Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

fasola  

  RSS

medusa
forumowicz
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 36
22/11/2005 1:08 pm  

błogosławiona fasola, białko nasze powszednie 🙂

zdradźcie mi tylko, co się robi z tą pianą, która się robi przy gotowaniu?
gdzieś w książce kucharskiej przeczytałam, że fasolę trzeba zszumować, al nie mam pojęcia, co to znaczy.

jaki jest profesjonalny sposób gotowania fasoli?


OdpowiedzCytat
Trop
 Trop
rozmówca
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 73
22/11/2005 1:34 pm  

Dolewa sie do piwa 😛

a tak serio, to jesli jest jej troche, to ja to zbieram i wyrzucam. Nie wiem prawde mowiac czy to ma znaczenie. Ale slyszalam, że fasole, przynajmniej w poczatkowej fazie należy gotować bez przykrycia.


OdpowiedzCytat
katrinko
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 606
22/11/2005 10:35 pm  

Nie wiem czy gotuję fasolę w sposób profesjonalny, ale robię to tak: namaczam przez całą noc (albo cały dzień), wodę z namaczania odlewam, gotuję w świeżej początkowo bez przykrycia na dużym ogniu, potem na mniejszym - już pod przykryciem. Gotuję sporo ponad godzinę, czasem za długo, bywa że przypalam - tego nie polecam akurat. Do gotowania dodaję ziołka też.
Szumowiny z wierzchu zbieram łyzką i lądują w zlewozmywaku 😉 - i to jest własnie szumowanie.

[edytowane 22/11/2005 od katrinko]


OdpowiedzCytat
Wiejka
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 808
21/01/2007 8:29 pm  

Ja właśnie na temat fasoli...:)..Bo ta z puszki podobno nie jest wcale taka zdrowa....ale czy ta ugotowana jest lepsza:)??No bo wiadomo, podczas gotowania zanikają niektóre witaminki..:)..A jeśli np.robicie sałatki, czy coś w tym stylu, to jak przygotowujecie fasole??W sumie podobne pytanie mam do groszku i kukurydzy, bo przeważnie też stosowałam je z puszki, ale może jest jakiś zdrowszy sposób..:)??Wiem, zę głupie pytanie, ale cóż..:)..
pozdrawiam:)

Życie nie jest ani lepsze ani gorsze od naszych marzeń...Jest po prostu inne..


OdpowiedzCytat
waszakicia
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 606
22/01/2007 1:20 pm  

Ja tam zawsze stosuje kukurydzę, fasole i groszek z puszki 😛
Surowe gotowac to za długo...


OdpowiedzCytat
SoulSista
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 128
22/01/2007 1:59 pm  

[b] Waszakicia,[/b] świeżymi strączkowymi najlepiej się objadać, jak są dostępne na ryneczku, jeśli ktoś lubi, ale puszkowe.. Chyba każdy wie, że wiąże się to z jakimś kosztem. Już ładnych kilka lat temu, na Kongresie Medycyny Naturalnej trąbili o metalach czy jakiś związkach wydzielających się niestety właśnie w puszkowanej żywności, nie przytoczę tu dokładnych danych bo nie pamiętam. Żywność w słoikach, w szkle, była generalnie o niebo lepsza.

Surowe gotowac to za długo...

A że gotowanie zajmuje trochę czasu.. To chyba właśnie największa różnica między zdrową kuchnią a fastfoodem - CZAS, i łatwość dostępu! No cóż. Ja też pracując czasem na półtora etatu mam go o wiele za mało, ale mając swój polski groszek i fasolę, tylko ususzone, wolę je osobiście od tych, które leżą w niewiadomo czym, i nie wiadomo ile 😎

Pozdrawiam ciepło,

Soul


OdpowiedzCytat
Krusto
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 323
22/01/2007 4:55 pm  

Jeśli chodzi o kukurydze w kolbach to można ją bardzo szybko ugotować.. Wystarczy ją wrzucić na wrzątek i gotować około pięciu minut, a potem tylko oskubać.. Kukurydze gotuje się jak jajko im dłużej tym twardsze..


OdpowiedzCytat
Apulejusz
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 124
22/01/2007 6:13 pm  

zszumować to znaczy usunąc pianę. Ta piana powstaje kiedy gotuje się nie tylko strączkowe, ale też np owoce na konfitury (maliny, truskawki etc.) to są zanieczyszczenia, które "wychodzą" podczas gotowania i trzeba je zdejmować łyżką.

[url=http://www.forumveg.webd.pl] [img]http://www.forumveg.webd.pl/album_pic.htm?pic_id=321[/img] [/url]


OdpowiedzCytat
Wege-Aneta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1084
23/01/2007 4:45 pm  

Fasole trzeba najpierw namoczyc na noc, zeby zmieknnela. Wtedy piana sama schodzi, fasole bierzemy wtedy przez sitlo i gotujemy;)


OdpowiedzCytat
  
Praca