Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Masowa hodowla zwierząt odpowiada za 18 proc. światowej emisji gazów cieplarnianych i sprzyja ocieplaniu klimatu – to główny wniosek raportu „Globalne ostrzeżenie: zmiany klimatyczne a dobrostan zwierząt hodowlanych” przygotowanego przez Klub Gaja na zlecenie brytyjskiej organizacji Compassion in World Farming. To pierwsze tego typu opracowanie w Europie, przedstawione zostało z okazji przypadającego 22 maja Dnia Praw Zwierząt.

Autorzy twierdzą, że masowa hodowla zwierząt będzie zaostrzać niebezpieczeństwa związane z globalnym ociepleniem: częste susze, powodzie, huragany i klęski nieurodzaju.

„Zdecydowanie lepiej dla zdrowia człowieka i naszej planety byłoby, gdyby zboża i warzywa przeznaczane do karmienia zwierząt hodowlanych były jedzone przez niego samego. Przykładowo ok. 80-90 proc. produkowanej na świecie soi służy hodowli zwierząt, które później zjadamy” – mówił PAP Jacek Bożek, założyciel Klubu Gaja.

Wyjaśnił, że obecnie dla mięsa, mleka i jaj hoduje się blisko 60 miliardów zwierząt, a do 2050 r. ta liczba może się podwoić. Duże hodowle zwierząt, poza emisją gazów cieplarnianych, odpowiadają też za 64 proc. globalnej produkcji amoniaku. Zanieczyszcza on powietrze, glebę i wodę oraz powoduje powstawanie kwaśnych deszczy i szkodzi warstwie ozonowej.

Dodał, że w Polsce powoli spada sprzedaż mięsa, ponieważ konsumenci są coraz bardziej świadomi negatywnych skutków jego nadmiernego spożycia. Jednak według statystyk, na jednego Europejczyka przechodzącego na wegetarianizm, przypada czterech obywateli w krajach o wegetariańskich tradycjach, którzy wybierają mięsną dietę, gdy polepsza się ich sytuacja finansowa.

Obchodzenie 22 maja Dnia Praw Zwierząt Klub Gaja zainicjował w 1997 r., aby upamiętnić wprowadzenie wtedy Ustawy o ochronie zwierząt. Wraz z przyjęciem ustawy w polskim prawie pojawił się nowy, ważny zapis: „zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Czytaj także:

  • Mniej mięsa = mniejsze ocieplenie
  • Kochasz Ziemię? Bądź wege!
  • Bezmięsny poniedziałek ratunkiem dla środowiska
  • Zostań wegetarianinem i zatrzymaj efekt cieplarniany
  • Ocieplenie klimatu? To zwierzęta mszczą się „zabijając nas” odchodami
  • Szwecja promuje żywność przyjazną środowisku
  • Nadesłał/a: Wegetarianie.pl