Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


Dieta bogata w składniki roślinne obniża ryzyko zarówno raka piersi, jak i raka macicy – wynika z badań dwóch niezależnych zespołów naukowców – z Chin oraz z Francji.

Badacze z Uniwersytetu Fu Dan w Szanghaju zaobserwowali, że kobiety, których głównym źródłem białka są produkty roślinne, mają niższe o 30 proc. ryzyko zachorowania na raka trzonu macicy (tzw. raka endometrium, czyli śluzówki macicy). Z kolei dieta bogata w tłuszcze i białka pochodzenia zwierzęcego zwiększa ryzyko zachorowania na raka endometrium, wynika z artykułu zamieszczonego na łamach pisma „International Journal of Cancer”.

Badania prowadzono na grupie 1204 pacjentek z niedawno zdiagnozowanym rakiem endometrium. Dla porównania przebadano też 1212 zdrowych kobiet. Naukowcy sprawdzali, jak dużo kalorii w diecie badanych kobiet pochodzi z produktów roślinnych bądź zwierzęcych.

Kobiety, które spożywały dużo białka zwierzęcego, były dwukrotnie bardziej narażone na raka endometrium w porównaniu z kobietami, których dieta była uboga w białko zwierzęce. Z kolei, duże ilości tłuszczów zwierzęcych w diecie podnosiły to ryzyko o połowę.

Zdaniem prowadzącego badania dra Wanga-Honga Xu, wyniki tych badań wskazują, że pochodzenie składników diety ma wpływ na ryzyko raka trzonu macicy, przy czym produkty pochodzenia zwierzęcego zwiększają to ryzyko, a pokarmy roślinne – je obniżają.

Z kolei francuscy naukowcy z Narodowego Instytutu Zdrowia i Badań Medycznych w Villejuif wykazali, że kobiety po menopauzie, które jedzą dużo pokarmów roślinnych bogatych w lignany – związki będące odpowiednikami żeńskich hormonów roślinnych, estrogenów, obniżają swoje ryzyko zachorowania na raka piersi.

Poza tym, przede wszystkim narażone na raka endometrium były kobiety na najbardziej kalorycznej diecie. Pokarmy bogate w beta- karoten, witaminy A, C i E oraz błonnik obniżały ryzyko tego nowotworu.

Lignany są składnikami ścian komórek roślinnych. Ich bogatym źródłem są nasiona lnu, a mniejsze ilości tych związków występują w pełnoziarnistych produktach zbożowych, wielu ziołach, warzywach, owocach i nasionach. Z pokarmów pełnoziarnistych lignany są uwalniane dzięki działalności bakterii jelitowych.

Badania, o których informuje pismo „Journal of the National Cancer Institute”, objęły ponad 58 tys. Francuzek po menopauzie. Stan ich zdrowia śledzono średnio przez 8 lat.

Analiza wykazała, że kobiety, których dieta była najbogatsza w lignany, miały o 17 proc. niższe ryzyko raka piersi, niż kobiety spożywające najmniej pokarmów zawierających te związki. Jak podkreśla prowadząca badania dr Francoise Clavel-Chapelon, dotyczyło to najczęstszej odmiany raka piersi, tj. takiej której wzrost jest pobudzany przez estrogeny. Komórki takiego nowotworu posiadają receptory dla żeńskich hormonów płciowych.

Źródło: PAP/Onet.pl

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl