Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Jednym z głównych czynników decydujących o utrzymaniu naszej masy ciała bądź jej straceniu jest kontrola porcji. Średnio jemy 3x więcej niż jest to wskazane jeśli chodzi o dania główne, a nasze przekąski są 2x większe niż powinny. Nasze talerze rosną z roku na rok. Jedzenie dla niektórych ludzi staje się narkotykiem, są od niego zależni i łakną go coraz więcej.

Porcją nazywamy ilość jedzenia, która zdecydujemy się skonsumować naraz.

Oto kilka przydatnych rad jak skutecznie radzić sobie z kontrolowaniem porcji jedzenia:

1. Jedz wysoką jakość – nie ilość!
Unikaj fast food’ów na rzecz wyboru pokarmów bogatych w błonnik, takich jak świeże owoce, warzywa, płatki pełnoziarniste, makarony i ryże. Dzięki tym obfitującym w błonnik produktom dłużej będziesz czuć się pełny i usatysfakcjonowany z posiłku.
Fast food pozbawiony jest wartości odżywczych – tym samym Twój organizm łaknie go znacznie większe ilości, bo w dalszym ciągu odczuwa niedobór niezbędnych mu do pracy elementów pokarmowych.

Zamień słodkie napoje na wodę mineralną, jeśli nudzi Cię smak zwykłej wody możesz dodać do niej sok ze świeżo wyciśniętej cytryny, pomarańczy, imbir bądź miętę.
Nie podjadaj słonych przekąsek jak chipsy, krakersy, paluszki – zamień je na zdrowe orzechy, bakalie bądź suszone owoce jak jabłka, śliwki czy banany.

2. Nie zjadaj wszystkiego z talerza!
Niektórzy ludzie zjedzą wszystko co zostanie im podane, bez względu na to ile jedzenia się przed nimi znajdzie. To zły nawyk jeśli zależy nam na utrzymaniu prawidłowej masy ciała i zdrowiu.

3. Używaj mniejszych talerzy!
Psychologowie uważają, iż im większy nasz talerz, tym więcej jedzenia się na nim znajdzie. Tak samo sytuacja ma się do misek i szklanek. Używanie mniejszych naczyń sprawia, że jemy mniej. Natomiast użycie mniejszych łyżeczek przyczynia się do tego, że jemy wolniej, a co za tym idzie pokarm jest lepiej przeżuty i szybciej trafia do naszego mózgu informacja o tym, że jesteśmy syci.

4. Skup się na jedzeniu!
Nie zajmuj się wszystkim dookoła podczas jedzenia posiłku. Oglądanie w tym czasie telewizji lub pracowanie przy komputerze sprawia, że często się przejadamy.

5. Jedz regularnie!
Jedzenie regularnych posiłków w ciągu dnia (najlepiej ok. 5-ciu – 3 głównych i 2 przekąsek) sprawia, że nasz metabolizm pracuje na najwyższych obrotach. Jeśli czekasz na posiłek do momentu gdy stajesz się baaaaaaaaaardzo głodny, zwiększają się szansę na to, że zwiększysz porcję pokarmu i zjesz dużo więcej.

6. Pij wodę!
Woda nawadnia nasz organizm i sprawia, że czujemy się syci. Badania wykazały, że niedobór pierwiastków śladowych znajdujących się w wodzie może dawać takie same symptomy jak głód pokarmowy. Zanim więc sięgniesz po kolejnego snickers’a napij się wody – i jedziesz dalej! 😉

7. Nie jedz bezpośrednio z opakowań!
Nie konsumuj jedzenia z dużych opakowań, szczególnie jeśli chodzi o przekąski.
Porcję, którą masz zamiar zjeść przełóż do osobnego naczynia, resztę zaś odłóż na półkę. Dzięki temu będziesz dokładnie wiedział ile zjadłeś.

8. Dziel się jedzeniem, traktuj je jako przyjemność (nie rekompensatę braku jej w innej sferze!) a nie obowiązek!
„Śniadanie zjedz sam. Obiadem się podziel. Kolację oddaj” (ale tylko jeśli jest ona na krócej niż 3h przed snem 😉

Nadesłał/a: JoannaJamróz