Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

mity na temat wege-przeciwko  

Monika_ss
świeżaczek

Hej, ponieważ zawsze powtarzam wszystkim, żeby mi nie mówili nie, bo nie, tylko poprali to naukowtym artykułem, no to znaleźli.
http://www.optymalni.poznan.pl/nexus/mity-wegetarianizmu-cz-i.html

Lista źródeł imponująca, dosyć aktualna. Rozmawiając poza faktem względów etycznych, skąd wiedzieć kto mówi prawdę a kto nie?

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 07/04/2014 10:44 pm

No, z własnego rozumu przede wszystkim.

A w ogóle to dziwne te "mity", bo dużej części z nich nigdy nie słyszałam od wegetarian i sama tak nie uważam.

Pewnie powiesz -to okropne- zrzucisz winę na innych, potem zaśniesz spokojnie

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 07/04/2014 11:20 pm
Bellis_perennis
Famed Member

W zasadzie to te mity faktycznie funkcjonują w świecie wege i wydaje mi się, że są dość dobrze tutaj obalone przez "optymalnych". Choć przyznaję się, że nie czytałam dokładnie tylko przejrzałam.
Faktycznie:
1) MIT 1 Konsumpcja mięsa prowadzi do klęski głodu i poważnie narusza naturalne zasoby Ziemi.
Nikt nie pomyslał o tym, że 40% żywności po prostu się marnuje/wyrzuca? Do tego żywność jest źle rozdysponowana, żyjemy kosztem krajów trzeciego świata?
2) MIT 2 Witaminę B12 można uzyskać ze źródeł pochodzenia roślinnego.
Oczywiście, że NIE! Trzeba brać tabsy, kto nie bierze temu mósk się kurczy.
3) MIT 3 Nasze potrzeby w zakresie witaminy D może zapewnić słońce.
Oczywiście, że NIE. W zasadzie każdy powinien ją suplementować czy jest wege czy nie.
4) MIT 4 Zapotrzebowanie organizmu na witaminę A może być w pełni zaspokojone ze źródeł pochodzenia roślinnego.
Przyznam się, że nie wiem. Ale kiedyś miałam robione badania na poziom m.in wit A i poziom był okej. Żaden argument ale niech tam będzie 😉
5) MIT 5 Spożywanie mięsa powoduje osteoporozę, chorobę nerek, zawały serca i raka.
Chyba raczej spożywanie zbyt dużej ilości mięsa 😉 jak ktoś będzie jadł dużą ilość warzyw i owoców to włos mu z głowy nie spadnie jak raz w tygodniu wszami schabowego.

No dobra ale co w związku z tym? Wiem to wszystko od dawna a nadal jestem wege, na prawdę potrzebujesz wierzyć w bajki typu [i] człowiek jest z natury roślinożerny[/i] ? 😎

[edytowane 7/4/2014 przez Bellis_perennis]

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 07/04/2014 11:49 pm
Monika_ss
świeżaczek

oczywiście, że nie.
Dla mnie same względy etyczne to ogromny argument, nie do przebicia i tak dalej.
Ale jako iż jestem istotą myślącą, chcę prowadzić rozmowy pełne argumentów również dla psychopatów (ludzi nie odczuwających empatii), oraz zwyczajnie mnie to interesuje.
Z tego wszystkiego wynika tylko tyle, że dieta powinna być odpowiednio zbilansowana- czy z mięsem czy nie. Jednak jako wege naczytałam się wielu artykułów o szkodliwości mięsa również w minimalnej postaci zagryzanego maksymalną ilością warzyw. Szukam po prostu prawdy.
Oczywiście innym problemem jest to, że lobby mięsne jest- i jest wszędzie. Nigdy nie dowiemy się ile tych przeciwwege artykułów jest sponsorowane, a ile nie. Dlatego właśnie pytam, czy naprawdę jest tak, że wegetarianie są zdrowi BO NIE JEDZĄ MIĘSA, czy dlatego, że mają zbilansowaną dietę niezależnie od spożywanego trupa.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 08/04/2014 1:08 am
Lily
 Lily
Famed Member

Kto powiedział, że wegetarianie są zdrowi? 🙂 Wegetarianizm, a tym bardziej weganizm, jest wg mnie w zasadzie postawą etyczną. A jak się ktoś żywi frytkami, chipsami, drożdżówkami i piwem, to czy do tego przegryzie marchewkę, czy schabowego, nie zrobi wielkiej różnicy, i tak zdrowy raczej nie będzie. Pomijam osobniki wyjątkowo silne genetycznie - do czasu.
Książka Campbella [url] http://www.wegestudio.pl/pl/p/Nowoczesne-zasady-odzywiania-The-China-Study/246 [/url] o ile wiem, bo nie czytałam, mówi wiele o szkodliwości mięsa jednak, a chyba nie jest ideologiczna, tylko oparta na wielu badaniach.
Tak w ogóle to wszyscy umrzemy, z tym że mięsożercy z powodu chorób i starości, a wegetarianie z powodu braku mięsa w diecie 😛

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 08/04/2014 2:24 am
Bellis_perennis
Famed Member

Dlatego ja wolę ludzi namawiać do rezygnowania z mięsa z chowu intensywnego i do przerzucenia się na takie od małego polskiego rolnika. Dzięki temu zmniejsza się emisję do środowiska zanieczyszczeń związanych z chowem intensywnym, dba się o swoje zdrowie i wspiera polską gospodarkę, chroni przyrodę. Jeśli do konkretnej osoby mogą dotrzeć argumenty etyczne to je stosuję. Ale tylko jak wyjdzie jakaś rozmowa, zwykle sama nie zaczynam.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 08/04/2014 12:38 pm
  
Praca