Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Lecytyna sojowa i inne dodatki do słodyczy  

Strona 3 / 6 Wstecz Następny
  RSS

Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
31/10/2006 12:33 am  

Lecytyna należy do fosfolipidów składnik błon komórkowych. Syntetyzowana jest przez organizmy zarówno roślinne (pełna synteza) jak i zwierzęce na bazie wyższych kwasów tłuszczowych omega-9, omega-3 i omega-6 które są tylko syntetyzowane przez rośliny.
Polecam artykuł i linki w nim zawarte (o lecytynie, tej prawdziwej, naturalnej jest pod koniec artykułu). Po kilku dniach leżakowania na półkach sklepowych to co było lecytyną już nią nie jest, utlenia się.
http://www.surawka.republika.pl/DK.htm

Proszę nie mylić z E 322 (a'la lecytyna sojowa ). Tuczący dodatek.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:

[edytowane 30/10/2006 od Jędruś]


OdpowiedzCytat
JAGA
 JAGA
forumowy expert
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 1385
06/11/2006 12:13 pm  

Mysle ze jesli w skladzie jest napisane ze tluszcz roslinny to jezeli producent nie klamie nam prosto w oczy to nie ma sie czego obawiac.

nie do końca moge sie zgodzić. Taki "tłuszcz rośłlnny" to może być równie dobrze margaryna-przecież powszechnie jest równiez nazywana roślinnym tłuszczem.

Taki tłuszcz rośłiny występuje np w składzie paluszków,na niektórych w składzie napisane jest "margaryna", na innych "utwardzony tłuszcz rośłinny"(czyli w sumie tez margaryna) lub też właśnie sam tłuszcz roślinny",czasami można też odnaleźć w składzie "olej roślinny"...

Myślę,że "tłuszcz roślinny" to bardzo szerokie określenie, a producentów nie interesuje co myślą na ten temat wegetarianie


OdpowiedzCytat
visel
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 336
17/04/2007 3:00 am  

do wiekszosci margaryn dodawana jest wit.d3 z......ryb. jesli ktos sie boi o niedobory wit.d to wystarczy wystawic cialo na dzialanie slonca ewentualnie wybrac sie na solarium 😉
najlsmaczniejsze i najpewniejsze slodycze sa zrobione przes samego siebie i wcale nie potrzeba byc mistrzem kuchni


OdpowiedzCytat
Surri
bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 200
26/04/2007 7:11 pm  

Chyba, że ktoś tak ja ja umie przypalić wode na herbate 😉


OdpowiedzCytat
Natasha
stały bywalec
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 513
12/10/2007 7:24 pm  

co do ryb to ja lepszy kawał znalazłam 😉 kupiłam sobie chleb razowy, czytam skład a tu mi wyskakuje że "może zawierać śladowe ilości tłuszczy z ryb 😉 "

Naszym celem musi być wyzwolenie się... poprzez rozszerzenie kręgu współczucia na wszystkie żywe istoty i na cały cudowny świat natury. Albert Einstein

http://delicious.blog.pl/ - zapraszam na mojego bloga kulinarnego 😀 wiem że trochę mało ale założy


OdpowiedzCytat
Myszka
świeżaczek
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 3
12/10/2007 7:48 pm  

Byłam dzisiaj w tesco po moje ulubione wafelki dieto (sante) bo nie zawierają tej chol... lecytyny sojowej i tak popatrzyłam po innych ciastkach z nadzieją że coś znajde i znalazłam!!! Ciasteczka firmy tesco;) nie zawierają nic bee.... Moge nawet podać ich skład... mąka pszenna, cukier, ,margaryna, jaja, syrop glukozowy, masło substancje spulchniające (wodorowęglan amonu i wodorowęglansodu), sól i aromat.
Tak więc wydaje mi się że są ok. Nawet w smaku są ok.


OdpowiedzCytat
xxl
 xxl
weteran forum
Dołączył: 17 lat  temu
Posty: 1730
12/10/2007 11:21 pm  

A znasz skład margaryny? Ja bym takich ciastek nie zjadła 🙂

http://www.explosm.net/comics/random/


OdpowiedzCytat
raissa_
świeżaczek
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 4
03/12/2007 10:33 pm  

wafelki Tesco... hmm... ja też bym tego nie jadła 😛 po pierwsze ze względu na to, że usiłuję stosować się do weganizmu (póki co wychodzi nawet dobrze!), a po drugie to to, że tesco w mojej mieścinie nie ma 😉
a w ogóle to po co truć się tymi słodyczami... lepiej samemu coś upichić- tyle frajdy, nie wspominając o pewności składu...
swoją drogą to dziś usiłowałam kupić otręby , ale również i one mają w składzie lecytynę sojową (sklep oferował otręby tylko jednej firmy) :/


OdpowiedzCytat
piekna-iluzja
początkujący
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 18
05/02/2008 1:25 pm  

ja tez nie jem takich typowo sklepowych słodkości, jutro zamierzam zrobic czekoladę domowej roboty 😉


OdpowiedzCytat
agazima
rozmówca
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 89
26/06/2008 10:18 pm  

pewnie ze lepiej zrobic samemu jakies slodkosci np. granole i pokroic w batoniki i masz batonik kiedy chcesz ekologiczny. ALo mufinki upiec czy ciastka owsiane.
ja nie jem zadnych slodyczy w moim menu nie ma miejsca na nie.
duzo warzyw tak zapycha ze sie nic nie chce . Bakalie sa lepsze od tych czekolad.


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 580
11/08/2008 1:20 am  

A batoniki Tesco bar w zasadzie batoniki muesli produkowane by saste , są wege tak jak płatki?
Granole mam w planach zrobić ale do niej potrzeba takiej ilości składników że ten fakt mnie przeraża jutro zrobię sobie chyba bułeczki serowo-owsiane:)
Ciasteczka owsiane tez kiedyś robiłam ,dawno to było pyszne były trzeba będzie to powtórzyć.

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
Wege-Aneta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1084
13/08/2008 1:05 am  

jesli chodzi o produlty tesco i carrefour to sa specjalne firmy ktore produkuja wlasnie dla nich. Dlatego takie produkty sa nieraz lepsze od zwyklych ciastek. Trzeba uwaznie patrzec. np jesli produkt jest oznaczony 1 wtedy produkt tesco czy carrefour est faktycznie ednym z najgorszych i najtanszych produktow, ale jesli firmy sa inne to wtedy sa ok. Nie ma sie co bać, w tesco czy carrefour po awanturze sadowej sa znacznie lepsze produkty niz kiedys bywalo. Dlatego nie ma sie co strachac przed kupnem 😉


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 580
13/08/2008 11:53 am  

Tak ja to wszystko wiem ,ale zadałam pytanie czy wszystkie produkty firmy sante są wege?

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
Fenelcia
początkujący
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 18
14/08/2008 2:32 pm  

Lecytyna - Nazwa chemiczna: fosfatydylocholina to fosfolipid, który zwykle otrzymuje się żółtek jajek kurzych lub z ziaren soi.

Jeśli dobrze rozumiem, lecytynę mogą jeść laktoowowegetarianie?

[edytowane 16/5/2009 przez Fenelcia]


OdpowiedzCytat
patusiek16
stały bywalec
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 580
14/08/2008 2:59 pm  

Tak tylko ,do jej produkcji ponoć mogą być używane tłuszcze zwierzęce dlatego najbezpieczniej kupować produkty jarskie.
Albo pisac do producenta danego produktu i pytam dla jasności ,szkoda ,że nie odpisują tylko 😡

Żyj pełnią życia; inaczej popełniasz błąd. Nie jest szczególnie ważne, czym się zajmujesz, jeśli tylko masz życie w swoich rękach. Bo jeżeli nie miałeś życia, to co miałeś? - Co się raz straci, już jest stracone, nie zapominaj o tym.


OdpowiedzCytat
Strona 3 / 6 Wstecz Następny
  
Praca