Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Greenpeace ujawnia dziś wyniki ponad rocznego śledztwa, które zaowocowało stworzeniem raportu „Eating up the Amazon”. Wykorzystano w nim zdjęcia satelitarne, zwiad lotniczy, nieujawnione wcześniej dokumenty rządowe, oraz monitoring naziemny. Wszystko to, aby ujawnić, w jaki sposób soja, uprawiana w miejscu wykarczowanej dżungli amazońskiej, dostaje się do restauracji McDonald’s w Europie.

Dodatkowo aktywiści Greenpeace w Wielkiej Brytanii i Niemczech przeprowadzili dziś pokojowe akcje protestacyjne.

Historia zaczyna się od trzech amerykańskich gigantów spożywczych: Archer Daniels Midland, Bunge and Cargill. Firmy te, kontrolując większość europejskiego rynku soi przyczyniają się do zniszczenia lasów pierwotnych, uprawiając na ich miejscu soję, która jest wykorzystywana na starym kontynencie jako pasza dla zwierząt. Cargill wiedzie tu niechlubny prym. Właśnie Cargill zbudował nielegalny port w Amazonii, skąd eksportuje soję do swojego terminalu w Liverpoolu w Wielkiej Brytanii. Stamtąd ziarna trafiają do producenta żywności, należącej do Cargill firmy Sun Valley, gdzie karmi się nimi kurczaki, używane do przygotowania McNuggets, które następnie są dystrybuowane do restauracji McDonald’s w całej Europie.

Ponadto firma Cargill wchodzi w szemrane interesy z nieuczciwymi farmerami, którzy nielegalnie karczują i ograbiają lasy publiczne oraz tereny należące do rdzennej ludności, którą często wykorzystują jako niewolniczą siłę roboczą.

„Cargill równa z ziemią Amazonię, aby uprawiać soję, a następnie produkować mięso sprzedawane w Europie. Za każdym razem, gdy kupujesz kurczaka McNuggets, zjadasz kawałek Amazonii”, mówi Gavin Edwards, Koordynator kampanii „leśnej” Greenpeace.

Niedawny raport opublikowany w magazynie naukowym Nature ostrzega, że 40% Amazonii zostanie bezpowrotnie utracone do roku 2050, jeśli utrzymają się obecne trendy rozwoju rolnictwa. Zagrozi to bioróżnorodności i poważnie przyczyni się do ocieplenie klimatu. Monokultury soi, są także zależne od stosowania toksycznych chemikaliów. Coraz większy obszar zajmuje też soja modyfikowana genetycznie.

„Te zbrodnicze działania rozciągają się od serca Amazonii aż do całego europejskiego rynku spożywczego. Supermarkety i sieci fast food, takie, jak McDonald’s, muszą zagwarantować swoim klientom, że ich produkty nie mają związków z zagładą amazońskiej dżungli, niewolnictwem i innymi formami naruszania praw człowieka”, dodaje Edwards.

Źródło: Greenpeace

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl