Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Na wyżynie szkockiej powstał rajski ogród, w którym rosną dorodne i zdrowe warzywa, mimo niesprzyjającego klimatu i niestosowania pestycydów czy nawozów. Do użyźnienia ziemi użyto tam jedynie skalnego pyłu.

Właściciele ogrodu realizują ideę, która sprowadza się do hasła: zwiększone plony ekologicznych upraw przez zwiększone działanie mikrobiologiczne. Rezultat to zwiększenie wegetacji, szybszy przyrost i jednocześnie zdrowsze plony. Rosnące tu warzywa sąd niezwykle dorodne, dobrze znoszą dłuższe przechowywanie, zachowując smak i aromat.

Rejon Szkocji, w którym powstał ogród wydaje się szczególnie niegościnny i ubogi w roślinność. Ziemia jest mocno zakwaszona i zdemineralizowana wskutek erozji. Już 50 lat temu wyprowadzili się stamtąd ostatni rolnicy. Pozostali nieliczni, którzy przestawili się na turystykę.

Cameron Thomson i jego żona Moira postanowili jednak zaprowadzić uprawę warzyw na trzech hektarach ziemi, której zamierzali przywrócić składniki mineralne, znajdujące się w niej wkrótce po ostatnim zlodowaceniu. Polegało to na dodaniu skalnego pyłu, czyli zmielonego kruszywa. Analizy pokazują, że ten pył zawiera co najmniej 78 rozmaitych minerałów i pierwiastków śladowych. Tymczasem stosowane powszechnie nawozy sztuczne zawierają głównie trzy: potas, azost i fosfor.

Małżeństwo Thomsonów wpadło na pomysł zastosowania pyłu skalnego po zapoznaniu się z badaniami amerykańskich naukowców dotyczącymi zmian klimatycznych i ich wpływu na wegetację. W książce „The survival of civilisation” John Hamaker i Don Weaver opisali następujące po sobie z regularnością pulsu okresy ochłodzenia i ocieplenia.

Według autorów, skały znajdujące się pod lodowcem były powoli zgniatane pod jego ciężarem, powstawał pył skalny, gromadzący się na jego skraju. Znajdujące się w tym pyle składniki mineralne wiązały dwutlenek węgla z atmosfery, a jednocześnie powodowały intensywne procesy mikrobiologiczne w ziemi. Małżeństwo Cameronów poszło tym tropem.

Ziemia, wzbogacona przez nich 20–ma tonami skalnego pyłu z bazaltu dała niezwykły plon. Naukowcy z wielu krajów ostrzegają, że wyjałowienie ziemi uprawnej prowadzi do zmniejszenia liczby składników mineralnych w żywności. Rozwiązanie tego problemu wydaje się znajdować w zastosowaniu do użyźnienia ziemi uprawnej skalnego pyłu.

Źródło: PAP

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl