Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

jak to w koncu jest?  

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

Piotrek
początkujący
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 11
31/10/2005 5:34 pm  

Od 2dni jestem wegetarianem ^^
Chciałem spytac czy moge w koncu gotowac warzyw czy nie? czy mgoe jesc majonez , budyn (to najmniejsza sprawa bo nie przepadam ale czasem dorbze zjesc) ,kotlety sojowe (chyba tak?) i tkie zupy w proszku ;P no i chipsy bo to przeciez ziemniaki?? acha..zapomnialbym o lodach.

bede wdzieczny za odpowiedzi....

"to że czegoś nie widzisz ,nie znaczy ,że tego nie ma"(Anonim)
--------
"przyjaciel każdego nie jest niczyim przyjacielem" (Arystoteles)
--------
'Nie ma rzeczy, której nie można by zdobyć wytrwałą pracą i silnym staraniem.' (Seneka)
--------
'Wiad


OdpowiedzCytat
Neti
 Neti
forumowicz
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 24
31/10/2005 6:12 pm  

Hejka Piotrek.
Wegetarianizm to nie tylko zrezygnowanie z mięsa ale przede wszystkim zdrowy styl życia. Zależy z jakich względów zdecydowałeś się zostać wegetarianinem. Kotlety sojowe jak najbardziej mozna jeść ale nie za często, najlepiej jeść surowe owoce i warzywa oraz pić soki z warzyw. Chipsy są bardzo niezdrowe dlatego wegetarianie rezygnują z nich tak jak i ograniczają słodycze, cukier, sól, kawę i herbatę. A poza tym niekiedy chipsy zawierają również składniki pochodzenia zwierzęcego. Budyń można jeść jeśłi pijesz mleko. A zupy w proszku od niechcenia też można ale pamiętaj że to nie dostarczy ci skąłdników odżywczych.
Trzymam kciuki za ciebie. Pozdrowionka.
Neti

[b]Eight men will never play again, who met destruction there, the flowers of English football, the flowers of Manchester[/b] Joga Bonito :* :*


OdpowiedzCytat
JAGA
 JAGA
forumowy expert
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 1385
31/10/2005 6:32 pm  

witaj Piotrek,
z zupami w proszku radziłabym uważać:bardzo czesto zawieraja składniki zwierzęce-tak samo zresztą jak wszelkie kostki rosołowe itd.Co do słodyczy to moga zawierać lecytyne(może być sojowa lub pochodzenia zwierzęcego),kisiele zawierają często barwniki zwierzęce,równiez w maragarynie do pieczenia,jak i czasem do smarowania jest lecytyna niesojowa.
Neti ma całkowitą racje...jeśłi jesteś wegeterianinem to powinieneś również zdrowo się odżywiac..nie wystarczy żyć na kanapkach z żółtym serem.Jeśłi chodzi o soje to jem tylko pasztet sojowy(pycha:))
A herbata i kawa faktycznie zmniejszają przyswajalnośc witamin itd-dlatego pijam tlyko czerwone,zielone i ziołowe herbaty.
Sama jestem wege stosunkowo krótko..dlatego rozumiem Twoje obawy.Pozdrawiam Cie serdecznie...jeśli chcesz pogadać (np na gg) to chętnie pomoge


OdpowiedzCytat
hasz2k
forumowicz
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 23
31/10/2005 7:26 pm  

Wegetarianizm to nie tylko zrezygnowanie z mięsa ale przede wszystkim zdrowy styl życia. Zależy z jakich względów zdecydowałeś się zostać wegetarianinem. Kotlety sojowe jak najbardziej mozna jeść ale nie za często, najlepiej jeść surowe owoce i warzywa oraz pić soki z warzyw.

Co wegetarianin to inne podejście mi surowe warzywa i owoce w dużyh ilościach nie najlepiej robią, zdecydowanie lepsze są dla mnie dużo kasze, makarony razowe z duszonym warzywami i nieweilka iloscią surowizny każdy chyba musi znaleść swój sposób na odżywianie bo to co jest dobre dla jednego drugiemu może nie najlepiej służyć
pozdrawiam


OdpowiedzCytat
Wege-Weronika
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 105
31/10/2005 7:53 pm  

Od 2dni jestem wegetarianem ^^

Cieszę się, że jest nas więcej i życzę wytrawałości w podążaniu wegetariańską ścieżką życia, która bywa czasem trudna, ale nie należy się poddawać. 🙂

Co do chipsów, to np. chispy szynkowe, kurczakowe czy bekonowe nie są wegetarińskie, jak sama nazwa wskazuje. Te o smaku np. papryki, cebuli, ketchupu, pizzy itd. zawierają mnóstwo chemii, barwników i dodatków E, więc zapewne nietrudno znaleźć w nich składniki nie wegetariańskie, choć nigdy dokładnie nie analizowałam ich składu. Jednak w przypadku chipsów solonych w składzie występują zazwyczaj tylko ziemniaki, sól i olej roślinny - czyżby to oznaczało, iż są one wegańskie? 😮 Nawet jeśli tak, to bezdyskusyjnym faktem jest, iż są one strrrasznie niezdrowe i nie polecam ich nikomu. Wiele razy słyszałam od lekarzy, że chipsy to przyjemność, na którą można sobie pozwolić najwyżej 2 razy w roku. Wtedy nie rozumiałam, jak można tak żadko je jeść, ale od jakiegoś wogóle nie biorę ich do ust, w przyszłości też niezamierzam i jest mi z tym bardzo dobrze. 🙂
Poruszę jeszcze wątek majonezu. Właśnie wyciągnęłam go z lodówki i czytam skład: "olej roślinny, woda, musztarda, żółtka jaj w proszku, cukier, sól, naturalne składniki zagęszczające: guma guar i ksantan." Czy ktoś wie czy to jest wegetarianskie? Bo z wrodzonej leniwości nie chce mi się szukać informacji (choć może powinnam) o gumie guar i ksantanie. Co to jest, czy ktoś może mi powiedzieć?? A tą musztardę to z czego się robi??

[edytowane 28/6/2006 od euridice]


OdpowiedzCytat
Piotrek
początkujący
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 11
31/10/2005 10:16 pm  

weroniko....

wegańskei to nie jest na pewno bo zawiera żółtka jaj

ntomiast wydaje mi się że wegetariańskei tak

natomiast też nie jest zbyt zdrowe więc nie wem jak o tego podejśc :/

musztarda jest w 100% roślinna no chyba ze w jakichs skrajnych przypdkach nie wiem....

witam ciebie...mogłabyś mi podać swoje gg>?chętnie porozmawiam 🙂

[edytowane 28/6/2006 od euridice]

"to że czegoś nie widzisz ,nie znaczy ,że tego nie ma"(Anonim)
--------
"przyjaciel każdego nie jest niczyim przyjacielem" (Arystoteles)
--------
'Nie ma rzeczy, której nie można by zdobyć wytrwałą pracą i silnym staraniem.' (Seneka)
--------
'Wiad


OdpowiedzCytat
Wege-Weronika
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 105
31/10/2005 11:46 pm  

wegańskei to nie jest na pewno bo zawiera żółtka jaj
ntomiast wydaje mi się że wegetariańskei tak

Ja wcale nie mówiłam, że majonez jest wegański, bo oczywiście wiem, że nie jest, tylko zastanawiam się czy jest wegetariański, a zależy to od tego, z czego jest ta guma guar i ksantan, a tego już akurat nie wiem...

witam ciebie...mogłabyś mi podać swoje gg>?chętnie porozmawiam 🙂

Do kogo było to skierowane, bo nie załapałam?

[edytowane 28/6/2006 od euridice]


OdpowiedzCytat
Dorotka
forumowicz
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 46
01/11/2005 12:11 am  

musztardę robi się z gorczycy
wyznacznikiem "wegańskości" nie jest tylko i wyłącznie zawartość żółtek jaj lub mleka, niestety istnieje długa lista dodatków do żywności( E-xxx), które sprawiają, że żywność nie jest wegetariańska, błędem jest myślenie, że żywność ta nie jest wegańska, dodatki te pochodzą tak samo jak mięso z uboju zwierząt i wegetarianie tak samo powinni brać ten aspekt pod uwagę, ja niestety przez jakiś czas też to ignorowałam, tak jest po prostu łatwiej, ale wegetarianizm nie jest łatwą drogą, nie podejmujemy się tego dla siebie, dla naszego komfortu psychicznego!w tym powinno być coś więcej. Piotrku, jeżeli Twoja decyzja jest szczera a nie jest tylko chwilowym kaprysem to jeszcze nie raz się przekonasz,że składniki pochodzenia zwierzęcego są wszechobecne, np. są firmy, które mimo, iż same soki tego w efekcie finalnym nie zawierają, ale do produkcji soków owocowych używają żelatyny, a to już chyba wiadomo jest co to jest za świństwo! Bądż silny w swym postanowieniu! Warto!


OdpowiedzCytat
Wege-Weronika
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 105
01/11/2005 12:24 am  

wyznacznikiem "wegańskości" nie jest tylko i wyłącznie zawartość żółtek jaj lub mleka, niestety istnieje długa lista dodatków do żywności( E-xxx), które sprawiają, że żywność nie jest wegetariańska, błędem jest myślenie, że żywność ta nie jest wegańska, dodatki te pochodzą tak samo jak mięso z uboju zwierząt i wegetarianie tak samo powinni brać ten aspekt pod uwagę, ja niestety przez jakiś czas też to ignorowałam, tak jest po prostu łatwiej, ale wegetarianizm nie jest łatwą drogą, nie podejmujemy się tego dla siebie, dla naszego komfortu psychicznego!w tym powinno być coś więcej.

Zgadzam się... Niestety muszę przyznać, że właśnie pod postacią tych E czy innych świństw z pewnoscię przechodzą do mojego organizmu nie wegetariańskie składniki. 🙁 Muszę zwracać na to większą uwagę, wydrukować tą całą listę E z objaśnieniami... A w takim razie chyba nie powinnam jeszcze nazywać siebie wegetarianką... Faktycznie, bycie wege nie jest proste, zwłaszcza jak mieszk się z "mięsożercami" i jest się niepełnoletnim. 🙁 Jak mama się dowie, że sprawdam, co kryje się pod "E", to chyba mnie z domu wyrzuci... 😉


OdpowiedzCytat
Piotrek
początkujący
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 11
01/11/2005 12:47 am  

huh....to miała byc wiadomosc pryvatna o tym gg 🙂
wysłana do ciebie wege-weroniko 🙂 i o drugiej osoby ktorej nicku nie pamietam kotra na koncu postu napsiala ze mzoe ze mna pogadac... wiec jakbys mogla to 😉

"to że czegoś nie widzisz ,nie znaczy ,że tego nie ma"(Anonim)
--------
"przyjaciel każdego nie jest niczyim przyjacielem" (Arystoteles)
--------
'Nie ma rzeczy, której nie można by zdobyć wytrwałą pracą i silnym staraniem.' (Seneka)
--------
'Wiad


OdpowiedzCytat
Dorotka
forumowicz
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 46
01/11/2005 1:37 am  

Wiesz, mimo iż ja jestem od paru dodrych lat jestem pełnoletnia to moja mama też w pewnych wypadkach, a nie jem mięsa od ok. 12-stego roku życia , nadal jak słyszy, że kolejny składnik jest nieodpowiedni dla mnie to nie potrafi tego zrozumieć, ale nie było moją intencją pisanie w ten sposób abyś poczuła się równa "mięsojadom", bo jest to nieprawda! Nie chodziło mi o to abyś znała tę listę na pamięć, tylko aby jak najwięcej osób zrozumiało, że każdy krok w kierunku zaprzestania spożywania zwierząt jest ważny i to bardzo, dla mnie jest tylko przerażające, że składniki odzwierzęce są tak powszechne. Niepełnoletność nie ma tu nic do rzeczy, trzeba umieć przedstawić to innym osobom jako konsekwencję swego postępowania, a nie jak kolejny wymysł podytktowany chwilowym zainteresowaniom. Chodzi o to abyśmy zgłębiali te aspekty konsekwentnie, aż do całkowitego "wyzwolenia zwierząt"


OdpowiedzCytat
Wege-Weronika
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 105
01/11/2005 12:54 pm  

huh....to miała byc wiadomosc pryvatna o tym gg 🙂
wysłana do ciebie wege-weroniko 🙂

Wpisałam swoje gg w profilu, a jak nie wiesz gdzie szukać, to piszę tu ten numer: 1476870 🙂


OdpowiedzCytat
Piotrek
początkujący
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 11
01/11/2005 1:36 pm  

wiemn wiem ...jzu znalazlem wczoraj tylko cie nie ma na gg 😀

dzieki ....

"to że czegoś nie widzisz ,nie znaczy ,że tego nie ma"(Anonim)
--------
"przyjaciel każdego nie jest niczyim przyjacielem" (Arystoteles)
--------
'Nie ma rzeczy, której nie można by zdobyć wytrwałą pracą i silnym staraniem.' (Seneka)
--------
'Wiad


OdpowiedzCytat
JAGA
 JAGA
forumowy expert
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 1385
01/11/2005 3:53 pm  

a moj numer gg to 9410649...zapraszam,jeśli chcecie porozmawiać (często jestem na niewidocznym) .Pozdrawiam


OdpowiedzCytat
Wege-Weronika
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 105
01/11/2005 9:49 pm  

wiemn wiem ...jzu znalazlem wczoraj tylko cie nie ma na gg 😀

dzieki ....

🙂 I nie będzie do piątkowego popołudnia na gg, bo mam w tym tygodniu klasówki i sprawdziany, więc wypadało by się pouczyć, a nie przed kompem siedzieć... 😉 Zmykam więc do historii, fizyki, matmy i polskiego... 🙁


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca