Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

odpowiedź ministerstwa rolnictwa i rozwoju wsi  

  RSS

KasiaWS
forumowicz
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 33
28/12/2007 7:25 pm  

Warszawa, 2003-01-07

MINISTERSTWO ROLNICTWA I ROZWOJU WSI
Sekretarz Stanu J. Jerzy Pilarczyk
PZW et.mj-60-/l/03

Pani Joanna Draus
Fundacja "Międzynarodowy Ruch Wegetarian na Rzecz Zwierząt-Viva"
Ul. Kopernika 6/8
00-367 Warszawa

Szanowna Pani!

W odpowiedzi na petycję oraz list otwarty skierowane do Prezesa Rady Ministrów, w których Fundacja "Viva" oraz osoby podpisane pod petycją domagają się wprowadzenia zakazu eksportu koni na mięso, przedstawiam z upoważnienia stanowisko resortu w tej sprawie.

Przede wszystkim chciałbym Panią zapewnić, że Polska zawsze przykładała bardzo dużo uwagi do spraw mających na celu zapewnienie właściwych praw zwierząt i ich przestrzegania.

Polska, podobnie jak kraje Wspólnoty i inne państwa świata, uczestniczy w międzynarodowej wymianie handlowej towarów i zwierząt. Przewozy zwierząt dokonywane w ramach tej wymiany odbywają się na warunkach określonych w przepisach międzynarodowych dotyczących obrotu zwierzętami w tym zwłaszcza Europejskiej Konwencji o ochronie zwierząt podczas przewozów międzynarodowych.

Należy podkreślić, że transport zwierząt odbywa się zgodnie z przepisami obowiązującymi w krajach Unii Europejskiej. Podmiot zajmujący się transportem jest zobowiązany do złożenia pisemnego zobowiązania do przestrzegania prawa unijnego, w tym do określenia planu trasy ze wskazaniem punktów postojowych, do przestrzegania norm załadunku, do zapewnienia odpowiednio kwalifikowanych osób odpowiedzialnych za transport oraz do posiadania atestu weterynaryjnego na środek transportu. Każdy transport zwierząt jest kontrolowany na granicy Wspólnoty i o dopuszczeniu do dalszej podróży decydują właściwe władze Unii Europejskiej.

Należy zaznaczyć, że systematycznie maleje liczba koni rzeźnych opuszczających Polskę w transporcie międzynarodowym przy jednoczesnym niewielkim wzroście eksportu mięsa końskiego. W porównaniu z 2001 rokiem liczba koni wywiezionych z Polski do krajów wspólnoty zmniejszyła się w 2002 r. o 1/4 i wyniosła niespełna 30 tyś. sztuk. Odnosząc się do wyrażonego w nadesłanych dokumentach postulatu dotyczącego wprowadzenia zakazu przewożenia żywych koni przeznaczonych na rzeź, uprzejmie informuję, że Ministerstwo nie podziela poglądu odnośnie wprowadzenia całkowitego zakazu przewozu takich koni. Działania Ministerstwa zmierzają do stworzenia przepisów i możliwości ich egzekwowania, tak aby przewóz koni odbywał się w warunkach gwarantujących zwierzętom humanitarne traktowanie.

Opublikowana 12 listopada 2001 r. ustawa z dnia 25 lipca 2001 r. ( Dz. U Nr 129 poz. 1435) zmieniając ustawę o zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, badaniu zwierząt rzeźnych i mięsa oraz o Inspekcji Weterynaryjnej poszerza zakres kompetencji Inspekcji Weterynaryjnej o sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów dotyczących ochrony zwierząt. Stanowi o tym Art. 2 pkt 32 ustawy.

Opublikowana w dniu 28 sierpnia br. nowelizacja ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 111, poz. 724, z 1998 r. Nr 106, póz. 668 i Nr 113, póz. 715, z 2000 r. Nr 12, poz. 136 oraz z 2001 r. Nr 3 poz.21) miała na celu pełne dostosowanie polskich przepisów do prawodawstwa Unii Europejskiej, w tym przekazanie Inspekcji Weterynaryjnej uprawnień do egzekwowania przepisów m.in. odnoszących się do warunków transportu zwierząt. Zgodnie z upoważnieniem ustawowym zawartym w tej ustawie konieczne jest wydanie nowego rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad i warunków obowiązujących podczas transportu zwierząt, które zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 czerwca 1998 r.(Dz. U. Nr 86, póz. 552). Prace nad nowelizacją i wydaniem nowych aktów wykonawczych do ustawy o ochronie zwierząt powinna zakończyć się w połowie 2003 r. Przepisy te umożliwią, powołanym i upoważnionym do tego celu służbom, skuteczne egzekwowanie praw zwierząt, w tym również w międzynarodowych i krajowych transportach.

Zwracam również uwagę, że Polska jako kraj tradycyjnie hodujący dużą liczbę koni, przy jednoczenie minimalnej konsumpcji ich mięsa, zmuszona jest sprzedawać nadwyżki pochodzące z selekcji hodowlanej i z chowu poza swoje granice. Wprowadzenie, postulowanego przez organizację, którą Pani reprezentuje, zakazu eksportu byłoby dyskryminujące dla polskich rolników i hodowców. Dlatego z zadowoleniem przyjmuję informację, że taka sama akcja jest prowadzona również w krajach Wspólnoty i kandydujących do niej. Polska jest gotowa do jednoczesnego wprowadzenia zakazu długodystansowych transportów zwierząt przez wszystkie kraje biorące udział w międzynarodowym handlu.

Nadmieniam także, że nowe regulacje prawne wprowadzane do prawa polskiego, są dokładną implementacją przepisów obowiązujących w krajach Unii Europejskiej.

Z poważaniem,

Jerzy Pilarczyk

(podpis nieczytelny)

Do wiadomości:

Sekretariat Prezesa Rady Ministrów, dot. SLM.217-5(59)/02/AP

KasiaWS


OdpowiedzCytat
  
Praca