Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

W numerze 36 (4/2006) Sports Medicine ukaże się artykuł Campbella i Venderleya pod tytułem: „Vegetarian diets : nutritional considerations for athletes” (Diety wegetariańskie: rozważania nad przydatnością odżywczą dla sportowców). Całość artykułu nie jest jeszcze dostępna, jest to tłumaczenie samego abstraktu.

Możliwość zaspokojenia potrzeb pokarmowych sportowców i wspierania szczytowej sprawności przez diety wegetariańskie jest ciągle kwestionowana. Odpowiednio zaplanowane wegetariańskie diety mogą dostarczyć wystarczająco energii i odpowiedni zakres węglowodanów, tłuszczu i białka do zapewnienia sprawności i zdrowia.
Akceptowalne dawki podstawowych składników odżywczych wynoszą dla węglowodanów, tłuszczu i białka odpowiednio: 45-65%, 20-35% i 10-35% i są odpowiednie zarówno dla wegetariańskich jak i niewegetariańskich sportowców, zwłaszcza uprawiających sporty wytrzymałościowe. Sportowcy-wegetarianie mogą zaspokoić swoje potrzeby białkowe ze źródeł głównie lub wyłącznie roślinnych jeśli różnorodne tego typu pożywienie jest spożywane codziennie i pobranie energii jest odpowiednie.

Zapasy kreatyny w mięśniach są niższe u wegetarian niż u nie-wegetarian. Suplementacja kreatyną zapewnia odpowiedź ergogeniczną* zarówno u wegetariańskich jak i nie-wegetariańskich sportowców, z ograniczonym doniesieniami sugerującymi większe ergogeniczne efekty na przyrost beztłuszczowej masy ciała i wydajnośc pracy u wegetarian.

Potencjalny negatywny wpływ diety wegetariańskiej na status żelaza opiera się na bardziej na biodostępności żelaza z roślinnego pożywienia niż na całkowitej ilości żelaza dostępnego w diecie. Zarówno wegetariańscy jak i niewegetariańscy sportowcy muszą spożywać wystarczająćą ilość żelaza żeby zapobiec niedoborowi, który miałby szkodliwy wpływ na formę.

Inne składniki odżywcze ważne dla wegetariańskich sportowców to cynk, witamina B(12) (cyjanokobalamina), witamina D (cholekalcyferol) i wapń. Głównym źródłem tych składników odżywczych są produkty zwierzęce, jakkolwiek znajdują się one też w wielu źródłach pożywienia odpowiednich dla wegetarian, jak wzbogacone mleko sojowe i całe ziarna zbóż.
Wegetarianie mają wyższy status przeciwutleniaczy: witaminy C (kwas askorbinowy), witaminy E (tokoferol), i beta-karotenu, niż wszystkożercy, co może pomoc w redukcji stresu oksydacyjnego wywołanego ćwiczeniami. Potrzebne są dalsze badania porównujące obronę przeciw utleniaczom u wegetarian i niewegetarian.

*ergogeniczne środki- wspomagają zwiększanie sprawności ciała przez wywieranie działania na energię, refleks i czujność albo budowę ciała.

Tłumaczenie: Maze

Nadesłał/a: Maze