Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Zadanie domowe z biologii  

Asia
 Asia
bywalec

No własnie mam mały problem...facetka z biologii zadała nam opisac na czym polega reakcja ksantopriteinowa, biuretowa i cystynowa ...no i zonk ;)te dwie pierwsze opisałam ,a cystynową nie ,nie moge znaleźć nigdzie zadnych informacji...pomyslałam ,że może ktoś z was wie o co kaman 😛 Z góry wielkie dzięki za pomoc

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 20/09/2006 1:42 am
JankeS
bywalec

google polecam 😉 ot pierwsze, co znalazlem po wpisaniu hasla:
01 - Wykrywanie cysteiny i cystyny. Reakcja cystynowa
Do 1 cm3 roztworu cysteiny lub cystyny w probówce dodać 2 cm3 roztworu NaOH i ogrzewać do wrzenia przez kilka minut. Następ-nie wprowadzić kilka kropel roztworu Pb(CH3COO)2 i ponownie ogrzać. Z roztworu wydziela się brunatno-czarny osad siarczku oło-wiu (II) PbS.

http://www.sciaga.pl/tekst/26520-27-biochemia
http://edukacja.cm.umk.pl/articles.php?id=38&PHPSESSID=e530445c30bda31302c8bc7ea8528900

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 20/09/2006 2:02 am
Asia
 Asia
bywalec

JankeS dzięki za pomoc ale nie za bardzo mi o to chodziło...juz tez byłam na tych stronkach ale to niestety mnie nie satysfakcjonuje...ale jeszcze raz dziex za pomoc i fatyge
Pozdruffka

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 20/09/2006 2:31 am
Jędruś
stały bywalec

Asia w googlu wpisać
Reakcje charaktyrestyczne aminokwasów
Przykładowy link:
http://biochigen.slam.katowice.pl/praktikum/011.pdf

Jak się przekonasz są dwie reakcje
Jedna specificzna na cysteinę i cystynę
Druga mniej specificzna

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
:yltype:

[edytowane 20/9/2006 od Jędruś]

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 20/09/2006 11:52 am
Asia
 Asia
bywalec

Dzieki Jędruś to jest to:) jeszcze raz wielgachne dzięki i buziaczek za pomoc:P
Pozdrawiam:)

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 20/09/2006 8:07 pm
Jędruś
stały bywalec

Asia można organoleptycznie wyczuwać aminokwasy:

Podobnie od składu aminokwasowego (ale nie tylko) zależy zapach produkowanego jedzenia. Jeśli będziemy ogrzewać glukozę zmieszaną z pojedynczym aminokwasem rozpuszczonych w niewielkiej ilości wody możemy zaobserwować różne zapachy:
cysteina- po krótkim ogrzewaniu wyczuwa się wyraźny zapach smażonego mięsa, natomiast po dłuższym- smażonej cebuli
metionina- krótkie ogrzewanie powoduje zapach ziemniaków gotowanych w mundurkach
prolina- krótkie ogrzewanie generuje zapach świeżego chleba
glicyna- krótkie ogrzewanie- zapach karmelu
z linku:
http://bioinfo.mol.uj.edu.pl/articles/Zablocka05

Tam widać jak niszcząco działa obróbka termiczna na aminokwasy i inne związki organiczne zawarte w pokarmach.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 21/09/2006 4:39 am
Wiejka
stały bywalec

hmm..też mam pytanie o zadanie..może nie z biologii..ale liczę na pomoc.Otóż szukałąm w internecie znaczenia słówek..ale nie mogę znaleźć...może ktoś z Was...
Na angielski przetłumaczyć słówka:
pierogi, gołąbki,zsiadłe mleko, kapusta kiszona..Proszę o szybką pomoc..:D

Życie nie jest ani lepsze ani gorsze od naszych marzeń...Jest po prostu inne..

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 24/09/2006 5:45 pm
Dżakonda
bywalec

Pierogi - stuffed dumplings
Gołąbki - stuffed cabbage
Zsiadłe mleko - curdled milk
Kapusta kiszona - sauerkraut

Najlepsze słowniki internetowe:
angielski - www.e-dict.pl
niemiecki - www.ponds.de

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 24/09/2006 7:22 pm
Wiejka
stały bywalec

OO...diękujęCi bardzo:D!!!W ogóle znacie jakiś dobry słownik ang.pol. biologiczny:D??Bo mam w szqłce biologię, chemię i matmę po ang.i czasem zadanko ciężko przetłumaczyć..:D
Ale bardzo Ci dziękuję Dżakonda:D!
Hmm...Sauerkraut..to brzmi bardziej jak po niemiecku:D...ale co ja tam wiem..:D
A moze znacie jeszcze jakieś inne typowe dla polskiej kuchni dania:)?Po ang.:DI nie jakieśwymyślne:).Bo mam jeszcze gulasz, kaszankę..i nie wime co dalej..:D

[edytowane 24/9/2006 od Wiejka]

Życie nie jest ani lepsze ani gorsze od naszych marzeń...Jest po prostu inne..

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 24/09/2006 8:39 pm
Dżakonda
bywalec

Po niemiecku bez rodzajnika ;). Specjalistyczny słownik "biologiczny" angielski można dostać w każdej większej księgarni. Jeśli nie posiadamy wystarczającej ilości funduszy, może wystarczyć obrazkowy słownik tematyczny.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 24/09/2006 9:48 pm
Jędruś
stały bywalec

Ja dość często korzystam ze słownika autorstwa Przemysława Słomskiego:
Słownik Lekarski Angielsko-Polski.

Bardzo przydatny.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty
:yltype:

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 25/09/2006 3:58 am
Elitesse
forumowicz

A może ktoś zna jakąś dobra stronke biologiczną? Coż w rodzaju podrecznika do biologi na necie. Zeby w zadaniachz biologi pomagało i moze do matury przygotowało:D

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 26/09/2006 11:06 pm
Anchesenamon
rozmówca

A może ktoś zna jakąś dobra stronke biologiczną? Coż w rodzaju podrecznika do biologi na necie. Zeby w zadaniachz biologi pomagało i moze do matury przygotowało:D

do maturki mam cały zestaw knig 😉 polecam taką zieloną - VADEMECUM MATURZYSTY BIOLOGIA Marzeny Popielarskiej wyd. zielona sowa.
Ja jednak uważam, że nie ma to jak uczyć się z książek, a net jako wypełnienie ewentualnych luk 😉

pozdrawiam

Anchesenamon

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 26/09/2006 11:40 pm
Elitesse
forumowicz

Ja sie zastanawim co w związku z nowa matura :/ bo na rozszerzonym poziomie maja byc pytania z podst i roz wiec jak narazie takich ksiazek nie wyprodukowali bo to nowośc kochanego ministra :] ah sama nie wiem jak to bedzie :/

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 27/09/2006 1:11 am
Dżakonda
bywalec

Najlepsza strona o biologii - www.biolog.pl. Proponuje założyć osobny temat o maturze i tam sobie pogaworzymy ;]

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 27/09/2006 1:14 am
  
Praca