Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

PAP, 2005-10-27

Weterynarz z moskiewskiego ZOO Walentin Kozlitin twierdzi, że do Rosji ptasią grypę przyniosły ptaki nielegalnie importowane, a nie wędrowne.

„Pierwotnym źródłem ptasiej grypy nie jest dzikie ptactwo. To ptaki domowe przekazały dzikim wirusa, a nie odwrotnie” – powiedział w czwartek na konferencji prasowej.

Według niego przyczynił się do tego czarny rynek ptaków domowych i egzotycznych, który kwitnie na całym terytorium Rosji bez żadnej kontroli.

„99 proc. papug kupowanych w Rosji jest sprowadzanych nielegalnie, nie przechodzi kontroli weterynaryjnej i nie ma certyfikatu” – podkreślił Kozlitin. „Nikt nie udowodnił, że ptaki wędrowne są nosicielami patogennego wirusa” – wskazał.

Większość rosyjskich ekspertów twierdziło dotąd, że wirus ptasiej grypy przyniosły do Rosji dzikie ptaki, które przyleciały od strony granicy z Chinami. W Azji ptasia grypa zabiła już ponad 60 osób.

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl