Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Hemofilia a wegetarianizm  

  RSS

Biara
początkujący
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 19
16/11/2009 11:33 pm  

witam,

moj chlopak jest chory na hemofilie.

chcialby zostac wege tak jak ja i od jakiegos juz czasu nie je miesa. jednak nie jestem do konca pewna czy taka dieta nie wplynie negatywnie na jego zdrowie. w internecie nie znalazlam zadowalajacych informacji na ten temat - pewnie ze wzgledu na nietypowosc choroby. jesli ktos wie cokolwiek na ten temat prosze o rady.

z gory dziekuje 🙂


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
17/11/2009 12:18 am  

[quote Biara:] moj chlopak jest chory na hemofilie. chcialby zostac wege tak jak ja i od jakiegos juz czasu nie je miesa. jednak nie jestem do konca pewna czy taka dieta nie wplynie negatywnie na jego zdrowie. w internecie nie znalazlam zadowalajacych informacji na ten temat - pewnie ze wzgledu na nietypowosc choroby. jesli ktos wie cokolwiek na ten temat prosze o rady.

Witaj Biara
Jest o tym w internecie
http://www.we-dwoje.pl/hemofilia;u;dzieci,artykul,12093.html
Fragment:
"Dieta w hemofilii
Zaleca się dietę lekkostrawną, z błonnikiem i dużą ilością białka i witamin. Pokarmy z uwagi na możliwość uszkodzenia błon śluzowych powinny być miękkie i papkowate, niekwaśne, niepikantne, raczej ciepłe lub chłodne. Zaleca się warzywa i owoce (niekwaśne) np. ziemniaki, marchewka, pietruszka, kalafior, brokuły, groszek, soczewica, kasze, natki, sałata, kapusta, awokado, banany, gotowane owoce np. jabłka, gruszki. Niezastąpionym źródłem białka i wapnia jest także mleko i jego przetwory. Warto sięgnąć po jogurty i budynie. Mięso i ryby można podawać zmiksowane w zupach. Najlepiej wszystkie produkty gotować na parze."

Jak widać dieta wegetariańska lub wegańska jak najbardziej wskazana. Chodzi o sposób przygotowywania potraw, to mają być miksy, soczki, coś o konsystencji śmietanki.
Unikać pokarmów twardych (batony, chleby itp.) wszystko co może powodować skaleczenia w jamie ustnej.

Pozdr.
Jędruś
Wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:


OdpowiedzCytat
Biara
początkujący
Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 19
17/11/2009 10:51 am  

"Mięso i ryby można podawać zmiksowane w zupach"??

Cos mi sie tu nie zgadza... My nie jemy miesa.. Dieta wegetarianska dla chorych na hemofilie jednak zawiera mieso? ;p


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
17/11/2009 1:24 pm  

To jest cytat. Po prostu piszą, że można jeść mięso tylko zmiksowane. Ale że dużo warzyw i owoców, dużo witamin.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Manuela
początkujący
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 9
03/12/2009 5:21 pm  

"Mięso i ryby można podawać zmiksowane w zupach"??

Cos mi sie tu nie zgadza... My nie jemy miesa.. Dieta wegetarianska dla chorych na hemofilie jednak zawiera mieso? ;p

artykuł nie ma tytułu "dieta wegetariańska dla chorych na hemofilię" 😉
napisano "można" a nie "trzeba"
wszystko jest ok 🙂


OdpowiedzCytat
  
Praca