Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Naukowcy odnaleźli w Indonezji najmniejszą z dotychczas odkrytych ryb. Jej dorosłe osobniki osiągają zaledwie 7,9 milimetrów długości – informuje serwis BBC News.

Maleńkie rybki z rodzaju Paedocypris żyją w torfowiskach na indonezyjskiej wyspie Sumatrze. W „ekstremalnych” warunkach – w zbiornikach zakwaszonej wody na indonezyjskich bagnach – małe rozmiary ryb stają się ich atutem. Środowisko takie jest bowiem bardzo ubogie w pożywienie, Paedocypris są zaś w stanie wyżywić się „skubiąc” plankton osiadający na dnie.

Utrzymanie tak małych rozmiarów pomaga przetrwać w indonezyjskiej dżungli, miało jednak swoją ewolucyjną cenę. Mózgu małych rybek nie chroni żadna kostna czy chrzęstna osłona, samice mogą zaś przenosić zaledwie kilka jaj – na więcej nie mają miejsca.

Jednakże tak małe rybki potrafią przetrwać nawet najcięższą suszę, chroniąc się w ostatnich kałużach błota na torfowiskach. Naturalne zagrożenia okazują się jednak mniej groźne od działalności człowieka. Wycinanie lasów, osuszanie bagien i torfowisk pod plantacje palm oraz celowe wypalanie dżungli niszczy siedliska wielu zwierząt, w tym także rybek Paedocypris.

Perspektywy przetrwania tego gatunku są więc mało optymistyczne, a być może wielu z ich miniaturowych krewniaków już nie zdążyliśmy odkryć – podkreślają badacze.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl