Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Słonecznik produkuje związek, który hamuje powielanie wirusa HIV w komórkach – wykazały badania niemieckie.
Naukowcy liczą, że dzięki ich odkryciu można będzie produkować nowy lek na większą skalę, co obniży również jego wysoką cenę – podaje serwis internetowy EurekAlert.

Wszystko zaczęło się od małego pasożyta wielu roślin uprawnych – grzyba Sclerotinia scleriotorum. Wywołuje on zgniliznę twardzikową i może doszczętnie zniszczyć uprawy słonecznika.Ale niektóre odmiany słoneczników są w stanie przetrwać atak grzyba. Produkują bowiem przeciwciała hamujące jego rozwój.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bonn badali, jaką bronią przeciw grzybowi dysponują odporne na niego słoneczniki. W tym celu zakażali rośliny komórkami pasożyta i izolowali związki produkowane przez nie w odpowiedzi na infekcję.

Okazało się, że jednym z nich jest pochodna kwasu chinowego i kwasu kawowego – w skrócie DCQA, znana jako bardzo kosztowny prototyp zupełnie nowej grupy leków na AIDS.

DCQA jest jedną z nielicznych znanych dziś substancji, która blokuje enzym HIV o nazwie integraza. Enzym ten reguluje wbudowywanie się materiału genetycznego wirusa do DNA ludzkiej komórki, a jej zablokowanie uniemożliwia powielanie się HIV.

Według opinii lekarzy, związki blokujące integrazę mogą dawać znacznie mniej skutków ubocznych, niż inne leki stosowane obecnie w terapii zakażeń HIV. Dlatego wiąże się z nimi wielkie nadzieje.

Wstępne testy potwierdziły duży potencjał DCQA. Związek blokował powielanie się wirusa w komórkach hodowanych w laboratorium.

Istnieje tylko jeden problem – jego ogromna cena. Jest on izolowany z niektórych roślin, jak cykoria czy karczochy, w bardzo małych ilościach. Z kolei chemiczna synteza DCQA jest bardzo trudna – szczególnie trudno jest przenieść grupę kwasu kawowego na kwas chinowy. Dlatego 1 miligram leku kosztuje 1 tys. Euro, a 1 gram – odpowiednio 1 mln Euro.

Odkrycie naukowców niemieckich może dostarczyć rozwiązania tego problemu. Badacze planują pozyskiwać DCQA z komórek słonecznika hodowanych w obecności S. scleriotorum.

„Jeśli nasze plany się powiodą, można będzie produkować ten związek po znacznie niższych kosztach” – komentuje biorący udział w badaniach dr Ralf Theisen.

Naukowcy opatentowali już swoją metodę. Obecnie poszukają firmy farmaceutycznej, która podjęłaby się współpracy przy produkcji leku na dużą skalę.

Źródło: PAP, Onet.pl

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl