Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

PAP, 2006-02-18
Austriacka minister zdrowia Maria Rauch- Kallat poinformowała w sobotę, że zarządziła niewypuszczanie drobiu z kurników w całym kraju, po ustaleniu, że dwa padłe ptaki w Wiedniu i Dolnej Austrii były zakażone wirusem ptasiej grypy H5N1, groźnym również dla ludzi.

Takie same kroki podjęto już w innych krajach europejskich, w których wykryto wirusa H5N1.

W sobotę groźnego wirusa wykryto u łabędzia znalezionego w Wiedniu na odnodze Dunaju w dzielnicy Floridsdorf. Tym samym wirusem była zakażona kaczka, znaleziona w Klosterneuburgu, wiosce w Dolnej Austrii.

Dotychczas są to dwa pierwsze przypadki ptaków nosicieli wirusa H5N1, wykryte poza krajem związkowym Styria. W tym tygodniu w Styrii znaleziono cztery łabędzie zakażone groźnym dla ludzi wirusem ptasiej grypy.

Próbki pobrane u tych łabędzi zostały przesłane do laboratorium unijnego w Weybridge w Wielkiej Brytanii, które zbada, czy w istocie chodzi o wirusa H5N1. Wyniki badań maja być znane w przyszłym tygodniu.


Ptasia grypa rozszerzyła się na całą Rugię
PAP, 2006-02-18

Niebezpieczna dla człowieka odmiana wirusa ptasiej grypy H5N1 rozszerzyła się na całą Rugię – niemiecką wyspę na Morzu Bałtyckim położoną na terenie graniczącej z Polską Meklemburgii – Pomorza Przedniego.

Wirusa wykryto w sobotę u 28 martwych dzikich ptaków znalezionych w różnych częściach wyspy – poinformował na konferencji prasowej w stolicy landu Schwerinie meklemburski minister rolnictwa Till Backhaus (SPD).

Początkowo zarażone ptaki pochodziły z jednego miejsca – Wittower Faehre na północy Rugii. Liczba potwierdzonych przypadków ptasiej grypy w Niemczech wzrosła tym samym do 41.

Telewizja ZDF poinformowała tymczasem o odkryciu na Rugii i w pobliżu wyspy setek martwych ptaków, głównie łabędzi.

Backhaus zwrócił się do Bundeswehry o pomoc w odizolowaniu miejsc, w których znaleziono zarażone ptaki. Pierwsza grupa specjalistów z batalionu 805 w Prenzlau, przeznaczonego do zwalczania skutków broni atomowej, chemicznej i bakteriologicznej, rozpoczęła już rekonesans – podała agencja dpa. Celem władz jest niedopuszczenie do przeniesienia wirusa z ptactwa dzikiego na drób domowy.

Backhaus skrytykował władze powiatowe za opieszałość we wdrażaniu kryzysowego programu mającemu zapobiec rozprzestrzenianiu się epidemii. Nie można jeszcze mówić o katastrofie, ale podejście (miejscowych władz) do problemu jest katastrofalne – powiedział minister. Krytycznie ocenił działania lokalnych władz także federalny minister rolnictwa Horst Seehofer.

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl