Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Raw dieta, czyli spożywanie surowego pokarmu jest najstarszym sposobem jedzenia na naszej planecie. Co może być bardziej proste i naturalne niż świeże i nieprzetworzone owoce, warzywa, wodorosty, orzechy, nasiona, i rośliny dziko rosnące o wysokim potencjale energetycznym? Czy zastanawiałeś się kiedyś, co się dzieje z Twoją żywnością w piekarniku, garnku czy na patelni?

Podczas gotowania na parze żywność osiąga temperaturę minimum 100°C, w trakcie pieczenia – maksymalnie 200°C, natomiast smażone jedzenie dochodzi nawet do 350 stopni Celsjusza. Naiwnością byłoby wierzyć, że taka obróbka nie ma wpływu na żywność.

W trakcie podgrzania żywności w temperaturze powyżej 42°C, dochodzi do utraty enzymów i zniszczenia substancji odżywczych. W zależności od metody gotowania i temperatury, w żywności ginie pomiędzy 30 a 97% witamin, jak również maleje przyswajalność minerałów. Obróbka termiczna zmienia strukturę cząsteczkową pożywienia, tworzą się nowe związki chemiczne, często nierozpoznawalne dla organizmu. Gotowane jedzenie zawiera bardzo małą ilość tlenu, a co za tym idzie życia. Z powodu utraconych wartościowych enzymów w pożywieniu, organizm człowieka musi uruchomić własne rezerwy enzymatyczne, aby umożliwić strawienie posiłku. Gdyby enzymy te zostały nienaruszone byłyby zużyte na obronę organizmu przed chorobami i regenerację komórek. Raz zużyte enzymy nigdy się nie odradzają. Dlatego podkradając je swojemu organizmowi przyspieszamy własny proces starzenia.

Spośród wszystkich stworzeń żyjących na ziemi, jedynie człowiek podgrzewa swój pokarm i tylko człowiek cierpi na otyłość, raka, artretyzm, depresję, cukrzycę, miażdżycę i inne chroniczne choroby. Co ciekawe, na dokładnie te same choroby cierpią udomowione i hodowlane zwierzęta karmione gotowanym jedzeniem przez człowieka…Jeśli chcesz być zdrowy i cieszyć się energią, powinieneś jeść żywność o wysokiej wartości energetycznej, a to oznacza surową żywność, która posiada aktywne enzymy, siłę życiową i ładunek elektryczny, w odróżnieniu do niepełnowartościowej, gotowanej żywności. Sekret żywności termicznie nieprzetworzonej polega na jej prostocie. Spożywając żywność niegotowaną, nieprzetworzoną i bez żadnych domieszek dostarczasz swojemu ciału witaminy, minerały, enzymy, probiotyki i składniki odżywcze.

Oczywiście nie musisz rzucać się na głęboką wodę i od zaraz rygorystycznie przestrzegać 100% diety RAW, aby uzyskać niesamowite efekty, choć prawdą jest, że wiele ludzi żyje jedząc wyłącznie surową żywność. Nie rezygnuj z jedzenia, którego nie możesz wykluczyć ze swojej diety. Być może nie jesteś jeszcze na to po prostu gotowy i kto wie może przyjdzie i na to czas. Konsekwentnie wprowadzaj do swojej diety świeże, ekologiczne produkty i świeżo wyciskane soki. Obserwuj zmiany, jakie zachodzą w Twoim ciele i jak taki sposób odżywiania wpływa na Twoje samopoczucie.

RAW dieta wbrew pozorom nie musi oznaczać jedzenia wyłącznie liści sałaty i jabłek. Wyobraź sobie, ze możesz nadal delektować się smakiem i teksturą kremistych lodów, ciastek, czekolad, krakersów bez wyrzutów sumienia!

Jeszcze parę lat temu zaledwie wąskie grono ludzi wiedziało o RAW diecie. Ludzie stosujący te dietę byli często pozostawieni sami sobie, bez wsparcia, z często mocno ograniczonym wyborem produktów pokarmowych. Dziś jednak RAW dieta zdaje się podbiła świat. Zwolenników RAW diety można spotkać w słonecznej Kalifornii czy Australii, ale nie brakuje ich i w zimnej Islandii, Norwegii czy nawet Rosji. W Nowym Jorku restauracje, kafejki i bary serwujące wyłącznie surowe jedzenie wyrastają jak grzyby po deszczu, podobnie zresztą jest i w Hollywood czy Sydney. Ludzie z całego świata wymieniają swoje ekscytujące doświadczenia na forach internetowych, są już pierwsze RAW społeczności, które żyją w tzw. wioskach ekologicznych, można pojechać na RAW wczasy do resortów, które serwują surowe dania. Nie brakuje również książek i e-booków opisujących osobiste historie na RAW diecie czy przepisy kulinarne. Są też już kolorowe magazyny o surowym jedzeniu. Naukowcy również starają się dogonić za nowym nurtem i argumentują logikę w spożywaniu surowego jedzenia. Są też takie wynalazki jak sokowirówki, blendery czy dehydratory, które umożliwiają stworzyć praktycznie każde jedzenie w wersji RAW na wzór gotowanego. Mogłoby się wydawać, ze nigdy wcześniej nie było tak łatwo jak teraz przejść na te dietę i cieszy się korzyściami, jakie z tego płyną!

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl