Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Za oknem coraz cieplej, wracają ptaki, które zimę spędzały w krajach o cieplejszym klimacie – m.in. bociany, kukułki, jaskółki dymówki i jerzyki. Każdy, kto zauważy pierwsze okazy tych popularnych gatunków może wziąć udział w akcji powitania wiosennych ptaków „Spring Alive”. W Polsce akcję organizuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, a jej koordynatorem jest BirdLife International.

Uczestnicy akcji rejestrują swoje obserwacje na stronie internetowej www.springalive.net

Obserwacje – te polegające na zobaczeniu i usłuszeniu bociana, jaskółki dymówki, kukułki i jerzyka, mają pomóc dowiedzieć się więcej o migracji ptaków powracających wiosną do Europy i przyczynić się do stworzenia map, pokazujących postęp w przylotach ptaków, które wracają z zimowych podróży do swoich krajów.

Wystarczy przypomnieć sobie kilka podstawowych informacji o ptasich posłańcach wiosny i już można zostać ich tropicielem.

Najłatwiej rozpoznać bociana – dużego biało-czarnego ptaka z długą szyją, czerwonym dziobem i długimi czerwonymi nogami. Jego charakterystyczne kleklekot, przypominający odgłos dwóch uderzających o siebie patyków, znają już najmłodsi ornitolodzy-amatorzy.

Charakterystyczny odgłos wydaje też kukułka – płochliwy ptak wielkości gołębia z szarym grzbietem i ciemno prążkowanym białym brzuszkiem. Jak mówią ornitolodzy – najłatwiej stwierdzić obecność tego ptaka poprzez uważne nasłuchiwanie. Bardziej prawdopodobne jest spotkanie go w locie niż siedzącego na gałęzi.

Trzeci z ptasich zwiastunów wiosny – jaskółki dymówki mają ciemne, połyskująco na granatowo grzbiety, rdzawe podgardla, białe brzuszki i długie rozwidlone ogonki. Jaskółki mieszkają w pobliżu ludzkich siedlisk, dlatego tam najłatwiej jest je obserwować. Często siadają na przewodach energetycznych czy brzegach dachów.

Jerzyki mają ciemnobrązowe piórka. Ogonki krótkie i rozwidlone, skrzydła wąskie i zakrzywione na kształt kosy. Łatwo jest je pomylić z jaskółkami, jednak w odróżnieniu od nich podczas lotu jerzyki nie składają skrzydeł. W locie natomiast potrafią spać. Zaobserwować je można najczęściej w miastach, gdzie budują gniazda np. w szczelinach murów. Bywa jednak, że zamieszkują i wsie.

Więcej informacji o projekcie dostępnych jest na stronie www.springalive.net

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl