Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

TANIE Mleko sojowe i Tofu - Zrob sam - krok po kroku  

Strona 1 / 3 Następny
  RSS

veganpolska
forumowicz
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 38
18/08/2006 7:53 pm  

http://www.kuchareczka.com/przepisy/tofu_i_mleko_sojowe

a pozniej polecam zrobic z tego tofu (zamiast bialego sera) weganskie pierogi ruskie, podac z sojowa smietnka i sosem sojowym (magi) a nastepnie poczestowac rodzine - z wlasnego doswiaczenia wiem iz nikt sie nie zorientuje ze pierogi sa calkowice zrobione z roslin;) pozdrawiam

go vegan!


OdpowiedzCytat
Nantosvelta
forumowy expert
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 1115
18/08/2006 8:41 pm  

Och, przepis na mleko sojowe brzmi świetnie!! 😀
Jak tylko dostanę gdzieś ziarna soi, to się nim zajmę 😛
Ale brzmi zachęająco
😀 😀 😀

The Earth is our Mother, we must take care of her. The Earth is our Mother, she will take care of us.


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
19/08/2006 1:29 am  

Soję trzeba moczyć 3 dni, 1 dzień w temp. pokojowej, następnie 2 dni w lodówce aby się nie zepsuła lecz dobrze nasiąknęła, po 3 dniach jest słodka a nie gorzka jak po 1 dniu.
Oczywiście wodę należy zmieniać 2 razy dziennie.

Podobnie z ciecierzycą która wg. jest smaczniejsza (bardziej słodka) najlepsza to mieszanka soi i ciecierzycy.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
:yltype:


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
19/08/2006 8:26 pm  

A mnie zastanowiła raczej ta pani ze zdjęć, można by pomyśleć, że gotują głównie mężczyźni....

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Reiha
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 593
19/08/2006 8:34 pm  

mnie raczej zastanawia czemu ona nie ma stanika i spodni na sobie 😀 czy to obowiązkowy strój do gotowania mleka sojowego i tofu? Czy jak będe ubrana inaczej to mi nie wyjdzie? A może jeszcze kotem przez lewe ramię 😀

Don't let me detain you.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
20/08/2006 3:20 am  

No właśnie - ja nie gotuję nigdy w samych majtkach 😉
No i te piersi też rzucają się w oczy, ale w tekście nie napisali, czy tak trzeba się przyodziać.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Reiha
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 593
20/08/2006 5:11 am  

W gaciach czy bez - jutro idę kupić soję i będę eksperymentować. Przejrzałam przepis podany tu i w jeszcze innym temacie o mleku sojowym i uznałam, że [tak jak ktoś radzi] pomoczę soję przez 3 dni. Dlatego o efekcie napiszę dopiero w środę. trzymajcie ksiuki, Chciałabym, żeby się udało. Byłaby to wspaniała alternatywa dla tej hipermarketowej drożyzny. Poza tym, ktoś pisał, że to mleko szybko się psuje. nawet nie chcę myśleć ile tam sztucznych ingrediencji dodają, żeby przedłużyć jego żywot na sklepowych półkach. 😮

Don't let me detain you.


OdpowiedzCytat
sopocianka
bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 175
20/08/2006 5:42 pm  

Super myśl! 🙂
Reiha, jeśli Tobie wyjdzie, też spróbuję zrobić.

Weganizuję sobie 🙂
Zapraszam do mojego bloga: http://cieciorka.blogspot.com/


OdpowiedzCytat
janek576
świeżaczek
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 3
21/08/2006 2:34 am  

witam! moze ktos napisze jaka jest wydajnosc ziarna soi? tzn. ile mleka sojowego mozna wyprodukowac ze szklanki soi? pozdrawiam


OdpowiedzCytat
Reiha
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 593
21/08/2006 2:49 am  

wcześniej ktoś pisał, że ze szklanki soi otrzymuje się ok 2 litrów mleka. Ale głową nie ręczę. Na 100% będę wiedziała, jak sama je zrobię.

Don't let me detain you.


OdpowiedzCytat
Reiha
stały bywalec
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 593
24/08/2006 2:01 am  

Zrobione przeze mnie mleko sojowe jest tak paskudne, że nie wiem, czy śmiać się - czy płakać. Czy ktoś, kto robił już mleko może miporadzić jako powinnam je doprawić? Bo ja eksperymentowałam z miodem i cukrem waniliowym - -efekt -> :casstet:

Don't let me detain you.


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
24/08/2006 3:29 am  

Reiha.

Mleko sojowe jest paskudne wtedy gdy ziarno jest kiepskiej jakości (często ziarno soi jest zagrzybione, spleśniałe aby to zakamuflować fachowcy suszą soję w 60 stopniach i sprzedają, taka soja podczas moczenia gnije) niestety. Dlatego polecam zakupić male ilości ziarna i sprawdzić czy kiełkuje, czy gnije.
Ja używam organicznej soi. Jak poprzednio powiedziałem uwielbiam mieszaninkę soi z ciecierzycą.

A teraz przepis na dobre mleczko (po 3 dniach moczenia nasion w tym 2 dni w lodówce):
Miksowanie soi/ciecierzycy z chłodną wodą (blender lub mikser), przecedzić, powtórzyć czynność 2-3 razy.
Mleczko z ulubionymi dodatkami (karob, wanilia itp.) podgrzewać do 40 stopni C ( nie przekroczyć 45 stopni bardzo ważne) mieszając na wolnym ogniu; następnie pozostawić na okres 10-15 minut we własnym cieple owinąć naczynie ręcznikiem (inkubacja), bezpośrednio przed spożyciem dodaję soku owocowego (w moim przypadku cytryna, pomarańcza, sok winogronowy itp).

To wszystko, INKUBACJA poprawia smak i strawialność mleka sojowego, ale jak zaznaczyłem jakość ziarna to sprawa podstawowa (jeżeli suche ziarno ma zapaszek to oznacza, że uległo spleśnieniu, jak najdalej od takiego ziarna).

Jak zrobić termometr: wyjąć kapilarkę ze zwykłego termometru ściennego, zaznaczyć miejsca np. plastrem, taśmą klejącą tam gdzie na skali była temp. 35, 40 i 45 stopni C. Ja używam tak zmodyfikowanego termometru.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
:yltype:

[edytowane 23/8/2006 od Jędruś]


OdpowiedzCytat
krystyna
forumowicz
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 23
25/08/2006 1:46 am  

Podziwiam Cię Jędruś. Skąd masz tyle wiedzy w tak młodym wieku? I oczywiście chęci i wytrwałości. Inspirujesz innych. Tak trrzymaj !!

krystyna


OdpowiedzCytat
Jędruś
stały bywalec
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 849
25/08/2006 2:46 am  

[quote Krystyna:]Podziwiam Cię Jędruś. Skąd masz tyle wiedzy w tak młodym wieku? I oczywiście chęci i wytrwałości. Inspirujesz innych. Tak trrzymaj !!

Witam Krystyna 🙂
Dzięki za uznanie.
Wysłałem tobie prywatną wiadomość.

Pozdr.
Jędruś wegano-witarianin + B12
Zwolennik soku marchewkowego własnej roboty.
:yltype:


OdpowiedzCytat
Inesita
rozmówca
Dołączył: 18 lat  temu
Posty: 85
27/08/2006 12:46 am  

właśnie zrobiłam tofu z tego przepisu, zapowiada się całkiem całkiem 🙂 spróbuję jutro, poza tym zrobiłam z "odpadków" kotlety sojowe, ale ta soja wydajna, a od tego stania przy garach głowa mnie już boli 😉

raaraa swami raaraa!


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 3 Następny
  
Praca