Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone


Ornitolodzy alarmują, że ginie coraz więcej młodych bocianów, które kończą właśnie naukę latania. Niezborne i słabe zaczepiają często o linie wysokiego napięcia, lądują na drzewach, uszkadzają sobie nogi i skrzydła.

Polskie Towarzystwo Ochrony Ptaków przypomina, że w tym roku nauka latania rozpoczęła się dużo później, m.in. dlatego, że późno wykluły się młode. Także susza sprawiła, że bociany są osłabione.

Ornitolodzy podkreślają, że młodym bocianom trudno pomóc. Jeżeli ptakowi nic się nie stało, wystarczy go tylko podrzucić albo przenieść w okolice gniazda, a on już sam powinien sobie poradzić.

Chore bociany można zawieźć do weterynarza, ale – jak przestrzegają eksperci – trzeba założyć rękawiczki i przytrzymywać ptaka za dziób. Coraz częściej grupy bocianów spotyka się także przy drogach.

Ornitolodzy zastrzegają, że nie jest to jeszcze tzw. sejmikowanie, które rozpocznie się pod koniec miesiąca. Wtedy bociany zbierają się w stada po 100 – 150 ptaków. Na razie na polach widać pojedyncze bocianie rodziny szukające pożywienia.

Bociany odlecą pod koniec sierpnia. Mają do pokonania ponad 10 tys. km.

Źródło: IAR
Foto: PAP

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl