Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Wieloryb, który na przełomie marca i kwietnia pojawił się w Zatoce Gdańskiej, najprawdopodobniej przepłynął do wybrzeży Finlandii – poinformował PAP dr Krzysztof Skóra, szef Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego w Helu.
Pierwszy sygnał o pojawieniu się wieloryba na wybrzeżach Finlandii, podał jeden ze skandynawskich kanałów telewizyjnych.

Dzięki zdjęciom, przesłanym z Ministerstwa Środowiska Finlandii, helscy naukowcy dokonali ich porównania z tymi, które były wykonane humbakowi w dniu 31 marca 2006 roku w Zatoce Gdańskiej. Po szczegółowej analizie, m.in. zarysu szram na grzbiecie, badacze stwierdzili, że humbak z Zatoki Botnickiej jest najprawdopodobniej tym samym, który w tym roku był u naszych wybrzeży.

Pod koniec marca wieloryb, pojawił się w wodach Zatoki Gdańskiej. Po kilkudniowych poszukiwaniach udało się go naukowcom zidentyfikować. Był to humbak mierzący około 12 metrów długości. Humbak to gatunek wieloryba z podrzędu fiszbinowców, długość jego ciała może osiągać 18 metrów, ważyć może nawet 40 ton. Jest gatunkiem chronionym.

Już samo pojawienie się tego ssaka na Bałtyku jest rzadkością. U wybrzeży Polski po raz ostatni żywego wieloryba widziano w latach 70.

Wieloryby nie żyją w Bałtyku, gdyż nie ma w nim wystarczającej ilości ich głównego pożywienia, to znaczy dużych, około jednocentymetrowych skorupiaków planktonowych. Poza tym Bałtyk jest morzem słonawym, a nie słonym.

Wieloryby bardzo dobrze pływają i, pomimo swoich rozmiarów, mogą wpłynąć niemal wszędzie. Wieloryby są kosmopolitami, żyją we wszystkich morzach. Wielkie wieloryby najczęściej żerują latem w wodach zimnych w Arktyce i Antarktyce, tam jest najwięcej kryla. Zimą „zmieniają klimat” i rozmnażają się w tropikach.

Źródło/foto: PAP

Nadesłał/a: charlotte