Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


Galareta to nie galaretka. Galaretka to to coś z paczki, galareta to to na co przepis podaję poniżej. Przepis jest stary (w uwagach pisalo że autorka dostała go od jakiejś kucharki Franza Jozefa wiec jeszcze z czasow zaborow) i wyprobowany (pycha).

Nie trzeba zadnych dodatkow poza cukrem, zadnej zelatyny, glonow, zielska i innych nowomodnych wymyslow.

Składniki:

 • Jabłka – wszystkie tego samego gatunku, najlepiej papierowki (biała galareta) lub renety (śliczny złoty kolor).
 • Kawałek płótna (spory), ewentualnie bardzo (podkreślam bardzo) duże i gęste sito zakryte dodatkowo płótnem.
 • Cukier miałki (puder)

  Sposób przygotowania:
  Przygotowane na galaretę jabłka obrać z łupy i wyciąć dokładnie gniazda nasienne, poczem pokrajać w kawałki i rozgotować na jednolitą masę. Gdy zrobi się jednolita masa, wylać ją do worka z płótna lub do sita i powiesić nad sporym garczkiem, żeby sok ściekał.

  Nazajutrz odmierzyć sok, na 1 litr soku wsypać 3 funty cukru miałkiego (pudru) i gotować szumując. Na dogotowaniu wcisnąć sok z jednej cytryny i spróbować, czy ma już dosyć. W tym celu należy ostudzić trochę soku na łyżce drewnianej – jeżeli po wystudzeniu zetnie się jak należy, odstawić z ognia i jeszcze ciepły nalewać do słoików lub pucharków. Można jeść od razu po wystudzeniu lub przechowywać w zamkniętych szczelnie słoikach.

  Porady:
  Gdy gotuje się galaretę, najlepiej przed wsypaniem curku do soku odmieżyć jego poziom na kawałku patyczka. Potem po wsypaniu cukru gotować tak długo, aż poziom soku opadnie do tego jaki był przed dodaniem cukru. To najpewniejszy sposób oceny [bez czekania na wystygnięcie próbki] czy galareta jest już dobra.

  Słowniczek:

  Szumować – zbierać szumy (brudy) z wierzchu wywaru. Nie można dopuścić do zagotowania szumowanej potrawy, inaczej brud się z nią połączy.

  Funt (rosyjski) – to około 400 gram.