Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

25 listopada obchodzimy Dzień Bez Kupowania, samozwańczy festiwal skromnego, prostego życia i umacniania więzi społecznych. To dzień, w którym Ty, Twoja rodzina i przyjaciele macie szansę sprawdzić się powstrzymując od zakupów a w zamian poświęcić się życiu. Do obchodów przyłączyć może się każdy, kto spędzi ten dzień nie wydając pieniędzy!

Dzień bez zakupów (Buy Nothing Day) obchodzony jest w Europie w każdą ostatnią sobotę listopada, a w Ameryce Północnej w ostatni piątek tego miesiąca.

Idea Dnia Bez Kupowania obnaża ekologiczne i etyczne konsekwencje konsumpcyjnego stylu życia. Kraje rozwinięte, stanowiące zaledwie 20% populacji naszego globu, pochłaniają ponad 80% naturalnych zasobów naszej planety, powodując dysproporcjonalnie duży poziom zniszczeń w środowisku i niesprawiedliwy podział dóbr.


Jako konsumenci powinniśmy kwestionować kupowane przez nas produkty i stawiać wyzwania produkującym je firmom. Jakie jest realne ryzyko dla środowiska i krajów rozwijających się? Spór na tym polu jest rozległy i głęboki – a póki trwa, powinniśmy szukać prostych rozwiązań – Dzień Bez Kupowania, to dobry sposób na początek.

W Dniu Bez Kupowania chodzi oczywiście nie tylko o zmianę trybu życia zaledwie na jeden dzień – chcielibyśmy, żeby zaistniał długotrwały efekt – być może to doświadczenie zmieni Wasze życie? Pragniemy, by ludzie zdeklarowali się, iż będą w mniejszym stopniu konsumować, przywiązywać większą wagę do segregacji śmieci a od firm oczekujemy, że będą działać uczciwie i sprzątać po sobie. Supermarkety i hale sklepowe mogą zapewniać duży wybór produktów, ale nie powinno odbywać się to kosztem ani środowiska, ani krajów rozwijających się.

Na podstawie bnd.obin.org

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl