Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Krowy muczą z akcentem  

  RSS

dolorez
rozmówca
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 99
25/08/2006 11:16 pm  

Krowy muczą z regionalnym akcentem, podobnie jak różnie mówią ludzie - potwierdzili brytyjscy językoznawcy.

Tematem krowiego muczenia i regionalnych naleciałości naukowcy zajęli się wskutek uwag hodowców bydła. Ci bowiem zauważyli, że ich krowy różnie muczą - zależnie od tego, z którego są stada.

Zwrócili na to uwagę rolnicy z hrabstwa Somerset, którzy - jak przyznają - doskonale znają własne zwierzęta. Spędzam z krowami masę czasu i nie mam wątpliwości, że one muczą "z zaśpiewem z Somerset" - stwierdził rolnik z Glastonbury, Lloyd Green. Rozmawiałem z innymi farmerami z West Country group i oni zauważali coś podobnego u własnych trzód - dodał.

Już wcześniej u ptaków zaobserwowano regionalne różnice w sposobie śpiewu - przypomniał profesor fonetyki z Uniwersytetu Londyńskiego, John Wells.

Jego zdaniem krowy mogą przejmować określony akcent od innych zwierząt z tej samej okolicy. Zjawisko to dobrze zbadano u ptaków. U jednego gatunku ptaka w całym kraju rozpoznajemy różne sposoby ćwierkania. To samo może dotyczyć krów - stwierdził.

W małych populacjach, jakimi są stada, można rozpoznać różne "dialekty". Lingwista uważa, że kształtują się one pod wpływem zwierząt z innych, blisko znajdujących się stad. (ap)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,,statp,UG9sZWNhbXk=,wid,8473540,wiadomosc.html?ticaid=12353

[edytowane 25/8/2006 od dolorez]


OdpowiedzCytat
Paulina_p
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 239
26/08/2006 12:59 am  

No to mają krówki gwarę:)


OdpowiedzCytat
Asia
 Asia
bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 429
26/08/2006 1:19 am  

Hehehe 🙂 Ja lubię sobie z nimi pomuczeć:D


OdpowiedzCytat
ana:)
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 187
26/08/2006 2:06 am  

Widzialam o tym wiadomość w tv i nie da sie ukryć ze te krówki muczały wyraznie różnie:p

[edytowane 25/8/2006 od ana:)]


OdpowiedzCytat
  
Praca