Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Zatruwanie jeziora i powietrza oraz niezgodne z prawem zmiany w użytkowaniu fermy zarzucają mieszkańcy Więckowic firmie Agri Plus (dawny Animex). Firma uważa, że wszystko jest w porządku i zaskarżyła do sądu administracyjnego decyzję nakazującą przywrócenie budynków fermy do stanu pierwotnego.

Spór między firmą Animex Wielkopolska (występującą obecnie pod nazwą Agri Plus) i mieszkańcami Więckowic dotyczący uciążliwości spowodowanych hodowlą świń trwa od 2002 r. W tym roku firma założyła w Więckowicach w gminie Dopiewo fermę trzody, wcześniej hodowała tam głównie bydło. Mieszkańcy narzekają m.in. na smród z chlewni i zatruwanie jeziora. Zarzucają firmie prowadzenie działalności niezgodnie z prawem i niszczenie środowiska. – Tam jest ponad 12 tys. świń. A budynki zostały przerobione bez wymaganych pozwoleń – mówi Edmund Pawołek ze Stowarzyszenia Ekologicznego Ziemi Więckowickiej. Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego uznał, że firma przebudowała nielegalnie osiem budynków dla trzody chlewnej i nakazał hodowcy przywrócić je do stanu pierwotnego. Tę decyzję podtrzymał inspektor wojewódzki.

Animex zaskarżył decyzję do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Wczoraj odbyła się rozprawa, na którą przybyli też mieszkańcy Więckowic i przedstawiciel gminy Dopiewo. – To dziwne. Śmierdzi już tyle lat i nikt nie jest w stanie tej firmy powstrzymać. Robi, co chce – mówił Stanisław Szała z Więckowic. Wczorajszej sprawie przyglądał się też Andrzej Aumiller z Samoobrony, były poseł. – Mam nadzieję, że sąd utrzyma decyzję wojewódzkiego inspektora nadzoru budowlanego. Odór amoniaku ma ogromny wpływ na zdrowie ludzkie – mówił Aumiller. Stowarzyszenie Ekologiczne Ziemi Więckowickiej powołało prawnika, który występował w sądzie w ich imieniu. Sąd wysłuchał obu stron. Decyzję podejmie 15 lutego.

Źródło: Gazeta.pl

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl