Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Ortoreksja  

  RSS

YolinMic
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 169
16/06/2008 10:16 pm  

Ortoreksja- obsesyjne zdrowe odzywianie...? Slyszeliscie o czyms takim ? Przy tym ...hm schorzeniu nie chodzi o to ile sie je, jak przy innych schorzeniach zwiazanych z jedzeniem, tylko o jakosc tego co sie je, przede wszystkim zdrowo.... na koncu chorzy jedza prawie tylko owoce i warzywa. Naukowcy nie sa jednach pewni czy to aby jest schorzenie, i nie szkodzi bardziej niz wegetarianizm czy weganizm....
Pierwszy raz sie z czyms takim spotkalam, ostatnio czytajac o tym w kontekscie anoreksji, bulemii i innych takich schorzen.

Jedynym przykazaniem jest milosc. Jesli jej nie ma- na nic zda sie dziesiecioro przykazan OSHO http://www.wegestudio.pl/NOTESY-k30-0-3-default.html <param name=


OdpowiedzCytat
Stanisław
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1576
16/06/2008 11:23 pm  

To ciekawe. Chyba ja mam początki ortoreksji 🙂
Moim zdaniek jest to bardzo pozytywna obsesja. 😀

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
Natasha
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 513
17/06/2008 12:47 am  

czy to aby jest schorzenie, i nie szkodzi bardziej niz wegetarianizm czy weganizm....

XD skąd. jak powszechnie wiadomo nie ma nic bardziej szkodliwego niż wegetarianizm ^^

a tak na serio to ja mam chyba pierwsze objawy, nie jem cukru, soli, białego chleba, rafinowanego ryżu, "witamin" z grupy E i co najbardziej szokujące-gotując obiad staram się aby był pełnowartościowy. ortoreksja to odpowiedź na koniec mody odżywianiem się w McDonalndzie. skrajności oczywiście zawsze są nie w porządku i chorobliwe dbanie o zdrowie może poważnie odbić się na zdrowiu ;P ale choroba od razu? nie każdy odchył musi był chorobą ^^ jednakże dla mnie ortoreksja nie jest ani odchyłem ani chorobą.

Naszym celem musi być wyzwolenie się... poprzez rozszerzenie kręgu współczucia na wszystkie żywe istoty i na cały cudowny świat natury. Albert Einstein

http://delicious.blog.pl/ - zapraszam na mojego bloga kulinarnego 😀 wiem że trochę mało ale założy


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
17/06/2008 3:23 am  

Czasem opis choroby jest tak niepełny i niejasny, że wiele osób zaczyna ją u siebie podejrzewać, zwłaszcza że nie wiemy, jakie "ma być" nasilenie objawów. Tymczasem chorzy na ortoreksję popadają w taką skrajność, że w końcu odżywiają się np. ekologicznym ryżem gotowanym na destylowanej wodzie, bo wszystko inne wydaje im się niezdrowe. Każdą potrawę przekopują w poszukiwaniu czegoś niezdrowego i jeśli coś takiego znajdą albo im się wydaje, że znaleźli to nie zjedzą, choćby umierali z głodu. Sądzę, że w skrajnej formie ortoreksja może przejść w anoreksję i chory może się po prostu zagłodzić.
A zdrowe odżywianie należy popierać i uskuteczniać, a nie doszukiwać się w nim choroby 🙂

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Stanisław
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1576
17/06/2008 3:45 am  

Każdą potrawę przekopują w poszukiwaniu czegoś niezdrowego i jeśli coś takiego znajdą albo im się wydaje, że znaleźli to nie zjedzą, choćby umierali z głodu. y 🙂

To ja jeszcze na tym etapie ortoreksji nie jestem. 🙂

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
JAGA
 JAGA
forumowy expert
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 1385
17/06/2008 4:46 pm  

Zgadzam się z Lily, powierzchowny opis ortoreksji wygląda tak jakby dotyczył większości wegetarian. Zwłaszcza w pismach kobiecych przedstawiany jest w taki sposób, że ma się wrażenie, że zdrowy, wegetariański sposób odżywiania=ortoreksja. Co jest niestety bardzo dla nas wege krzywdzące


OdpowiedzCytat
pijanaxpowietrzem
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 105
19/06/2008 3:02 am  

Już lepiej chyba mieć ortoreksję niz anoreksję. Ale wbrew pozorom jest to też niebezpieczne dla zdrowia, bo ortorektyk staje się osamotniony, myśli tylko o tym, co zrobi na obiad, i przeżuwa jeden kęs 50 razy!

Watashi wa Monió desu.


OdpowiedzCytat
YolinMic
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 169
19/06/2008 3:42 pm  

Zgadzam się z Lily, powierzchowny opis ortoreksji wygląda tak jakby dotyczył większości wegetarian. Zwłaszcza w pismach kobiecych przedstawiany jest w taki sposób, że ma się wrażenie, że zdrowy, wegetariański sposób odżywiania=ortoreksja. Co jest niestety bardzo dla nas wege krzywdzące

zgadza sie niestety....
a mnie zastanawio czy czasem Hitler nie cierpial na ortoreksje.... co jest niestety mylone notorycznie z wegetarianizmem.

Jedynym przykazaniem jest milosc. Jesli jej nie ma- na nic zda sie dziesiecioro przykazan OSHO http://www.wegestudio.pl/NOTESY-k30-0-3-default.html <param name=


OdpowiedzCytat
agazima
rozmówca
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 89
24/06/2008 4:34 pm  

mi tez sie wydaje ze wegetarianizm ma cos wspolnego z ortoreksja ja sama chyba na to cierpie ale nie to zeby mnie to martwilo mysle ze to wazne aby zdrowo sie odzywiac. Tez zanim cos poloze na talerz mysle o zdrowotnych wartosciach produktu. Robie czesto zakuoy w organicznych sklepach. Jak robie obiad to staram sie aby byl zroznicowany i zdrowy i staram sie nie omijac posilkow. Jak gdzies jedziemy na caly dzien szykuje sobie w pojemnikach obiad i kolacje. Juz przywyklam do tego. Ale mysle ze przez to jestem zdrowa i to wazne


OdpowiedzCytat
locked_dbla_kallina
początkujący
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 7
01/07/2008 7:53 pm  

Ortoreksja...

Skąd ja tą chorobę znam, hm? Tak jestem na nią chora 😀

Byle więcej takich chorób to odbudujemy nasz NFZ


OdpowiedzCytat
Stanisław
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1576
01/07/2008 8:02 pm  

🙂 :hiya:

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
hipiska
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1596
17/08/2008 10:55 pm  

Wydaje mi się, że zdrowe odżywianie a ortoreksja to jednak nie to samo... 😉 No, ale nie jest dla mnie normalne jeśli ktoś wciąż myśli o jakości spożywanego pokarmu, zanim coś zje zastanawia się tysiąc razy.
Uważam, że najważniejszy jest umiar. W zdrowym odżywianiu również 🙂

Ilekroć zwalczałem pokusę było to piękne, ale kiedy pokusie ulegałem, było po stokroć piękniejsze


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 580
17/08/2008 11:25 pm  

Masz rację bo we wszystkim umiar to najważniejsze co może być.

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
  
Praca