Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Kanada potwierdziła w niedzielę pojawienie się nowego przypadku BSE, czyli tzw choroby szalonych krów, piątego już od maja 2003 roku, kiedy to po wystąpieniu tej choroby w Kanadzie Stany Zjednoczone zamknęły granicę przed wołowiną pochodzącą z kraju północnego sąsiada.

Nowy przypadek wykryto w jednym ze stad hodowlanych w prowincji Kolumbia Brytyjska. 6 – letnia krowa, u której wykryto zarazki, pochodziła z farmy w Dolinie Frasera. Znaleziono ją w wyniku stosowania ogólnokrajowego programu kontroli i wykrywania BSE, czyli gąbczastego zwyrodnienia mózgu u bydła.

Na szczęście, żadna część z tuszy zarażonego zwierzęcia nie przedostała się do pokarmów ludzkich ani paszy dla zwierząt i dlatego wykrycie zarażonej sztuki nie może wpłynąć w żaden sposób na ocenę bezpieczeństwa produkowanego w Kanadzie mięsa wołowego – orzekła Kanadyjska Agencja Inspekcji Sanitarnej.

Od czasu wykrycia w styczniu b.r. w prowincji Alberta pierwszego tegorocznego przypadku BSE, kanadyjska inspekcja weterynaryjna przebadała około 100 tysięcy sztuk bydła. Wykryta obecnie chora krowa jest drugim chorym zwierzęciem urodzonym już po wprowadzeniu w 1997 roku zakazu stosowania resztek poubojowych do białkowego wzbogacania paszy dla bydła, co powodowało powielanie choroby.

Oba te przypadki podważają twierdzenie, że dodawanie mączek mięsno-kostnych do pasz dla bydła jest jedyną drogą przenoszenia się prionów, czyli zarazków gąbczastej encefalopatii bydła (BSE). Gdyby tak było, po wprowadzeniu zakazu choroba nie powinna już więcej wystąpić. Nie można jednak wykluczyć, że niektórzy producenci pasz albo poszczególni farmerzy nie przestrzegają jednak zakazu i dodają mączki do pasz.

Choroba szalonych krów występowała w poprzednich dziesięcioleciach masowo w Wielkiej Brytanii, skąd przeniosła sie do innych krajów europejskich. Wydano jej zaciekłą walkę, gdy okazało się, że spożycie mięsa zarażonego bydła może powodować u ludzi analogiczną śmiertelną chorobę mózgu, zwaną chorobą Creutzfeldta-Jakoba.

Przez ostatnie lata lekarze doliczyli się około 150 przypadków tej choroby u ludzi, spowodowanych prawdopodobnie spożyciem zarażonego prionami mięsa. Większość zachorowań ludzi wystąpiła w Wielkiej Brytanii, co skłoniło władze tego kraju do przeprowadzenia kilka lat temu masowej akcji likwidacji wielomilionowych stad chorego bądź zagrożonego BSE bydła.

Źródło: PAP

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl