Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Pierwsze ptaki na Ziemi miały stopy podobne do stóp dinozaurów, a dokładniej do teropodów, dwunożnych dinozaurów, które poruszały się w pozycji półwyprostowanej – czytamy w najnowszym numerze tygodnika „Science”. Według naukowców, to kolejny dowód na to, że dzisiejsze ptaki pochodzą od dinozaurów.

Naukowcy z niemieckiego instytutu badawczego Senckenberg we Frankfurcie oraz z Centrum Dinozaurów w amerykańskim stanie Wyoming zbadali szczątki archeopteryksa (Archaeopteryx) – najstarszego znanego ptaka. Pochodzący z późnej jury, czyli sprzed 150 mln lat okaz znaleziono w Solnhofen w Bawarii. To najlepiej zachowany z dotychczas odkrytych okazów archeopteryksów.

Analiza szkieletu ujawniła wcześniej nieznane szczegóły budowy czaszki i odnóży tych ptaków. Okazuje się, że układ i rozmiary palców ich stóp wykazują znaczne podobieństwo do stóp teropodów.

Podobieństwo do teropodów wykazuje także budowa czaszki praptaka. Naukowcy sugerują więc, że mogły one być spokrewnione. Wzmacnia to teorię głoszącą, że dzisiejsze ptaki pochodzą od dinozaurów.

Tekst ukazał się na stronach Serwisu Naukowego PAP.

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl