Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


Europejska przyroda traci coraz więcej gatunków roślin i zwierząt wraz z ich siedliskami – to wniosek z najnowszego raportu ekologicznej grupy WWF. Wśród zagrożonych gatunków wymieniono trzy duże drapieżniki, występujące także w Polsce: niedźwiedzia, rysia i wilka.

Nowy raport WWF powstał w ramach European Habitats Forum (EHF) i został zaprezentowany w piątek w Brukseli na kończącym się „Zielonym Tygodniu” Komisji Europejskiej – poinformował rzecznik polskiego oddziału WWF Paweł Średziński.

Wnioski z raportu brzmią alarmująco. Według WWF, ponad 60 proc. europejskich gatunków i siedlisk jest niedostatecznie chronionych.

Wśród zagrożonych gatunków ekolodzy wymieniają m.in. rysia i niedźwiedzia brunatnego. W środkowej Austrii, tylko w ciągu ostatnich siedmiu lat, populacja niedźwiedzi zmniejszyła się o połowę.

W podobnej sytuacji znajduje się w Europie wilk, a także wodny żółw karetta.

Wnioski płynące z raportu potwierdzają dane Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska. Według nich, w Europie wyginięciem zagrożonych jest aż 52% ryb słodkowodnych, 42% rodzimych gatunków ssaków oraz 45% motyli i gadów.

Według autorów raportu, główną przyczyną niekorzystnych zmian w ekosystemach europejskich jest działalność człowieka, a szczególnie nadmierne korzystanie ze środków owadobójczych i nawozów sztucznych, urbanizacja, odwadnianie gleby i kłusownictwo.

Unia Europejska dysponuje odpowiednim prawem, aby skutecznie chronić przyrodę, ale rządom brakuje konsekwencji w jego wdrażaniu – twierdzi Gerald Dick z Programu Ochrony Gatunków WWF.

Polskie Ministerstwo Środowiska także ociąga się z utworzeniem sieci Natura 2000 – uważają działacze polskiego oddziału WWF. Może to zagrozić przetrwaniu wielu występujących w naszym kraju gatunków – w tym dużych drapieżników.

Zwierzęta te potrzebują odpowiednio dużego terytorium, gdzie mogą polować, rozmnażać się i znajdować schronienie. Najlepiej warunki te spełniają słabo zaludnione, wschodnie i południowo-wschodnie tereny Polski – uważa Średziński.

Na tych obszarach planowane są jednak inwestycje, które budzą kontrowersje wśród ekologów. Jest wśród nich m.in. projekt budowy trasy Via Baltica przez obszary Puszczy Knyszyńskiej i Augustowskiej. Ekologów martwi też coraz większe zagospodarowywanie obszarów leśnych, a także zwalczanie drapieżników przez ludzi zajmujących się hodowlą zwierząt.

Źródło: PAP
Foto: WWF

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl