Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Jeden z najbardziej popularnych wśród brytyjskich nastolatków zespołów rockowych na Wyspach Brytyjskich – BLUR – udzielił wywiadu organizacji Viva! na początku 1996 roku. Wywiad ten, zwany też wegetariańskim przesłaniem lidera tej grupy – Damona Albarna, został następnie opublikowany w magazynie Just – 17, a nastepnie rozprowadzony w setkach tysięcy egzemplarzy w całej Wielkiej Brytanii. „Wegetariańskie przesłanie” Abarna czytały już tysiące młodych ludzi w Europie Zachodniej.
Oto obszerne fragmenty tego wywiadu opublikowane w „Viva!LIFE”…

Jakie są Twoje poglądy odnośnie jedzenia mięsa?

Zwierzęta traktuje się tak, jakby nie posiadały żadnych uczuć, jakby nie odczuwały cierpienia. A większość z nich spędza swoje życie w bólu i cierpieniu. Nie mogę zaakceptować całego tego horroru zwierząt fermowych, żyjących w okrutnych warunkach tylko dlatego, że ktoś czerpie z tego jakieś zyski. Hodowla fermowa i przemysł mięsny są tak rozbudowanymi gałęziami gospodarki i powodują tak ogromną destrukcję w życiu zwierząt i ludzi. Jakie mamy w ogóle prawo do tego, aby zabijać zwierzęta w taki sposób?

Jak długo jesteś wegetarianinem ?

Zacząłem być wegetarianinem z przerwami od 1988 roku ale tak naprawdę zostałem nim cztery lata temu. Obecnie istnieje szeroka alternatywa w stosunku do mięsa i ja osobiście czuję się o wiele lepiej będąc wegetarianinem. Słyszałem też, że ludzie jedzący mięso częściej chorują na serce czy raka, tak więc nie zjadanie zwierząt ma bardzo duży sens!

Jak uważasz, dlaczego tak dużo młodzieży, a zwłaszcza nastolatków, zostaje wegetarianami?

Ponieważ młodzi ludzie coraz częściej pytają, dlaczego współczesny świat znajduje się w takim stanie w jakim jest obecnie. Środowisko naturalne niszczy się w coraz szybszym tempie, w barbarzyński sposób zabija się zwierzęta… i wszystko to robi się dla pieniędzy! Młodzi ludzie są bardzo wrażliwi na dostrzeganie kłamstw, które są podawane szerokim masom jako wymówki. Współpracuję z organizacją Viva!, ponieważ ma ona bardzo ważne przesłanie, które zaważy na losach przyszłej generacji. Sądzę, że w końcu ludzie w krajach takich jak Wielka Brytania przestaną jest mięso i mięsożerstwo zostanie tam kiedyś zdelegalizowane!

Czy zauważyłeś wzrost zainteresowania wegetarianizmem wśród znajomych ludzi z twojego kręgu?

Tak, zdecydowanie! Osobiście znam więcej wegetarian niż mięsożerców! Występuje zawsze taka skłonność, aby przyjaźnić się z ludźmi, którzy są do nas podobni albo wierzą w podobnie rzeczy, w które my wierzymy.

Jak zareagowali Twoi rodzice, gdy dowiedzieli się, że zostałeś wegetarianinem?

No cóż, sami byli prawie wegetarianami; także nawet się z tego ucieszyli. W moim przypadku było to bardzo łatwe.

A co z młodymi ludźmi, których rodzice są inni niż Twoi?

No cóż, niech spróbują wówczas wyjaśnić swoim rodzicom dlaczego zdecydowali się na przejście na wegetarianizm. Trzeba być też bardzo tolerancyjnym i nie dopuścić do wyizolowania się. Bardzo ważne jest, gdy możesz pomóc w gotowaniu, albo będziesz sam sobie przyrządzał własne posiłki. W końcu oni też uświadomią sobie, że wegetarianizm jest wyzwoleniem dla zwierząt i jest przyjazny środowisku naturalnemu, oraz to, że jest to właściwa rzecz jaką powinniśmy zrobić! Żaden rozsądny, zdrowo myślący rodzic nie będzie miał obiekcji, że ich dziecko zdrowo się odżywia. Można też tak zaaranżować czas posiłków, że każdy będzie mógł coś na ten posiłek przygotować.

Ale kiedy Ty wychodzisz na zewnątrz i czujesz, że atakują cię mięsożercy, to czy wtedy skłania Ćię to do zjedzenia wegetariańskiego hamburgera?

Nie, nie lubię tzw. „fast – food”. Nie mam do tej żywności zaufania. Tak czy inaczej, większość pieniędzy jaką oni zarabiają, jest wynikiem zabijania zwierząt i poprzez kupowanie ich produktów robimy im tylko dobrą koniunkturę. Zgadzam się z tymi różnymi kampaniami przeciwko gigantycznym firmom sprzedaży hamburgerów, bo pokazują one czym te firmy tak naprawdę są. Niektóre z tych firm wycinają lasy tropikalne, by można było wypasać w to miejsce krowy przeznaczone na tanią wołowinę. Ale błąd tkwi także w nas, gdy kupujemy ich produkty. Najlepszą rzeczą, jaką możemy w związku z tym zrobić, to po prostu w ogóle nie wchodzić do tych barów.

Jak myślisz, w jaki sposób moglibyśmy walczyć z tymi multi – miliardowymi firmami sprzedającymi hamburgery?

Jak myślisz, w jaki sposób moglibyśmy walczyć z tymi multi – miliardowymi firmami sprzedającymi hamburgery?

Co sądzisz o eksporcie żywych zwierząt?

Sponsoruję kampanię Vivy! – „The CRATE” (Kampania Protestu Przeciwko Transportowi Żywych Zwierząt do Europy), ponieważ eksport ten powinien być zakazany. Bez współczucia, bardzo mało jest nadziei na to, aby zmienić świat na lepszy .

Czy uważasz, że powinniśmy odpowiadać siłą w stosunku do tych, którzy stosują przemoc wobec zwierząt?

Nie. Każdy kto działa stosując przemoc, w końcu uświadomi sobie, że nie jest to rozsądny sposób na osiąganie swoich celów. Ostatecznie, to właśnie przemoc w stosunku do zwierząt jest tym co próbujemy powstrzymać, tak więc używanie tych metod to hipokryzja.

A co z Twoją muzyką? Czy pod koniec dnia myślisz czasami, że zespoły takie jak The BLUR mogą wpłynąć na respektowanie praw zwierząt na świecie?

Tak oczywiście! Cała ta kampania mająca na celu zaprzestanie okrucieństwa wyrządzanego zwierzętom jest czymś, w co osobiście bardzo mocno wierzę. Mam też nadzieję, że jako osoba indywidualna jak i cały zespół, możemy przyczynić się do rozbudzenia ludzkiej wrażliwości w sprawie zwierząt w najbliższych latach.

Czy jacyś mięsożercy próbują ośmieszać Cię, z powodu tego, że jesteś wegetarianinem?

Bardzo mało jest takich ludzi. Teraz jestem gwiazdą muzyki. Mam tak wielu przyjaciół!

Czy patrzysz optymistycznie w przyszłość?

Myślę, że jest wiele powodów do tego, by być dużym optymistą jeśli chodzi o prawa zwierząt, ponieważ coraz więcej ludzi zostaje wegetarianami. Będzie wówczas o wiele łatwiej skończyć z okrucieństwem wyrządzanym zwierzętom, a także powstrzymać destrukcję naszego środowiska naturalnego. Może wówczas będziemy mieli jakąś przyszłość, na którą jest sens czekać.

Tłumaczył: Roman Rupowski

Źródło: www.vegapol.most.org.pl