Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Warzywa strączkowe  

  RSS

Dołączył: 15 lat  temu
Posty: 0
18/09/2012 11:50 am  

Czy jedzenie codziennie warzyw strączkowych w ilości 100g może zaszkodzić organizmowi w długotrawłej podaży?


OdpowiedzCytat
Aurea
początkujący
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 8
18/09/2012 5:25 pm  

Podłączam się pod to pytanie


OdpowiedzCytat
Dietetyk_VivaLaVita.pl
forumowicz
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 25
18/09/2012 11:46 pm  

Zdecydowanie nie ma się o co martwić. Nasiona roślin strączkowych zawierają cenne białko roślinne oraz błonnik. To jeden z głównych produktów, które powinny występować w codziennej diecie wegetarian i wegan. Należy pamiętać, aby odpowiednio je przyrządzać. Polecam zajrzeć do książki pt. "Odżywianie dla zdrowia", gdzie bardzo dobrze rozpisany jest proces przygotowywania różnych rodzajów nasion roślin strączkowych.

Należy pamiętać o płukaniu, moczeniu, gotowaniu bez lub z przykrywką, a także o odlewaniu lub nie wody po moczeniu lub jej wymiany w trakcie gotowania. Tego typu zabiegi konieczne są, aby pozbyć się toksycznych związków powodujących bardzo często niestrawność i wzdęcia u wielu osób.

Należy także dodawać duże ilości przypraw ułatwiających trawienie do takich dań. Bardzo dobrze sprawuje się tutaj m.in. majeranek, koperek, kminek, a także algi morskie.

Jeśli jesteście zainteresowani dokładnymi informacjami na ten temat mogę przygotować odpowiedni artykuł z bardziej szczegółowymi informacjami.

Rośliny strączkowe mają także wiele leczniczych właściwości i tak np. fasolka mung działa detoksykująco na nasz organizm poprzez dużą zdolność do wchłaniania metali ciężkich i innych toksyn z naszego organizmu. Wg. dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej czarna fasolka Adzuki działa leczniczo i wzmacniająco na nerki. Soczewica natomiast to najlepsza alternatywa w naszej diecie dla mięsa i nabiału. W połączeniu np. z ryżem daje białko pełnowartościowe.

Pozdrawiam,
Dietetyk
Katarzyna Fizia

[edytowane 18/9/2012 przez Dietetyk_VivaLaVita.pl]

Dietetyk_VivaLaVita.pl


OdpowiedzCytat
Aurea
początkujący
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 8
19/09/2012 12:19 am  

O, to ja bym była zainteresowana takim artykułem, najchętniej z genezą przekonania o szkodliwości nadmiaru strączków 🙂


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
19/09/2012 12:37 am  

Szczerze mówiąc nigdy nie spotkałam się z rzekomą teorią szkodliwości strączków pomijając nieszczęsną soję co do której moje wątpliwości rozwiał artykuł w Vege.

[edytowane 18/9/2012 przez Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
Petite
rozmówca
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 95
19/09/2012 1:13 am  

Mnie szkodliwością strączków zbombardowała koleżanka, która jest na tej popularnej ostatnio nieszczęsnej diecie PALEO. Wysłała mi książkę jakiegoś paleo-guru, który pisze, że jaskiniowcy ich nie jedli, bo zakwaszają organizm.

Szkoda, że nie napisał jak bardzo mięso zakwasza organizm, a przecież poleca je w rekordowych ilościach. Ogólnie ta dieta mnie przeraża. Odrzuca wszystkie zbożowe produkty na rzecz trzech kilo wołu dziennie :rotfl:


OdpowiedzCytat
Dietetyk_VivaLaVita.pl
forumowicz
Dołączył: 12 lat  temu
Posty: 25
23/09/2012 11:35 pm  

Dieta powinna być zrównoważona pod względem kwasowo-zasadowym. Dieta wegetariańska i wegańska oparta o tak dużą ilość warzyw i owoców nie stanie się mocno zakwaszająca z powodu uzupełniania białka nasionami roślin strączkowych. Pamiętajmy, że najważniejsza jest równowaga.

Pozdrawiam,
Dietetyk
Katarzyna Fizia

Mnie szkodliwością strączków zbombardowała koleżanka, która jest na tej popularnej ostatnio nieszczęsnej diecie PALEO. Wysłała mi książkę jakiegoś paleo-guru, który pisze, że jaskiniowcy ich nie jedli, bo zakwaszają organizm.

Szkoda, że nie napisał jak bardzo mięso zakwasza organizm, a przecież poleca je w rekordowych ilościach. Ogólnie ta dieta mnie przeraża. Odrzuca wszystkie zbożowe produkty na rzecz trzech kilo wołu dziennie :rotfl:

Dietetyk_VivaLaVita.pl


OdpowiedzCytat
  
Praca