Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Co mysli katolik o wegetarianizmie i ochronie zwierzat ?  

Strona 20 / 23 Wstecz Następny
  RSS

aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
06/04/2013 3:13 am  

1. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
2. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył

to się mieści w słowach 1. przykazania.

Te dwie kwestie są powiązane i jedno może wynikać z drugiego, ALE nie musi. A dekalog jak sama nazwa wskazuje posiada 10 przykazań. Rozdzielanie zdania w połowie, w miejscu przecinka brzmi jak bardzo kiepski żart. Przynajmniej dla mnie. Ale jak tam wolisz.

Polecam odłożyć katechizmy i otworzyć Biblię.. przeanalizować Stary Testament i poznać" boga" do którego się modlicie.

i daruj sobie takie rady, ok? najwidoczniej nie masz zielonego pojęcia o czym mówisz...
najpierw sama przeanalizuj i udzielaj lekcji.

Przeanalizowałam. Rozejrzałam się wokół i przyznaję, że połączenie wegetarianizmu z wiarą w JHWH to wyjątkowo antagonistyczne zjawisko.


OdpowiedzCytat
Oldek
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 201
07/04/2013 4:14 am  

Przeanalizowałam. Rozejrzałam się wokół i przyznaję, że połączenie wegetarianizmu z wiarą w JHWH to wyjątkowo antagonistyczne zjawisko.

Aniss chyba nie dość dobrze przeanalizowałaś Stary Testament skoro tak twierdzisz.

1. Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!
2. Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył

to się mieści w słowach 1. przykazania.

Nie masz racji Samanya. Albowiem w 2 przykazaniu jest wyrażony szczególny stosunek do używania dzieł ludzkich rąk w kulcie religijnym. A Zniesienie TEGO przykazania umożliwiło to przed czym ostrzegał św. Paweł: [b] ''Będąc więc z rodu Bożego, nie powinnyśmy sądzić, że Bóstwo jest podobne do złota albo srebra, albo do kamienia, wytworu rąk i myśli człowieka''. [/b] Czyli do bałwochwalstwa. Bo czymże innym może być jak nie bałwochwalstwem kult obrazów, rzeźb, relikwii, medalików i krzyży

Vegmaro jeśli chcesz czcić Boga w duchu i prawdzie (a takich to czcicieli chce mieć Bóg) to pamiętaj, że:

W swym pierwszym liście św. Jan pisze: [b] ''Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania''. [/b] Bez wątpienia chodzi o to aby przestrzegać [u] wszystkie [/u] jego przykazania i niczego nie odejmować.
W Ewangelii Marii Magdaleny Jezus mówi: [b] ''Nie dodawajcie praw do praw tego, który ofiarował Torę''. [/b] A tym, który ofiarował nam Torę był Mojżesz.
I to o czym pisał św. Jan i mówił Jezus jest zgodne z tym do czego wzywał Mojżesz w Deuteronomium: [b] ''Niczego nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i niczego z tego nie ujmiecie, przestrzegając przykazań Pana, waszego Boga, które ja wam nakazuję''. [/b]

największym bohaterem jest człowiek, który zamienia wroga w przyjaciela.


OdpowiedzCytat
Samanya
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 497
07/04/2013 1:06 pm  

Może nie mam- Oldek, uważam jedynie, że jeżeli wierzę w jednego Boga ( "nie będziesz miał bogów cudzych przede mną") to równocześnie nie oddaję czci żadnym innym (" Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył.


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
07/04/2013 1:55 pm  

Aniss chyba nie dość dobrze przeanalizowałaś Stary Testament skoro tak twierdzisz.

Dlatego, że...?

JHWH jest jednym z największych kłamców, zbrodniarzy i morderców tego świata. Do tego, jest beznadziejnym przywódcą.

Co to za bóg, który prowokuje swoje "dzieci" do walki z innymi swoimi "dziećmi" ?

Co to za bóg, który nieustannie zmienia zdanie, zasady gry?

Co to za bóg, który nie potrafi wymyślić jednej stałej taktyki?

Wielokrotnie Mojżesz wykazywał się większą rozwagą niż sam jego "bóg", a bóg ten wielokrotnie zmieniał swoje postępowanie pod namową Mojżesza. [czyżby stworzenie wiedziało lepiej. niż sam stwórca?]

Do tego już sam Mojżesz, choć tak niedoskonały wykazywał się większym sercem i wyrozumiałością do reszty ludzkości, niż sam bóg "dobry i miłościwy".

Składanie ofiar ze zwierząt?

Do tego przypominam, że JHWH posiadał ciało, co jest interesującym faktem.

Do tego jest "bogiem" zazdrosnym. [skąd się bierze zazdrość?], mściwym i bezradnym.

"(43) Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? Bo nie możecie słuchać mojej nauki. (44) Wy macie diabła za ojca i chcecie spełniać pożądania waszego ojca. Od początku był on zabójcą i w prawdzie nie wytrwał, bo prawdy w nim nie ma. Kiedy mówi kłamstwo, od siebie mówi, bo jest kłamcą i ojcem kłamstwa. " Jezus [ew. Jana, rozdział 8]

Ale wybór należy do Was.


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
07/04/2013 2:03 pm  

To może ja tylko dodam, że ocenianie działań Boga podług ludzkiej logiki nie ma sensu. To tak jakby karaluch oceniał człowieka. 🙂

[edytowane 7/4/2013 przez cienkun]


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
07/04/2013 2:12 pm  

Rzecz w tym, że ja nie oceniam działań Boga, bo JHWH nie jest Bogiem.

A nawet jeśliby nim był, to mam wybór i mogę zdecydować komu oddaję cześć? Niezrozumiałym jest dla mnie modlenie się i wielbienie wyżej opisanej istoty.


OdpowiedzCytat
Samanya
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 497
07/04/2013 2:23 pm  

Ale wybór należy do Was.

na szczęście.

"(43) Dlaczego nie rozumiecie mowy mojej? ...

no właśnie aniss 😉


OdpowiedzCytat
Vegmara
forumowicz
Dołączył: 11 lat  temu
Posty: 36
14/04/2013 12:33 am  

Vegmaro jeśli chcesz czcić Boga w duchu i prawdzie (a takich to czcicieli chce mieć Bóg) to pamiętaj, że:

W swym pierwszym liście św. Jan pisze: [b] ''Po tym zaś poznajemy, że Go znamy, jeżeli zachowujemy Jego przykazania''. [/b] Bez wątpienia chodzi o to aby przestrzegać [u] wszystkie [/u] jego przykazania i niczego nie odejmować.
W Ewangelii Marii Magdaleny Jezus mówi: [b] ''Nie dodawajcie praw do praw tego, który ofiarował Torę''. [/b] A tym, który ofiarował nam Torę był Mojżesz.
I to o czym pisał św. Jan i mówił Jezus jest zgodne z tym do czego wzywał Mojżesz w Deuteronomium: [b] ''Niczego nie dodacie do tego, co ja wam nakazuję, i niczego z tego nie ujmiecie, przestrzegając przykazań Pana, waszego Boga, które ja wam nakazuję''. [/b]

A ja powiem że się zgadzam z Samanyą. Na religii omawialiśmy każde przykazanie. I powiem, że dla mnie pierwsze przykazanie to łącznie z tym, że nie czczę np. mojego komputera, bo 1 przykazanie mi mówi, że nie będę miał innych bogów. To po co mi 2 przykazania zamiast 1? Ja nic nie usuwam z przykazań, ani nie dodaję.

[edytowane 13/4/2013 przez Vegmara]

[edytowane 13/4/2013 przez Vegmara]


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
14/04/2013 12:42 am  

Rzecz w tym, że ja nie oceniam działań Boga, bo JHWH nie jest Bogiem.

A nawet jeśliby nim był, to mam wybór i mogę zdecydować komu oddaję cześć? Niezrozumiałym jest dla mnie modlenie się i wielbienie wyżej opisanej istoty.

Otóż nie masz zbyt wielkiego wyboru, gdyż "jest jeden Bóg"; imion ma nieskończenie wiele.


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
14/04/2013 12:53 am  

pierwsze przykazanie to łącznie z tym, że nie czczę np. mojego komputera, bo 1 przykazanie mi mówi, że nie będę miał innych bogów. To po co mi 2 przykazania zamiast 1?

A po co Ci dwa przykazania: 9 i 10 zamiast jednego? Skoro oba mówią o tym samym: żeby nie pożądać czegokolwiek od swojego bliźniego.

Rzecz w tym, że ja nie oceniam działań Boga, bo JHWH nie jest Bogiem.

A nawet jeśliby nim był, to mam wybór i mogę zdecydować komu oddaję cześć? Niezrozumiałym jest dla mnie modlenie się i wielbienie wyżej opisanej istoty.

Otóż nie masz zbyt wielkiego wyboru, gdyż "jest jeden Bóg"; imion ma nieskończenie wiele.

Uważasz, że muszę wielbić i modlić się do kogokolwiek?


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
14/04/2013 1:11 am  

Uważasz, że muszę wielbić i modlić się do kogokolwiek?

Nie musisz. Bóg w swej doskonałości daje Ci wybór...


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
14/04/2013 1:23 am  

Uważasz, że muszę wielbić i modlić się do kogokolwiek?

Nie musisz. Bóg w swej doskonałości daje Ci wybór...

Więc czemu piszesz, że "nie mam zbyt wielkiego wyboru"? Jeśli za Boga uważacie JHWH, to wasza sprawa, ale ja nie zamierzam czcić kogoś kto kłamie, morduje i niszczy tylko dlatego, że jest [teoretycznie] Bogiem.


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
14/04/2013 1:29 am  

Nie można mówić że Bóg kłamie, gdyż Bóg jest prawdą. Bóg nie morduje. Nie zabiera nikomu życia, tylko odbiera swooją własność, gdyż życie każdej istoty należy do Boga. Bóg nie podlega ludzkiej ocenie. Jest doskonały, zatem każdy Jego czyn jest doskonały, jaki by się człowiekowi nie wydawał.

Więc czemu piszesz, że "nie mam zbyt wielkiego wyboru"?

Bo Twoim jedynym możliwym wyborem, jest żyć w bliskości z Bogiem, lub w oddaleniu od Boga.

Wiem że tego nie rozumiesz; żeby to zrozumieć trzeba zazwyczaj poświęcić wiele czasu na rozważania i kontemplacje, oraz studiowanie świętych tekstów.


OdpowiedzCytat
aniss
bywalec
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 445
14/04/2013 1:36 am  

(...)Bóg jest prawdą.
Bóg nie morduje.
Nie zabiera nikomu życia,
życie każdej istoty należy do Boga.
Bóg nie podlega ludzkiej ocenie.
Jest doskonały, zatem
każdy Jego czyn jest doskonały.

Zgadza się. Po tym poznaję, że JHWH nie może być Bogiem 😉 hehehehehe

Wiem że tego nie rozumiesz; żeby to zrozumieć trzeba zazwyczaj poświęcić wiele czasu na rozważania i kontemplacje, oraz studiowanie świętych tekstów.

Ja również wiem, że mnie nie rozumiesz, bo żeby mnie zrozumieć trzeba spojrzeć na świat z zupełnie innego położenia.


OdpowiedzCytat
cienkun
rada starszych
Dołączył: 13 lat  temu
Posty: 2718
14/04/2013 2:07 am  

Ja również wiem, że mnie nie rozumiesz, bo żeby mnie zrozumieć trzeba spojrzeć na świat z zupełnie innego położenia.

Ależ rozumiem. :red:
Ja to wszystko przerabiałem. Od wiary i praktyk przeciętnego Polaka, przez intensyfikację praktyk i głód wiedzy, po zwątpienie i rozczarowanie. Przez teizm, agnostycyzm do niemalże ateizmu i z powrotem do wiary. Wiele filozofii, wiele wyznań.
Przerabiałem to wszystko.


OdpowiedzCytat
Strona 20 / 23 Wstecz Następny
  
Praca