Aż mi wstyd teraz, że tak zwątpiłam, tym bardziej, że tak jak Ty staram się zdrowo odżywiać i dbać o zęby.

Bruksizm nie ma jednak wiele wspólnego z odżywianiem. Jedyne, co mogę robić, do pilnować ścisk moich szczęk przynajmniej kiedy nie śpię i delikatniej szczotkować zęby.

Oczywiście, nie mam pojęcia, czy dolega Ci akurat to, co mi. Radzę przejść się do porządnego dentysty 😉

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
Lilith81
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 131
01/11/2007 12:39 am  

Może zmnień szczoteczkę na bardziej miękką (zbyta twarda podrażnia dziąsła). Tradycyjnie przyjęło się szczotkowac zęby ruchami poziomymi, ale lepsze są pionowe. Na jakis czas warto zrezygnować z nici dentystycznych (zauważyłam na swoim przykładzie że powodują problemy z dziąsłami) Polecam pastę Elmex lub Ajona.
Pozdrawiam.


OdpowiedzCytat
Włochata21
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 358
01/11/2007 8:28 pm  

dzieki dzieki 🙂 ale to raczej nie zgrzytki;) szkliwo jest w porzo. Wydaje mi sie ze to moje mocne poziomeszczotkowanie jest najbardziej winne:/ teraz juz delikatnie myje zeby tyle ze jest za pozno, nawet mam szlaczek jasniejszego koloru tuz pod zebami

Nie trawie obludy, dwulicowosci i falszu!


OdpowiedzCytat
Włochata21
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 358
08/01/2008 7:30 pm  

Odwiedziłam dzis wreszcie dentyste 🙂 tak-to wina szczotkowanie- kielki jak zwykle sa zdrowe. Pokazal mi jak szczotkowac prawidlowo-pionowo ale zaczynajac od dziasla i jakby wymiatajac "brudek" w gore w przypadku dolnej szczeki oraz w dol-przy myciu gornej.Przy kazdej szczelinie miedzy zebami z przodu mam ustawiac szczoteczke m.w. w polowie jej dlugosci i na kazda szpare-4 wymiatajace ruchy 😀 mycie zeby w taki sposob przez 4 minuty ma mi na razie pomoc. To czy zeby zaczna sie ruszac nie zalezy tak bardzo od dziasel, ale od tego jaka bedzie ich ogolna kondycja. A w przyszlosci polecil mi odwiedzic specjaliste. No ale w czym wiecej pomoze mi wiejski dentysta, ehhh... dobre i tyle 😉

Nie trawie obludy, dwulicowosci i falszu!


OdpowiedzCytat
papagena
forumowicz
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 27
08/01/2008 9:43 pm  

Na bruksizm polecam wykonanie specjalnej płytki, szyny odciążającej,z którą sypia się w nocy.Co do nici dentystycznych to nie wywołują szkody gdy się ich prawidłowo używa.Należy nić wprowadzać pod kątem 45 stopni po ścianie zęba delikatnie przechodząc przez punkt styczny, bo tam używamy troszke większej siły(miejsce lekkiego oporu dla nitki) i jak przesadzimy to możemy nie "wyhamować" przed brodawką i ją urazić.Jeżeli chodzi o cofające się dziąsła to w tej chwili plastyka dziąseł jest bardzo rozwinięta i można np.zrobić przeszczep z podniebienia albo zastosować technikę przesuwania płatów, w każdym razie chirurgia stomatologiczna daje teraz bardzo duże możliwości.Jeżeli macie problem z nadwrażliwością to zwłaszcza polecam preparat tooth mousse czyli sztuczne szkliwo, niestety nie nadaje się dla osób uczulonych na mleko gdyż zawiera kazeinę.Prowadzi się teraz coraz więcej badań na temat stanu jamy ustnej wegetarian, ostatnio wyniki wrocławskiej AM ukazały się w Magazynie Stomatologicznym, choć bardzo zniesmaczyło mnie, iż część wegetarian jadła ryby, bo wydaje mi się, że powinni brać pod uwagę osoby które są na diecie lacto-ovo bądź bardziej restrykcyjnych.
pozdrawiam


OdpowiedzCytat
ozon22
początkujący
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 18
09/01/2008 9:17 am  

Zadna paradentoza.Po prostu od zbyt mocnego ,niewlasciwego szczotkowania obnizaja Ci sie dziasla i pokazuja szyjki zebow. Nalezy nauczyc sie odpowiednio szczotkowac, zmienic szczoteczke na miekka i w zadnym wypadku nie uzywac elektrycznych szczoteczek. No i najlepiej pojsc do stomatologa, niech to zobaczy. Pozdrawiam.


OdpowiedzCytat
papagena
forumowicz
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 27
09/01/2008 10:33 am  

Szczotki elektryczne są ok, tylko jak wszystkiego trzeba je właściwie używać, a zwykle mamy tendencję do zbyt mocnego ich przyciskania:)


OdpowiedzCytat
Włochata21
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 358
09/01/2008 7:05 pm  

Tak tak wiem ze to od mycia i juz dentysta pokazal mi jak szczotkowac prawidlowo ( faktycznie po takim czyszczeniu zebow nawet nie czuc obecnosci szczoteczki;) dzieki i mam nadz ze nie bede musiala w przyszlosci uciekac sie do przeszczepu (buuu) zadnych operacji, zadnych ostrych narzedzi, zadnej krwi

Nie trawie obludy, dwulicowosci i falszu!


OdpowiedzCytat
braad
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 581
11/02/2008 9:37 pm  

a mi jeden znajomy mowil, ze nie ma to jak sztuczna szczeka, klopoty z glowy :), ale jakos mu nie wierze 😉

[url=http://www.yasoda.pl]Salon kosmetyczny Opole[/url] [url=http://www.oknadrewniane.co.pl]okna drewniane[/url] [url=http://www.oknadrewniane.co.pl]drzwi drewniane[/url]


OdpowiedzCytat
ogorek+
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 111
24/03/2008 2:15 pm  

Paradontoza spowodowana jest bakteriami i podobno bakterie te sa grozne rowniez dla innych narzadow organizmu np serca.Co 1-2 lata powinno sie poddac u dentysty profesjonalnemu usuwania kamienia z zabkow.Podczas takiego zabiegu czyszczone sa glownie miejsca pomiedzy dziaslem a zebem gdzie zbieraja sie osady.Co do czyszczenia szczoteczka do zebow,to rzeczywiscie powinno sie to robic ruchami okreznymi masujac przy tym dziasla.Krawienie dziasel to czesto rowniez oznaka niedoboru Vit z grupy B oraz Vit C w organizmie,ale to moze byc tez uwarunkowane genetycznie 😉 Co do osadow na zabkach,to bywaja one czasami trudne do usuniecia sama szczoteczka,nawet twarda szczoteczka,dlatego czasami usuwam ostroznie dentystycznym narzedziem trudne do usuniecia szczoteczka osady na zebach w poblizu dziasel.
Coz,oplaca sie dbac o zdrowko 😎


OdpowiedzCytat
Włochata21
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 358
24/03/2008 7:19 pm  

u mnie widac jeszcze tak zle nie jest, bo odkad szczotkuje tak, jak kazal dentysta-dziasla nie sa tak czerwone;) i sczoteczka trzyma sie az 3m-ce, wyglada jak nowa;D oj ciezko mi powiedziec. Wiem na pewno, ze jesli zeby beda zdrowe, to beda sie trzymalay mimo odslonietych szyjek, ale ok 50 roku zycia nie ma co liczyc na cuda;/ wiekszosc ludzi dopada wtedy paradontoza/ Wyzej ktos pisal, ze mozna dokonac przeszczepu (zobacz komentarz papageny) wiec za parenascie lat mozesz uskladac na taki zabieg;) a na razie po prostu nadal delikatnie szczotkuj i ja wiem-moze jakies plyny ziolowe do plukania???moja mama miala dentosept na zapalenie dziasel i cos tam lagodzil. Powodzenia!

Nie trawie obludy, dwulicowosci i falszu!


OdpowiedzCytat
Ayna
 Ayna
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1022
25/03/2008 3:14 pm  

Ja tez mam problem z odsłoniętymi szyjkami , już od paru lat. Na szczęście nie cierpię na nadwrażliwość , więc idzie z tym żyć. Mnie na przykład dentysta zalecił szczoteczkę elektryczną oraz mycie zębów zieloną pastą elmex i używanie takiego samego płynu do płukania.
Za jakiś czas pewnie czeka mnie jakiś zabieg o którym pisaliście, choć dentysta nic nie mówił. 🙁


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
25/03/2008 5:56 pm  

Po pierwsze proszę tę osobę, która ma taki wielki awatar o zmniejszenie go 🙂

Po drugie chciałam napisać, że mój parter miał niedawno problem z dziąsłami, krwawienie, ból, dentystka miała na to tylko jeden pomysł - Elmex pasta i płyn (zielony). Płukał, czyścił, nie było lepiej, bolało strasznie. W końcu kupiłam mu Dentosept i zaczął płukać codziennie (po 3 razy), zużył tego chyba 4 butelki, ale już po kilku dniach przestało boleć i krwawić, potem płukał jeszcze profilaktycznie codziennie wieczorem. Dentystka tylko powtarzała, że to odsłonięte szyjki zębowe i że ona już nie wie, co go może boleć jeszcze i co z tym zrobić. No więc sami sobie pomogliśmy 😉

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Włochata21
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 358
25/03/2008 6:03 pm  

ooo wlasnie moja mama miala taki plyn pare lat temu-ale paradontoza byla tak zaawansowana, ze i tak skonczylo sie na protezie z kilkoma sztucznymi zebami w dolnej szczece;) u mnie na szcescie zadnego krwawienia nie ma

Nie trawie obludy, dwulicowosci i falszu!


OdpowiedzCytat
  
Praca