Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Filozofia  

Wiejka
stały bywalec

No wąłśnie sttanio przpeisałam się na etykę, bo na lekcjach religgi z nudów usypiałam:).A , ze lekcje etyki mamy z naszym filozofem, uważam, ze porusza on ciekawe problemy:). I tak po dzisiejszych zajeciach naszła mnie ochota na przeczytanie jakiejś ciekawej książki z filozofia związanej.:).Czy możecie polecić jakieś pozycje:D??Nie za trudne, zebym cośrozumiała z języka tam zamieszczonego, a nie tylko skomplikowane pojęcia...ale też
żeby nie była taka jak dla dzieci z podstawówki..:).Bo wiadmo, ze mam już tysiące własnych pytań na temat życia...wiec nie muszę o tym czytać...Szczególnie ciekawią mnie tematy determinizmu, czy relatywizmu:).
Ja ogólnie uwielbiam tak gdybać o wszytskim i szukać różnych rozwiązań..:)..No k, nieważne..:P...Mozecie coś polecic..:)?
Pzdrawiam:)!

Życie nie jest ani lepsze ani gorsze od naszych marzeń...Jest po prostu inne..

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/12/2006 10:04 pm
euridice
stały bywalec

tak na sam początek to ja bym polecała „Świat Zofii” Josteina Gaardera (jesli jeszcze nie czytałas c: ) - bardzo ciekawa, wątek realistyczny w naturalny sposob splata sie z filozoficznym i z pewnoscią wszystko zrozumiesz - moim daniem to jest ksiazka uniwersalna - dla ludzi w KAZDYM wieku.
moze zażycz sobie po choinkę?

tak czy inaczej - naprawdę polecam! 🙂

pozdrawiam c:

animals are my friends and i don't eat my friends || GO VEGAN!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/12/2006 10:13 am
wrobel
bywalec

Czemu u mnie w szkole nie ma czegoś takiego jak etyka?:|

powinno ci sie spodobać:
www.racjonalista.pl

🙂

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/12/2006 6:14 pm
Wege-Aneta
forumowy expert

http://kippin.focus-x.org/

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/12/2006 6:29 pm
MikelRebel
początkujący

ja chyba też mogę ci coś polecić, bo sam lubię gdybać o życiu i czytać gdybania innych 🙂
no więc tak 🙂 to są wartościowe rzeczy, z którymi moim zdaniem warto się zapoznać już na początku gdybań o życiu 😉

+Huna - czyli, jak to się mówi "starożytna wiedza z Hawajów". to w sumie cały system, stworzony dawno temu. w jego skład wchodzi np. praca ("uleczanie") z podświadomością, skupianie energii, także kreacja zdarzeń w rzeczywistości... 🙂 jak cię to interesuje, to możesz poczytać trochę książek "klasyków huny", czyli np. Max'a Freedom'a Long'a, Serge'a Kahili King'a, była taka znana książka... chyba się nazywała "Szaman miejski"?:) a z polskich to fajnie opisuje Piotr Jaczewski. jakbyś chciała jakieś ćwiczenia zaczerpnięte z książki p. Jaczewskiego to daj znać 😉
(a tak w ogóle, to sporo ksiązek o hunie jest na KiPPiN'ie właśnie 😉 )

+Filozofia Dalekiego Wschodu 🙂 tutaj musze powiedzieć, że fajne są Wedy, czyli stare, mądre księgi hinduizmu. fajna jest też Bhadawag-Gita, można ją nabyć u Krisznaitów. Wedy mówią nam o tym, jak powinniśmy żyć, a to drugie to mówi raczej o bogu/absolucie itp. rozważa jego istotę, mówi o tym, jak do niego dążyć itp.

+Buddyzm Zen 😉 szczególnie polecam opowiastki Zen, otwierają oczy na wiele rzeczy 🙂

no i w ogóle z opowiastek takich fajnych, to poczytaj sobie "Śpiew Ptaka" Anthony'ego de Mello, to zbiór takich różnych historii, po każdej z nich musisz chwile pomyśleć, świetne do rozważań 🙂

jak będziesz szukała czegoś na konkretny temat, daj znać a pomogę 🙂

pozdrowionka i miłej lektury i, przede wszystkim, rozmyślań 😉

[edytowane 13/12/2006 od MikelRebel]

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/12/2006 8:58 pm
FilthyFury
forumowicz

tak na sam początek to ja bym polecała „Świat Zofii” Josteina Gaardera (jesli jeszcze nie czytałas c: ) - bardzo ciekawa, wątek realistyczny w naturalny sposob splata sie z filozoficznym i z pewnoscią wszystko zrozumiesz - moim daniem to jest ksiazka uniwersalna - dla ludzi w KAZDYM wieku.
moze zażycz sobie po choinkę?

tak czy inaczej - naprawdę polecam! 🙂

pozdrawiam c:

A ja nie. Zdecydowanie nie. No chyba, że w kiblu zabraknie papieru toaletowego.

Jeśli chcesz zapoznać się z filozofią to na sam początek polecam dwie pozycję:

Leszek Kolakowski "Horror Metaphysicus" - rewelacyjne i dosyć ogólne wprowadzenie w istotę filozofii. (Akurat ja mam wydanie łączone z dodatkowo "Jeśli boga nie ma...")

Kazimierz Ajdukiewicz "Zagadnienia i kierunki filozofii" - trochę trudniejsza, ale kto wie czy nie bardziej wartościowa od poprzedniej.

Natomiast jeśli zainteresuje Cię jakiś określony dział filozofii lub zagadnienie i chciałabyś, żeby polecono Ci coś w miarę wartościowego to nie wahaj się pytać. W granicach moich kompetencji z ogromną przyjemnością Ci pomogę 🙂

Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata. / Wittgenstein

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 22/07/2007 7:18 pm
e-anandas
bywalec

Jesli chodzi o relatywizm to moze I. Kant cie zainteresuje byl w tym dobry. Kiedys czytalem jego prace i prace dyskutujace z nim. Niestety tytulow nie znam, ale wiesz kogo/czego szukac wiec znajdziesz. Jesli relatywizm to moze i teoria wzglednosci cie zainteresuje? 🙂

Tylko zycie poswiecone innym warte jest przezycia....

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 23/07/2007 2:15 pm
e-anandas
bywalec

Moja religia/etyka wygladala tak ze w podstawowce siedzialem w bibliotece albo na boisku. W szkole sredniej albo w bibliotece albo w knajpie i tam rozwazalem problemy etyczne 🙂

Tylko zycie poswiecone innym warte jest przezycia....

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 25/07/2007 8:30 pm
FilthyFury
forumowicz

Dla mnie lekcje religii byly zajmującymi zajęciami. Szlifowałam zdolności dyskusyjno-argumentacyjne w polemikach z księdzem. Nikt inny się nie kwapił. Pewnie dlatego obniżył mi ocenę na koniec 😉

Granice mojego języka oznaczają granice mojego świata. / Wittgenstein

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 26/07/2007 4:37 am
Koniara
stały bywalec

ja tam na religi nigdy nie sluchalam tego faceta ;/ zawsze pierdolił o nie wiem nawet czyms :d ale 5 dostalam na koniec chociaz moja jedyna ocena to : 1 :D:D ale dlatego ze on chodzi na wódke z facetem którego zajmowalam sie koniem przez jakis czas. Znajomosci sie ma 😀 tylko szkoda ze nie tak w wf 🙁

Czy wykonując wyrok na mordercy nie popadamy w błąd, jak dziecko, co bije krzesło, o które się uderzyło?

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 26/07/2007 5:41 am
Baby_lemonade
forumowicz

Czemu u mnie w szkole nie ma czegoś takiego jak etyka?:|

powinno ci sie spodobać:
www.racjonalista.pl

🙂

Często odwiedzam tę stronę :}
Co do religi, to od początku roku szkolnego byłam na niej tylko 2 razy.
Oczywiście MUSZE na nią chodzić, bo MUSZe być bierzmowana, bo MUSZE w przyszlosci wziąść ślub kościelny. Hah.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 29/09/2007 5:19 pm
Logan
początkujący

Świat Zofii odradzam, chyba że zamierzasz zostać marksistką(peany na rzecz marksa i sartre - masakra)
Polecam "Książeczkę o człowieku" Ingardena.

Logan

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/12/2007 12:18 pm
Logan
początkujący

Świat Zofii odradzam, chyba że zamierzasz zostać marksistką(peany na rzecz marksa i sartre - masakra)
Polecam "Książeczkę o człowieku" Ingardena.

Logan

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/12/2007 12:18 pm
Lily
 Lily
Famed Member

Fajnie, że masz taką możliwość. Ja musiałam siedzieć na korytarzu albo wręcz się ukrywać.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 12/12/2007 8:55 pm
  
Praca