Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Większość Polaków (65 proc.) jest przekonana, że odżywia się „dość zdrowo”, a za podstawę takiego odżywiania 50 proc. uważa regularne spożywanie trzech posiłków dziennie – wynika z najnowszego badania Ipsos.
Ipsos już po raz drugi przeprowadził badania w Polsce, Szwecji, Belgii, USA i Kanadzie na temat odżywiania i zdrowia.

Jak wynika z raportu, niemal 40 proc. polskich konsumentów w ciągu ostatnich 6 miesięcy zadeklarowało zmiany w swoim odżywianiu, polegające na ograniczaniu jedzenia niezdrowych produktów (15 proc.) lub na wprowadzaniu do menu nowych, zdrowszych produktów (13 proc.).

Prawie wszyscy Polacy (97 proc.) jedzą mięso, które najczęściej smażą na patelni (38 proc.); 12 proc. respondentów zadeklarowało ograniczenie spożycia któregoś z rodzajów mięsa w ciągu ostatniego roku.

Na pytanie, na czym przede wszystkim polega zdrowe odżywianie, połowa respondentów odpowiedziała, że na regularnym spożywaniu trzech posiłków dziennie. 38 proc. odpowiedziało, że na jedzeniu różnorodnych potraw, a co czwarty, że na konsumpcji potraw i produktów niskokalorycznych.

Dla porównania w USA o zmianach w odżywianiu w ciągu ostatniego roku mówi 76 proc. konsumentów, a w Kanadzie 60 proc. Amerykanie najczęściej deklarują picie większej ilości wody, jedzenie większej ilości warzyw i zmianę czasu posiłków. Kanadyjczycy na pierwszym miejscu wymieniają większe spożycia warzyw.

Polacy – w zestawieniu z pozostałymi społeczeństwami objętymi sondażem – są najmniej zadowoleni ze swego stanu zdrowia. 42 proc. populacji ocenia swój stan zdrowia jako dobry, podczas gdy we wszystkich innych badanych krajach odsetek ten wynosi co najmniej 46 proc.

Częściej ze swego zdrowia zadowoleni są mężczyźni (48 proc.) niż kobiety (36 proc.), co – jak podaje Ipsos – prawdopodobnie wiąże się z większą troską i dbałością kobiet o swoje zdrowie i częstszymi wizytami u lekarzy.

Z badania wynika również, że 39 proc. Polaków „w pełni ufa swojemu lekarzowi i wierzy, że podejmuje on najlepsze decyzje dla zdrowia pacjenta”. W Belgii odsetek ten wynosi 55 proc., w Kanadzie 52 proc., a w USA 49 proc.

Badanie Ipsos pt. „Fakty i mity. Odżywianie i zdrowie Polaków w kontekście międzynarodowym – raport 2006”, w Polsce przeprowadzono w dniach 23 czerwca – 7 lipca na reprezentatywnej próbie 820 dorosłych respondentów.

Źródło: PAP

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl