Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Jedna z największych na świecie organizacji ekologicznych WWF oraz DZIENNIK organizują niezwykłą akcję. Pomóż nam wybrać 10 zakątków dzikiej przyrody oraz zwierząt, które trzeba zobaczyć, zanim ostatecznie znikną z powierzchni Ziemi.

Na stronach organizacji WWF Polska możesz wypełnić formularz zgłoszeniowy.

Wiele cudów przyrody przepadło już na zawsze. Wilk workowaty, żaba gęborodna, lew berberyjski – te zwierzęta można zobaczyć już tylko na fotografiach. To samo dotyczy lodowca szelfowego i zamieszkanych przez unikalne gatunki roślin oraz zwierząt lasów równin kambodżańskich. Na naszych oczach Ziemia staje się coraz bardziej jałowa.

Jednak wciąż jeszcze na naszej planecie jest wiele fantastycznych rzeczy, które koniecznie trzeba zobaczyć. Stworzeń i krajobrazów, które zapierają dech w piersciach. Jeśli znasz jakieś, napisz o nich. Jaki jest Twoim zdaniem ten jeden gatunek oraz miejsce, o którym wszyscy powinni się dowiedzieć?

Masz czas do 31 sierpnia. Na początku września na łamach DZIENNIKA opublikujemy listę zwierząt i miejsc, które koniecznie trzeba zobaczyć. I ocalić. Zapraszamy do głosowania!

Oto lista zagrożonych wyginięciem zwierząt i unikalnych miejsc

Przedstawione poniżej zwierzęta i miejsca to propozycje redakcji działu naukowego DZIENNIKA. Na patrona naszej akcji wybraliśmy lwiatkę złotą. Ta wyjątkowa małpka w latach 70. należała do najbardziej zagrożonych zwierząt na naszej planecie. Lwiatek zostało tylko 200 i do tego wszystkie żyły w niewoli. Jednak dzięki wysiłkowi przyrodników lwiatka uniknęła zagłady. Gatunek objęto ścisłą ochroną. Utworzono rezerwat, gdzie małpki rozmnażano i przywracano naturze. Dziś na wolności żyje 1000 lwiatek. Złotawa małpka została uratowana, przynajmniej na pewien czas. Dzięki Tobie takich zwierząt i miejsc może być więcej.

Zwierzęta

Lwiatka zota (Leontophitecus rosalia) – niewielka (ważąca ok. 600 gramów) małpa z Ameryki Południowej. Zamieszkuje południowo-wschodnie obszary Brazylii. Znana również jako marmozeta lwia. Nazwę zawdzięcza swojej bujnej, złotej grzywie. Obecnie na wolności żyje tylko 1000 osobników tego gatunku, co oznacza, że lwiatki nadal są zagrożone wyginięciem. By mieć pewność, że lwiatka przetrwa w naturze, poza ogrodami zoologicznymi musi żyć ok. 2 tys. osobników.

Pancernik olbrzymi (Priodontes maximus) jest ssakiem prowadzącym nocny tryb życia. Zamieszkuje tereny leżące w pobliżu wody, głównie we wschodniej części Ameryki Południowej. Pancerniki mają słaby wzrok, za to dobry węch i słuch. Ich ciało jest pokryte charakterystycznym pancerzem z kostnych płytek. Długość ciała dochodzi do 100 cm, a ogona do 50 cm, waga – 60 kg.

Ryś euroazjatycki (Lynx lynx) to jeden z naszych rodzimych dużych drapieżników (waży do ok. 35 kg, a jego ciało bez ogona może mieć ponad metr długości). W Polsce na wolności pozostało zaledwie ok. 200 osobników tego gatunku. Ryś prowadzi samotny tryb życia i unika ludzi, więc spotkanie go to prawdziwa rzadkość.

Dziobak (Ornithorhynchus anatinus) – jeden z najdziwniejszych ssaków z Antypodów. Występuje w Australii oraz na Tasmanii. Ma skórzasty dziób, w którym po utracie zębów mlecznych nie wyrastają zęby stałe. Jego kończyny rozmieszczone są po bokach ciała jak u gada. Samce dziobaków uzbrojone są w kolce jadowe na kostkach, które wykorzystują zapewne do walki o terytorium i samice.

Kondor wielki (Vultur gryphus) jest ogromnym ptakiem padlinożernym zamieszkującym Andy. Gniazda wije w szczelinach skalnych lub dużych dziuplach w wysokich partiach gór lub na morskim klifie. Upierzenie ma czarne, a głowę i szyję nagie, bez piór. Długość ciała do 135 cm, rozpiętość skrzydeł ok. 310 cm, a waga ok. 12 kg.

Miejsca

Park narodowy Tsavo w Kenii – założony jeszcze w 1948 roku. Większość jego obszaru to sawanna, która jest domem tysięcy gatunków zwierząt (wielu zagrożonych wyginięciem), takich jak słonie, gepardy, antylopy, żyrafy czy czarne nosorożce. Nad buszem w wielu miejscach górują gigantyczne baobaby, stanowiące kolejną spośród licznych atrakcji parku.

Wielka Rafa Koralowa – największa na Ziemi struktura zbudowana przez żywe organizmy – koralowce. Na jej obszarze (większym od Włoch) żyje 1500 gatunków ryb, 5-8 tys. typów mięczaków i 200 gatunków ptaków. Obecnie zagrożona zagładą – zmiany klimatu powodują wzrost temperatury wody, a w efekcie blaknięcie i obumieranie koralowców. Według naukowców, jeśli nie zahamujemy emisji CO2, do 2050 roku przepadnie ponad 95% tej rafy koralowej.

Puszcza Białowieska – położona na pograniczy Polski i Białorusi. Po polskiej stronie znajduje się ponad 62 tys. hektarów, z czego jedna trzecia to lasy naturalne – nie posadzone przez człowieka mateczniki dzikiej przyrody. Zamieszkuje ją ponad 12 tys. gatunków zwierząt, w tym najmniejszy ssak Polski – ważąca ledwie 4 gramów ryjówka malutka – i największy ssak Europy – żubr. Obecnie tylko 17 proc. obszaru polskiej części Puszczy Białowieskiej objęte jest ochroną w postaci parku narodowego.

Puszcza Amazońska – zajmuje dorzecze Amazonki, czyli prawie 40 proc. kontynentu południowoamerykańskiego. To największy na Ziemi las deszczowy (liczy 7 mln km kw). Wytwarza 20 proc. zasobów tlenu naszej planety, stąd nazywana jest płucami Ziemi. Prowadzony na olbrzymią skalę wyrąb drzew zagraża zamieszkującym tam dwóm milionom gatunków owadów, dziesiątkom tysięcy gatunków roślin i 2 tys. ptaków i ssaków.

Pieniny – pasmo górskie ze skał wapiennych ciągnące się na długości ok. 30 km w południowej części Polski. W środkowej części gór, najcenniejszej pod względem przyrodniczym, utworzono Pieniński Park Narodowy, a także liczne rezerwaty przyrody. Pieniny charakteryzuje różnorodna szata roślinna. A bogactwo siedlisk – lasów – sprzyja występowaniu ok. 15 tys. gatunków zwierząt. Można tu spotkać m.in. dziki, sarny i jelenie, wilki i niedźwiedzie.

Organizator akcji:
WWF Polska
ul. Wiśniowa 38
02-520 Warszawa
tel. (22) 849 84 69, 848 73 64, 848 75 92, 848 75 93; tel./fax (22) 646 36 72
e-mail: kontakt@wwf.pl

Nadesłał/a: YolinMic