Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Aminokwasy, czyli: zdementujmy to w końcu!  

Strona 1 / 2 Następny
  RSS

Ktosiek
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 671
26/07/2008 5:12 am  

Postanowiłam w końcu obalić ten jakże przekonujący argument mięsożernych o braku niektórych aminokwasów w pokarmach roślinnych. 🙂
Tak więc: mamy 8 aminokwasów egzogennych (tych pobieranych z pokarmów) + 2 potrzebne dla dzieci.

1. [b] Izoleucyna[/b] - jaja, kukurydza, mleko
2. [b] Leucyna[/b] - kukurydza, mleko
3. [b] Lizyna[/b] - nasiona gryki, rośliny strączkowe, mleko, ser żółty
4. [b] Metionina[/b] - mleko, jaja, sery żółte, nasiona i orzechy
5. [b] Fenyloalanina[/b] - jaja, biały ser, sezam, soja, dynia, fasola, migdały
6. [b] Teronina[/b] - twaróg, sezam, soczewica
7. [b] Tryptofan [/b]- mleko, jaja, banany, orzeszki ziemne, suszone daktyle
8. [b] Walina[/b] - siemię lniane, sezam, soczewica

[b] Histydyna[/b] [do 12. roku życia] - soja, jajka, również przetwory zbozowe
[b] Arginina[/b] - ryż, rodzynki, słonecznik, owsianka

Nie jestem w stanie powiedziec, że chodzi tylko o te wyżej wymienione produkty, ale chodzi o sam fakt podkreślenia, że mamy WSZYSTKIE aminokwasy egzogenne pod nosem obywając sie bez kurczaka i podrobów.

[u] szukałam na:[/u]
wikipedia
forum.dr-kwasniewski.pl [w Żywienie człowieka]
sfd.pl/BIALKA_ROSLINNE-t329346.html
sciaga.nauka.pl
podprad.knp.lublin.pl [w Archiwum (Kobiety Ciemnogrodu, Niezbędne białko)]


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 580
26/07/2008 1:04 pm  

Zgadzam się z tobą w pełni takie bzdurne przesądy by zniechęcić ludzi i kto je wymyślił pewnie jakaś firma produkująca mięso lub ryby.

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
Stanisław
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1576
26/07/2008 2:17 pm  

1. [b] Izoleucyna[/b] - jaja, kukurydza, mleko
2. [b] Leucyna[/b] - kukurydza, mleko

Kurcze, muszę zacząć jeść kukurydzę. Ale u mnie nie można nigdzie jej kupić, chyba że w puszkach.
Ktosiek a może wiesz co się dzieje z organizmem jak mu się tych wszystkich aminokwasów nie dostarcza ? Jakie są objawy ? 😎

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
Ktosiek
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 671
26/07/2008 3:10 pm  

Staniwsławie,
nie jestem w stanie stwierdzić, żę chodzi WYŁĄCZNIE o te produkty, które wymieniłam.
Wpisałam te, które widniały obok kurczaków i wątróbek.

[b] Leucyna[/b] to składnik białek mięśniowych, niezbędny w zwalczeniu stresu , w procesach wzrostowych, w tym - w rozwoju kości, mięśni i skóry. Wspomaga uwalnianie energii.

[b] Izoleucyna[/b], składnik białek mięśniowych, niezbędna jest w okresie stresu, także w procesie wytwarzania hemoglobiny oraz wspomaga uwalnianie energii.

[edytowane 26/7/2008 przez Ktosiek]


OdpowiedzCytat
katie_chatterbox
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 147
26/07/2008 3:33 pm  

Kurcze, muszę zacząć jeść kukurydzę. Ale u mnie nie można nigdzie jej kupić, chyba że w puszkach.

Kukurydzę na pewno można kupić w supermarkecie. Przynajmniej ja taką kupuję:) w Lidlu.
Zawsze mnie denerwują stereotypy na temat braku tego czy tamtego w diecie bezmięsnej. niestety musi upłynąć naprawdę dużo czasu, zanim się ich pozbędziemy, o ile w ogóle to się kiedyś stanie.

Żadna prawda nie wydaje mi się bardziej oczywista niż ta, że zwierzęta potrafią myśleć i odczuwać tak jak ludzie


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
26/07/2008 4:05 pm  

Tak naprawdę w roślinnym pożywieniu też są wszystkie aminokwasy, tylko niektóre w mniejszej ilości. Zdaje mi się, że nawet "głupie" jabłko je ma w komplecie.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Stanisław
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1576
26/07/2008 4:06 pm  

Ciekawe jakie jest realne zagrożenie dla organizmu w wypadku niedostarczenia odpowiedniej ilości aminokwasów i jakie są objawy takich niedoborów bo przecież to jest ważne 😎

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 580
26/07/2008 4:11 pm  

Anemia czy niedokrwistość pewnie i podobne objawy jak piszą przy tych chorobach.
A w jakich ilościach należy spożywać to jedzonko i jak często by zaspokoić swoje potrzeby bo przecież nie będę jadła codziennie kukurydze czy jajka a może wy jecie jajka codziennie?

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
26/07/2008 4:29 pm  

Nie wiem, czy akurat anemia. Aminokwasy to budulec białek, są praktycznie potrzebne wszędzie w organizmie, między innymi w mózgu - niedobory mogą się objawiać zmęczeniem, słabą koncentracją, depresją i wieloma innymi problemami.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
27/07/2008 12:36 am  

A jakie aminokwasy użytkownicy forum mają na myśli świeże czy termicznie zniszczone?
Polecam zapoznać się z Reakcją Maillarda
http://bioinfo.mol.uj.edu.pl/articles/Zablocka05
http://pl.wikipedia.org/wiki/Reakcja_Maillarda

oraz produktami tej reakcji np. akrylamidem
http://pl.wikipedia.org/wiki/Akrylamid

Dlatego nie powtarzajcie wiadomości typu: jakie produkty zawierają różne aminokwasy tylko proszę zwróć uwagę czy te produkty są surowe czy termicznie zniszczone.

Reakcja Maillarda zachodzi w temperaturze pokojowej ale ta reakcja jest nieszkodliwa dopiero reakcjia Maillarda wysokotemperaturowa t.j. powyżej 100 stopni C jest szkodliwa niszczone są aminokwasy i cukry redukujące a w zamian za to powstają związki typu akrylamid, akroleina itp..

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty

:yltype:


OdpowiedzCytat
Stanisław
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1576
27/07/2008 11:45 am  

Reakcja Maillarda zachodzi w temperaturze pokojowej ale ta reakcja jest nieszkodliwa dopiero reakcjia Maillarda wysokotemperaturowa t.j. powyżej 100 stopni C jest szkodliwa niszczone są aminokwasy i cukry redukujące a w zamian za to powstają związki typu akrylamid, akroleina itp..

Wniosek z tego jest taki, że w gotowanych produktach nie ma wcale aminokwasów. 😎

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
Andros
bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 363
27/07/2008 3:31 pm  

trzeba przejść na witarianizm 😛


OdpowiedzCytat
rubia
forumowy expert
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1077
27/07/2008 3:43 pm  

Bresarianizm jest nawet lepszy 😛


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
27/07/2008 4:35 pm  

To ciekawe jakim cudem te wszystkie chińskie i inne systemy żywieniowe działają i to z korzyścią dla zdrowia ludzi 😉 Albo np. makrobiotyka.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Stanisław
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 1576
27/07/2008 9:12 pm  

Działają bo nie chodzi tylko o to co i w jakich ilościach wkłada się do organizmu ale przede wszystkim o budowanie w sobie mocnej wiary, że takie pożywienie daje doskonałe zdrowie i witalność 😎

Zdobywać majątek za cenę zdrowia znaczy to samo co odciąć sobie nogi by kupić za nie parę butów.


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 2 Następny
  
Praca