Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Dokarmianie ptaków zimą  

Strona 1 / 3 Następny
  RSS

Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
30/01/2010 2:55 pm  

Od razu chciałam uprzedzić, że używałam wyszukiwarki i nic nie znalazłam wcześniej na ten temat. Jeśli jednak zdublowałam to przepraszam 😉

Troszku już późno na zakładanie takiego tematu aczkolwiek może się przydać na przyszłość.
Jak wszyscy zauważyliśmy za oknami zima, ziemię pokrywa gruba pokrywa śniegu i niektórzy z nas zdecydowali się na dokarmianie ptaków.
Chciałam abyście tutaj zamieszczali swoje rady i spostrzeżenia dotyczące tego tematu oraz mogli dowiedzieć się więcej o ptasich gościach. Taki karmik daję wiele radości jak i pomaga przetrwać ptaszkom trudny czas. Może być też początkiem ornitologicznego hobby.

[b]czego im nie dawać do jedzenia? [/b]
Przede wszystkim nie wolno podawać ptakom pokarmu przetworzonego oraz zawierającego sól. Dotyczy to też chleba.

[b]a co można? [/b]
Wszelkiego rodzaju nasiona (nieprzetworzone): len, słonecznik, dynia, owies proso, rodzynki, mak, rzepik, orzechy, Większe można rozgnieść.
Pewnie niektórzy sie oburzą ale słonina, smalec niesolone również mogą być.

Jakie ptaszki odwiedzają karmiki? Sikory, wróble, kowaliki, trznadle, dzięcioły, pełzacze itp 😉

To było tak w skrócie, czekam na Wasze spostrzeżenia, uwagi. Jakie macie karmiki, czym karmicie, jakie ptaszki Was odwiedzają.

[edytowane 30/1/2010 przez Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
AnKa_15
rozmówca
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 60
17/02/2010 4:22 pm  

Do mnie przylatują sikory modre i bogatki, wróble. kos, kawki, sójki, rudzik, dzięcioł duży jednak już długo nie przylatuje i nie weim co się z nim dzieje.
Karmię je pęczakiem jęczmiennym, słonecznikiem, lnem, orzechami włoskimi (oczywiście rozgniecionymi,) słoniną oraz kulkami dla ptaków można je kupić w niemal każdym sklepie zoologicznym.
Ze słoniny najchętniej korzystają sikory i dzięcioł, chociaż czasem też wroble, kos i kawki. Pęczak, len, słonecznik lubią chyba wszystkie ptaki ale to słonecznik ma największe powodzenie.
Z tego co wiem to słonina powinna być zmieniana co dwa trzy tygodnie szczególnie w czasie odwilży, gdyz się psuje.
Nieregularne dokarmianie jest gorsze niż jego brak, gdyż z powodu bardzo szybkiej przemiany materii ptaki które nie zjedzą odpowiedniej ilości pokarmu mogą nie przeżyć nocy!
Mój karmnik jest chyba jednym z najprostszych do zrobienia jest z drewna z daszkiem. Ma dwa otory wylotowe jest na tyle duży, że może w nim być kilka ptaków naraz.
Ważne jest też miejsce na karmnik, najlepiej aby był blisko drzew no i osłonięty od wiatru czy deszczu.

Kiedy człowiek zabije tygrysa, nazywa to sportem, ale jeśli tygrys zabija człowieka nazywa się to okrucienstwem.


OdpowiedzCytat
AnKa_15
rozmówca
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 60
21/02/2010 2:46 am  

A tak w ogóle to masz karmnik? Jakie ptaki do ciebie przylatują?

Kiedy człowiek zabije tygrysa, nazywa to sportem, ale jeśli tygrys zabija człowieka nazywa się to okrucienstwem.


OdpowiedzCytat
Tygrysiak
początkujący
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 6
02/10/2010 3:57 am  

Ratuj w zimie ptaszki daj im trochę kaszki ! : D

Muzyka zagłusza rzeczywistość, dlatego tak bardzo ją kocham.


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
09/11/2010 12:29 pm  

A tak w ogóle to masz karmnik? Jakie ptaki do ciebie przylatują?

O kurczę dopiero teraz zauważyłam... 😛

W zeszłym roku nie miałam a w tym muszę mieć obowiązkowo. Kiedyś przylatywały do mnie sikory ale też sójki i dzięcioł.
W tym roku mam nadzieję, że uda mi się zwabić raniuszki bo są przewspaniałe i przepiękne
[img] [/img]

Aha i chciałam zwrócić uwagę na to aby NIE DOKARMIAĆ łabędzi, kaczek, gołębi bo na prawdę robi się im tym krzywdę
http://www.miastoiptaki.pl/2010/10/29/ptasi-fast-food/

ps [b]Tygrysiak[/b] masz piękny avatar ale czy mogłabyś bo zmniejszyć? 😀

[edytowane 9/11/2010 przez Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
09/11/2010 1:27 pm  

Bellis, a czym karmić kosy? Ja mam niestety z tym problem, bo one najbardziej lubią słoninę. Ziaren nie chcą, a także stworzonych przeze mnie miksów tłuszczowo-ziarenkowych. Kiedyś przylatywały do nas sikorki zimą na balkon i mój niemąż kupił dla nich słoninę, tyle że one przestały przylatywać, a ich miejsce zajęły kosy - które bardzo chętnie to jadły. Natomiast jak wysypię jakieś ziarna, to sprowadzę sobie gołębię, a tego nie chcę, bo i bez tego robią syf straszny, no i płoszą dzikie ptaszki.

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
09/11/2010 1:33 pm  

Hmmm a próbowałaś jakieś suszone owoce? Albo miks tłuszcz+kasza? Bo kosy zimą zjadają naturalnie np owoce cisu, jemioły. Może skusiły by się na rodzynki? chociaż mogą być zbyt twarde :/

[edytowane 9/11/2010 przez Bellis_perennis]


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
09/11/2010 1:50 pm  

Owoców nie, tylko takie gotowce ze sklepu (tam też są owoce, ale to ogólnie jest twarda bryła), no i siemię, słonecznik itp. zatopione w rozpuszczonym maśle w pudełeczku 😉 Rodzynki można by namoczyć, ale wtedy na mrozie zamarzną. Żurawina jest z cukrem, więc chyba raczej odpada, nie?

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
09/11/2010 2:03 pm  

A gdyby im dać takiej prawdziwej jemioły?

Tak żurawina jest bardzo słodka więc chyba odpada, moczenie owoców też.


OdpowiedzCytat
Lily
 Lily
Famed Member
Dołączył: 19 lat  temu
Posty: 4163
09/11/2010 2:09 pm  

U mnie pełno jemioły, ale niestety na wysokości kilkunastu metrów, więc dla mnie raczej niedostępna 😉

http://szydelkoikoraliki.blogspot.com


OdpowiedzCytat
StellaArtois
weteran forum
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 2007
09/11/2010 4:34 pm  

Tu, gdzie teraz mieszkam, najczęściej widzę gołębie i rybitwy, a te ptaki akurat same się żywią. Są też sroki, gawrony i temu podobne. Ale może, gdybym pokusiła się o karmnik to by przyleciały jakieś inne 😀


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467
10/11/2010 1:02 am  

Pewnie sikory. Ale wiesz jeśli sprawisz sobie karmik na oknie to nie będziesz mieć spokoju. Same paskudy się dopominają 😀


OdpowiedzCytat
Blueberry
bywalec
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 287
10/11/2010 3:17 pm  

U mnie w domu (i u mojej babci też) zawsze wywieszało sie niesoloną i niewędzoną słoninę dla ptaszków. Wiem, że to niewegetariańskie ale chyba też tak zrobię...

Trawożerca


OdpowiedzCytat
Bellis_perennis
Famed Member
Dołączył: 16 lat  temu
Posty: 3467

OdpowiedzCytat
eRZet
weteran forum
Dołączył: 14 lat  temu
Posty: 1839
18/11/2010 2:23 pm  

a czy ktos moze wie, czy te wrzaskliwe ptaszyska 😛 zjadlyby takie pozostalosci po produkcji soku warzywnego? bo ja wyrzucam codziennie duuuuuzo takich odsaczonych marchewek, jablek, burakow, selerow itd. nie mam pojecia, co z tym mozna robic, probowalem ugotowac zupe ale to nie byl najlepszy pomysl 😡

Strefa rokendrola wolna od Angola, środa/czwartek godzina 0.00 w radiowej Trójce


OdpowiedzCytat
Strona 1 / 3 Następny
  
Praca