Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

segregowanie śmieci  

Strona 2 / 2 Wstecz
katrinko
stały bywalec

Dałoby się, gdyby oddzielać wewnętrzną warstwę foliową od kartonowej... Masa roboty, wydaje mi się. Takie opakowania nie są zbyt przyjazne środowisku.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 05/01/2007 10:19 pm
Reiha
stały bywalec

w takim razie zgodnie ze stronką którą ktos tam podał wczesniej - jezeli do pojemników z papierem nie można wyrzuca kartonów po sokach, mleku itd to co ja mam z nimi zrobic? myslalam,ze tez sie da posegregowac... 😉

no własnie, też czytałam tę stronkę i jest tam masa rzeczy ktorych nie wolno wrzucać do takiego czy innego pojemnika, ale nie napisano co z nimi robić. Nie ma wogole zdaje się wspomnianych odpadków organicznych 🙁

Don't let me detain you.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 06/01/2007 4:35 am
EvilOne
stały bywalec

o dziwo mam kubły na plastikowe butelki, szkło białe i kontener... ale na osiedlu blokowym. Mieszkam w domku jednorodzinnym i musze zasuwać na osiedle żeby wywalić butelki po mineralce:)

zamotał mnie ten temat, już nie wiem czy tu zasuwać do tych koszów czy nie.. ehh...
ale dziekuje za podsuniecie pomysłu ze sprzedaniem puszek po piwie-znalazłam 6 pod biurkiem:) jeszcze poszukam:)

a tak w ogóle to forum tak na mnie kreatywnie wpływa że dziś przeglądając je wymyśliłam przepis na "moją pomidorową":)

hide and seek

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 07/01/2007 6:02 pm
anelek
początkujący

dzieki wielkie wszystkim za odpowiedzi:):) troszke mnie jednak co niektóre podłamały ale nadal bede segregować:) ps. a co robić z pazłotkami i sreberkami od czekolady:)bo nie udało mi sie jeszcze odzwyczaić 😀 😉

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 08/01/2007 7:16 pm
Reiha
stały bywalec

usłyszałam niedawno w radiu, że Łódź ma być jako pierwsza wpełni posegregowana. Podobno od 2007 roku [czyli już w toku, jesli wierzyć urzędnikom] w całym mieście wszyscy właściciele wszyskich posesji [prywatnych tez] będą mieli obowiązek postawić pojemniki do segregacji smieci. tutaj znalazłam artykuł o tym:

[b] [u] Cztery worki zamiast jednego - wyrzucanie śmieci nie będzie łatwe[/u][/b]

Od 1 stycznia 2007 r. właściciele nieruchomości zobowiązani są do prowadzenia selektywnej zbiórki odpadów. Obowiązek ten nakłada na nich przyjęta w lutym ubiegłego roku uchwała Rady Miejskiej nazwana "Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Łodzi". To pierwsze tego typu tak duże przedsięwzięcie w Polsce.
Podmioty zobowiązane do zbiórki podzielono na trzy grupy właścicieli: domów jednorodzinnych (klienci indywidualni), zabudowy wielorodzinnej niskiej (bloki, kamienice), oraz zabudowy wielorodzinnej wysokiej (wieżowce).

Zabudowa jednorodzinna

Śmieci należy segregować do trzech worków: na surowce - m.in. papier, opakowania plastikowe, puszki - (120 l, kolor pomarańczowy), szkło (120 l, kolor zielony) i bioodpadki - np. obierki czy resztki jedzenia - (30 l, kolor biały). Posegregowane surowce i szkło będą odbierane co dwa tygodnie, natomiast bioodpadki nie rzadziej niż co siedem dni. Jeśli worek nie będzie wypełniony do końca, może pozostać do kolejnego przyjazdu śmieciarzy. Pojemniki z odpadami pozostałymi po sortowaniu będą odbierane jak dotychczas w terminie uzgodnionym indywidualnie.

Zabudowa niska wielorodzinna

Administracje, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe zobowiązane są do ustawienia poza tradycyjnymi puszkami na śmieci pojemników na surowce, szkło i bioodpadki. Muszą być one oznakowane widocznymi napisami. Odpadki w nich składowane będą wywożone na podstawie indywidualnych umów. W razie stwierdzenia przez mieszkańców, iż któryś z pojemników jest przepełniony, można zgłosić to właścicielowi nieruchomości, firmie wywozowej (numer telefonu do niej powinien być umieszczony na pojemnikach) lub pod telefonem całodobowej zielonej linii (042) 638 49 83.

Zabudowa wysoka wielorodzinna

W zsypach powinny być zamontowane stelaże lub listwy na dwa worki: surowce (120 l, kolor pomarańczowy) oraz szkło (120 l, kolor zielony). Pozostałe śmieci wrzucamy do zsypu. Odbiór wyselekcjonowanych odpadów odbywać się będzie z miejsc wskazanych przez spółdzielnię. Jeżeli w wieżowcach zostaną zlikwidowane zsypy, to selektywna zbiórka będzie przebiegać tak jak w zabudowie niskiej.

Co i gdzie wyrzucać?

Do worków i pojemników z napisem "surowce" wyrzucamy: opakowania z papieru i tektury, gazety, opakowania plastikowe po produktach spożywczych (jogurtach, napojach, serkach, kefirach itp.), opakowania po produktach chemii gospodarczej i kosmetykach, torebki foliowe, metale (puszki po napojach, narzędzia, zabawki itp.). Nie należy wrzucać: opakowań z tetry, pampersów, opakowań po środkach ochronny roślin, farbach, lakierach, olejach spożywczych, olejach technicznych, lekach. Plastikowe opakowania starajmy się zgniatać, odkręcając z nich wcześniej nakrętki.

Do worka z napisem "szkło" wyrzucamy: słoiki, butelki, szklanki. Nie należy wrzucać szyb okiennych, luster, porcelany, szkła zbrojonego.

Do worka z napisem "mokre-bio" wyrzucamy: odpady z owoców i warzyw, odpadki kuchenne, fusy od herbaty, kawy wraz z filtrami, skorupki jaj. Nie należy wrzucać: resztek mięsa, wędlin, ryb, kości.

Mieszkańcy zabudowy wielorodzinnej powinni (ale nie muszą) dokonywać wcześniejszej segregacji odpadów w domu. Do tego celu można przygotować cztery wiaderka lub worki na śmieci.

Jak kupić worki?

Worki dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnej będą do nabycia w kasach firm zajmujących się wywózką śmieci lub po pisemnym (faksem, pocztą elektroniczną, listem) zgłoszeniu do tych firm zapotrzebowania na nie. Koszt każdego worka to około 3 złotych. Na odbiór gromadzonych w nich odpadów będą podpisywane przy pierwszym zakupie aneksy do dotychczasowych umów. Wtedy też zostaną ustalone dni odbioru odpadów.

Segregacja śmieci nie musi oznaczać wzrostu opłat Urząd Miasta przez rok nie będzie karał właścicieli nieruchomości, tylko ich upominał w przypadku stwierdzenia zaniedbań. Mandaty będą wystawiane od 2008 roku. Trzeba wyraźnie podkreślić, że grożą one właścicielom nieruchomości, a nie ich mieszkańcom.

Don't let me detain you.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 13/01/2007 1:00 am
aniusia
bywalec

ja slyszalam ze posegregowane smieci i tak jada na smietnisko gdzie wyrzuca sie wszystko, bez sensu:/

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 23/04/2007 11:05 pm
Dozorca
bywalec

To dobrze słyszałaś bo tak jest 😡

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 24/04/2007 1:46 am
Kasias
początkujący

Ja segreguje smieci juz od dobrych kilku lat.U mnie jest tak,że kazdy domek w miescie dostaje trzy worki:na plastik,szkło,makulature.Każdy we własnym zakresie segreguje smieci.Raz w miesiący jezdzi samochód i zbiera te wszystkie worki.Są one wrzucane na jeden samochód-ale sa we workach,czyli bardzo łatwo je potem oddzielić.Na samym poczatku jak ten pomysł wchodził do mojego miasta to ludzie ni byli mu przychylni-mówili,a po co to,jakby nie mogli kogos do segregowania zatrudnić(przyznam sie sama myślałam podobnie),ale szybko się to zmieniło.Jak ide sobie czasamu ulicami w dzień jak sa wywuzki to przy prawie każdej bramie stoja worki 🙂 .Nawet ostatnio przeczytałam,że nasze wywuzki sa ważone i na koniec roku podaje się ile czego miasto uzbierało.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 24/04/2007 11:08 pm
visel
bywalec

jak nazywa sie to miasto??

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 25/04/2007 12:00 am
Kasias
początkujący

To masto to Rumia (leży koło Trójmiasta).

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 25/04/2007 1:34 am
vegetena
stały bywalec

Też segreguję śmieci i do odpowiednich pojemników fatyguje się "aż" cztery bloki dalej. Ze wszystkiego zdzieram papierowe etykietki (makulatura) i inne co się nadaje do pojemnika, ale jest na czymś innym, co segreguję oddzielnie. Kasias, bardzo dobre rozwiązanie, ale mało sie o tym słyszy niestety.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 25/04/2007 3:42 pm
Strona 2 / 2 Wstecz
  
Praca