Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Niemowlaki i młode małpy człekokształtne mają takie same strategie zapamiętywania. U ludzi w ciągu życia strategie ulegają udoskonaleniu – donoszą naukowcy z Instytutu Maxa Planca na łamach czasopisma „Current Biology”.

Odkrycie dotyczy sposobów zapamiętywania rozmieszczenia różnych przedmiotów. Na początku rozwoju niemowlęta i młode małpki zapamiętują tak samo, później rozwijają się zdolności poznawcze występujące tylko u ludzi.

Dzięki takim badaniom porównawczym dowiadujemy się wiele na temat ewolucji człowieka i naczelnych, tłumaczą naukowcy. Dotychczas niewiele wiadomo na temat tego, jakie umiejętności leżące u podstaw naszych zdolności poznawczych odziedziczyliśmy po naszych małpich przodkach.

Zgłębieniu tego zagadnienia służą badania naszych najbliższych krewnych – nie tylko szympansów, ale także wszystkich innych żyjących małp wyższych – goryli, bonobo i orangutanów.

W swojej pracy naukowcy porównali ludzi, szympansy, bonobo, goryle i orangutany pod względem ich strategii zapamiętywania rozmieszczenia ukrytych przedmiotów.

Badacze wykazali, że wszystkie małpy wyższe oraz roczne dzieci wykazywały identyczne preferencje co do pamięci przestrzennej. Kiedy naukowcy powtórzyli badania, tym razem z udziałem trzyletnich dzieci, okazało się, że ich strategie zapamiętywania były zupełnie inne od małpich.

Autorzy pracy podsumowują, że odkrycie to wskazuje na istnienie ciągłości ewolucyjnej pomiędzy małpami wyższymi i człowiekiem pod względem strategii pamięci przestrzennej oraz że ciągłość ta jest maskowana przez cechy i umiejętności nabywane przez ludzi w trakcie rozwoju.

Źródło: PAP

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl