Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Ryzyko hospitalizacji lub zgonu z powodu chorób serca jest u wegetarian aż o 32% niższe niż u osób, które jedzą mięso i ryby – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu w Oksfordzie, które opublikował American Journal of Clinical Nutrition.

„Różnice są spowodowane wpływem diety wegetariańskiej na poziom cholesterolu i ciśnienie krwi” – komentuje dr Francesca Crowe, główny autor badania z Wydziału Epidemiologii Nowotworów Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jej zdaniem wyniki badań wskazują na niepodważalną rolę diety bezmięsnej w samej profilaktyce chorób serca.

Tymczasem schorzenia serca są najczęstszą przyczyną zgonów w krajach rozwiniętych – tylko w samej Wielkiej Brytanii przyczyniają się do 65 tysięcy zgonów każdego roku. Nowe badanie pokazuje, że dieta wegetariańska może w znacznym stopniu zmniejszyć ryzyko tego typu chorób.

Jest to największe badanie jakie kiedykolwiek przeprowadzono w Wielkiej Brytanii, porównujące stopień zachorowalności między wegetarianami i nie-wegetarianami. Naukowcy obserwowali stan zdrowia prawie 45 tysięcy ochotników z Anglii i Szkocji, z których 34% było wegetarianami. Tak znaczna reprezentacja wegetarian jest rzadkością w tego typu badaniach, pozwoliło to jednak na precyzyjne porównanie ryzyka zapadalności na schorzenia w obu grupach badanych.

Profesor Tim Key, współautor badania i zastępca dyrektora uniwersyteckiego Wydziału Epidemiologii Nowotworów, podsumowuje: „Wyniki jasno pokazują, że ryzyko chorób serca u wegetarian jest o jedną trzecią niższe w porównywalnych do osób odżywiających się w sposób tradycyjny.”

Uczestnicy byli rekrutowani do badania od 1990 roku. Wypełniali ankiety na temat stanu zdrowia i stylu życia, uwzględniające szczegółowe pytania dotyczące diety, ćwiczeń fizycznych, a także innych czynników mających wpływ na zdrowie, takich jak palenie tytoniu i spożywanie alkoholu. Prawie 20 tysiącom uczestników zmierzono ciśnienie oraz pobrano próbki krwi pod kątem przebadania poziomu cholesterolu. W trakcie wielu lat badań pośród ochotników zidentyfikowano 1235 przypadków chorób serca.

Naukowcy stwierdzili, że oprócz niższego ciśnienia krwi i poziomu cholesterolu, wegetarianie cechują się także niższym wskaźnikiem masy ciała (BMI) i niższą zachorowalnością na cukrzycę. Nie stwierdzono jednak, aby znacząco wpływało to na wyniki, gdyż po wykluczeniu wpływu BMI procent ryzyka chorób serca pozostawał na podobnym poziomie.

Nie jest to pierwsze badanie ukazujące dobroczynny wpływ diety wegetariańskiej na zdrowie – przed półtora roku naukowcy z Uniwersytetu w Oksfordzie opublikowali wyniki badań przeprowadzonych na równie dużej próbie, z których wynika, że dieta wegetariańska zmniejsza ryzyko powszechnej choroby jelit o 1/3 w porównaniu do osób jedzących mięso.

Red. Wegetarianie.pl na podst. University of Oxford/ox.ac.uk

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl