Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Porozumienie państw świata na konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie (RPA), sopockie nieformalne spotkanie ministrów środowiska UE i sprzedaż przez Polskę kolejnej partii uprawnień do emisji CO2 – to ważniejsze wydarzenia w polskiej ekologii w mijającym roku.

STYCZEŃ

– Biebrzański Park Narodowy ogłosił 2011 r. rokiem orlika grubodziobego.

– Liczenie nietoperzy w podziemiach Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego (MRU) w Lubuskiem – największym zimowisku tych latających ssaków w Europie. Przez ostatnie trzy lata z podziemi ubyło ok. 10 tys. nietoperzy, w tym roku zimowało tam ok. 27 tys. sztuk, należących do 10 gatunków.

LUTY

– Liczenie tropów rysi i wilków w mazurskich lasach zorganizowały Lasy Państwowe. Tropy liczyło i opisywało stu leśników na obszarze blisko 200 tys. ha.

– 473 żubry, w tym 73 młode żyją na wolności w polskiej części Puszczy Białowieskiej. Stado powiększyło się o ponad 20 sztuk od 2009 r.

MARZEC

– Dąb Bartek – jedno z najsłynniejszych polskich drzew i pomników przyrody zostanie podwieszone na stalowym łuku. Rosnące w Bartkowie koło Zagnańska (Świętokrzyskie), liczące ponad sześćset lat drzewo może się przewrócić. Dąb dostanie też nową instalację chroniącą przed piorunami. Pieniądze przekaże Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Pierwszy w tym roku bocian czarny przyleciał nad stawy przygodzickie(Wielkopolska) – podało Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków. Bociany czarne przylatują do Polski wcześniej od białych.

– W atmosferze nad Polską wykryto podwyższone stężenia izotopu jodu J-131 po katastrofie w japońskiej elektrowni atomowej Fukushima, ale stężenia są tysiące razy niższe niż dopuszczalna norma – podał Główny Instytutu Górnictwa w Katowicach, który prowadzi stałe pomiary promieniowania.

KWIECIEŃ

– W lasach Podkarpacia żyje 460 wilków, 130 niedźwiedzi, 220 rysi, 140 żbików oraz ponad 300 żubrów – wynika z dorocznej inwentaryzacji zwierząt w tym regionie. Żyje tu też 9,6 tys. jeleni, 37,6 tys. saren 7,8 tys. dzików i 10,8 tys. lisów.

– Do ostoi orłów nad Biebrzą przyleciały orliki grubodziobe. Sfilmowała je kamera zainstalowana w ramach projektu ochrony tych ptaków, dofinansowanego ze środków UE. Orliki są gatunkiem zagrożonym wyginięciem.

– Wszedł w życie zakaz polowań w otulinie Białowieskiego Parku Narodowego, wydany przez ministra środowiska. Minister środowiska Andrzej Kraszewski zdecydował w rozporządzeniu o utworzeniu strefy ochronnej zwierząt łownych w tej otulinie.

MAJ

– Dzień Ziemi na warszawskim Polu Mokotowskim pod hasłem „Las blisko nas”. Organizatorzy namawiają do sadzenia drzew, w związku z ustanowionym przez ONZ w 2011 r. Międzynarodowym Rokiem Lasów.

– Sejm przyjął zmiany w ustawie o zachowaniu czystości i porządku w gminach. Gminy od 2012 r. przejmą gospodarowanie odpadami na swoim terenie.

– Niezależny ekspert ONZ Calin Georgescu, który zakończył tygodniową misję w Polsce, wezwał Sejm i prezydenta do rozważenia zorganizowania krajowego referendum w sprawie budowy elektrowni atomowych w Polsce.

CZERWIEC

– Weszła w życie nowa ustawa o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Przewiduje ona, że handel takimi uprawnieniami obejmie emisję z instalacji przemysłowych, a także z operacji lotniczych.

– Polska zablokowała wspólne stanowisko ministrów środowiska UE, które zakładało zmniejszenie emisji CO2 w całej Unii o 80 proc. do 2050 r.

LIPIEC

– W Sopocie spotkali się ministrowie środowiska krajów UE na nieformalnym spotkaniu; omawiano m.in. działania na rzecz ochrony środowiska, problemy oszczędzania zasobów i przygotowania do grudniowej światowej konferencji klimatycznej ONZ w Durbanie (RPA).

– Polska zaskarżyła decyzję KE dotyczącą limitów darmowych pozwoleń na emisje CO2 w przemyśle w latach 2013-20.

SIERPIEŃ

– Przed kancelarią premiera pikietowali przedstawiciele gmin przeciwnych planom otwarcia na ich terenie kopalni odkrywkowych węgla brunatnego. Protest dotyczył planów budowy nowych kopalń węgla brunatnego m.in. na Dolnym Śląsku.

– Minister środowiska Andrzej Kraszewski i prezes japońskiej rządowej Organizacji Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO) Hideo Hato podpisali list intencyjny dotyczący transferu do Polski niskoemisyjnych technologii. Chodzi o nowoczesne rozwiązania dotyczące m.in. efektywności energetycznej i racjonalnego gospodarowania zasobami.

WRZESIEŃ

– Kolejna edycja akcji „Sprzątanie świata – Polska” pod hasłem „Lasy to życie – chrońmy je”. Jednym z działań akcji były porządki w polskich lasach.

– Minister środowiska Andrzej Kraszewski podsumował mijającą kadencję w resorcie. W jego ocenie udało się pogodzić sprawy środowiska i gospodarki.

PAŹDZIERNIK

– Polska sprzedała Bankowi Światowemu, działającemu na rzecz Spanish Carbon Fund i Carbon Fund for Europe, uprawnienia do emisji CO2, wynikające z protokołu z Kioto. Resort środowiska nie podał ilości sprzedanych uprawnień ani kwoty transakcji. Zaznaczył jedynie, że łączna wartość zawartych do tej pory przez Polskę siedmiu transakcji sprzedaży naszych nadwyżek emisji CO2 – to ok. 130 mln euro.

– Kapituła konkursu GreenEvo – tzw. akceleratora zielonych technologii Ministerstwa Środowiska wybrała 17 najlepszych polskich technologii w dziedzinie ochrony środowiska, które będą promowane na świecie.

LISTOPAD

– Premier Donald Tusk powołał na ministra środowiska w nowym rządzie Marcina Korolca, b. wiceministra gospodarki. Korolec zastąpił Andrzeja Kraszewskiego.

– Polski Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsparł 3,86 mln zł modernizację i przebudowę oczyszczalni ścieków w Brześciu na Bugiem na Białorusi. Lepsza praca oczyszczalni poprawi jakość wody w Bugu, co oznacza też ochronę Zalewu Zegrzyńskiego i ujęcia wody dla Warszawy.

– W Durbanie (RPA) rozpoczęła się światowa konferencja klimatyczna ONZ z udziałem przedstawicieli ponad 190 krajów z całego świata. Minister środowiska Marcin Korolec reprezentuje Polskę i Unię Europejską, w związku z naszą prezydencją w Radzie UE.

GRUDZIEŃ

– Konferencja klimatyczna ONZ w Durbanie (RPA), podczas której Polska wraz z Komisją Europejską reprezentowała wspólne stanowisko Unii Europejskiej, osiągnęła porozumienie. Ponad 190 państw przyjęło pakiet stanowisk prowadzących do nowego porozumienia klimatycznego w 2015 r. i przedłużenia na nowy okres Protokołu z Kioto.

– Zainstalowane w Polsce elektrownie wiatrowe mogą wytworzyć 1,5 gigawata energii – wynika z danych Urzędu Regulacji Energetyki. W sumie z energetyki odnawialnej uzyskujemy w Polsce prawie 3 gigawaty energii.

PAP – Nauka w Polsce

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl