Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Lasy i pola pustoszeją – czytamy w „Newsweeku”. Dzikie zwierzęta i ptaki rozpoczynają migrację do miast. Niech nie zdziwi cię widok lisa, przemykającego między blokami.

Opuszczona dzielnica Berlina Schoeneberg zamienia się w oazę dla zagrożonych motyli, pająków i trzmieli. Dodatkowo na niebie można dostrzec jastrzębie i pustułki. W całym Berlinie żyje dwie trzecie z 280 gatunków ptaków, jakie można spotkać na terytorium Niemiec.

W związku z coraz większą liczbą gatunków zwierząt i roślin w miastach, powstała nowa dziedzina nauki – ekologia miejska. Według Josefa Reichholfa, profesora ornitologii na Politechnice Monachijskiej, aglomeracje miejskie przewyższają wiejskie obszary pod względem różnorodności flory i fauny. Co istotne – im większe i gęściej zaludnione miasto, tym łatwiej zwierzętom znaleźć pożywienie.

Jelenie, kojoty i szopy pracze upodobały sobie przede wszystkim przedmieścia. Badacze dochodzą do coraz ciekawszych faktów. Odkryli np. dziesięciokrotne większą populację lisów, borsuków i jeży na obrzeżach Zurychu, w stosunku do obszarów wiejskich.

Zwierzęta szybko dostosowują się do swojego nowego środowiska. Kaczki, które zadomowiły się w Nowym Jorku, Hongkongu i Londynie, wydają na świat potomstwo o niespotykanym dotąd ubarwieniu.

Również w Polsce można natknąć się na nietypowe dla miasta zwierzaki. W Łazienkach warszawskich, oprócz wiewiórki, można spotkać lisa. W Toruniu i Bydgoszczy, przy odrobinie szczęścia, natkniemy się na wydrę. W wielu miastach z kolei nie dziwi widok bażantów i kuropatw żywiących się w osiedlowym śmietniku.

Przyczyn takiej sytuacji jest kilka. Jedną z ważniejszych jest nowoczesne rolnictwo: jedna odmiana zbóż na dużym terenie, stosowanie oprysków owadobójczych i intensywne nawożenie, które powoduje zanikanie dzikich traw, kwiatów i chwastów. Według szacunków biologów, rolnictwo i gospodarka leśna są winne wymarciu 80% gatunków na całym świecie – informuje „Newsweek”.

Źródło: Wp.pl

Nadesłał/a: Wegetarianie.pl