Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Odzież ekologiczna z lnu i konopi, jako alternatywa dla bawełny i syntetyków.
Przyzwyczajono nas myśleć, że najbardziej naturalne i ekologiczne są ubrania bawełniane. Tymczasem bardziej zdecydowanie bardziej ekologiczną alternatywą jest nasz swojski len i używane od zarania dziejów a później zapomniane konopie. Powracają one teraz do łask w kolekcjach firm produkujących ekologiczną odzież. Zwracają one uwagę nie tylko na to aby ich produkty były ładne i modne, ale również by były przyjazne środowisku i nam.

Odzież z konopi posiada takie właśnie cechy: konopie są najbardziej przyjazną środowisku rośliną, a wykonane z nich materiały mają nie tylko piękny wygląd ale także świetne właściwości oddychające,antybakteryjne, hipoalergiczne, są bardzo wytrzymałe a przy tym ulegają pełnej biodegradacji.

Zalety konopi zaczynają się już przy ich uprawie. Nie wymagają środków przeciwko chwastom i mają naturalną odporność na insekty, grzyby i inne szkodniki. Konopie rosną szybko i są bardzo wydajne. Ich uprawa jest ekologiczną alternatywą dla destrukcyjnej dla środowiska uprawy bawełny. Bawełna jest jedną z najbardziej niszczących środowisko upraw, zużywając w samych tylko Stanach Zjednoczonych 124 miliony kilogramów pestycydów rocznie. A to tylko dodatek do ogromnej ilości nawozów sztucznych, defoliantów (środków do usuwania liści), regulatorów wzrostu i ogólnie biocydów, takich jak bromek metylu. Produkcja bawełny wymaga ogromnej ilości wody, co uszczupla jej zasoby i powoduje zasalanie gleby, podczas gdy konopie nie potrzebują specjalnego nawadniania. Szeroki rozstaw rośłin w przypadku bawełny, przyczynia się do wysuszania i utleniania gleby, uwalniając dwutlenek wegla do atmosfery i zmniejszając żyzność gleby.

Nawet konwencjonalna uprawa konopi jest już bardzo ekologiczna, ponieważ nie wymagają one użycia herbicydów, pestycydów ani nawadniania. Następnym ekologicznym krokiem jest wyeliminowanie nawozów sztucznych aby otrzymać certyfikat upraw organicznych. Przykładem może być firma Ecolution, która jako pierwsza wprowadziła organiczne uprawy konopi dla produkcji tekstyliów, a cała produkcja włókna konopnego poddana jest rygorystycznym, ekologicznym metodom naturalnego przetwarzania mechanicznego- w przeciwieństwie do silnych chemikaliów tradycyjnie stosowanych w produkcji włókna konopnego.

Z włókna konopnego można stworzyć wszelkie tkaniny, od delikatnej bielizny począwszy, na szorstkim płótnie kończąc. Od czasów gdy konopie uprawiano, techniki obróbki włókna tak posunęły się naprzód, że konopne ubrania nie muszą się już kojarzyć z ciężkimi i wręcz ordynarnymi. Współczesny materiał z konopi jest silniejszy, cieplejszy, delikatniejszy, a przede wszystkim bardziej długowieczny niż bawełna.

Materiały zrobione z konopi mają cenne właściwości, które są pożądane w materiale tektylnym. Oto niektóre z nich:
– są silne, wytrzmałe, wygodne, zdrowe i odporne na zużycie, dobre na każdą porę roku.
– noszą się wyjatkowo dobrze,
– są hipoalergiczne i niedrażniące skóry.
-antybakteryjne,
-przeznaczone dla osób o skórze delikatnej skłonnej do uczuleń,
– mają doskonałe właściwości izolujace i przewodzące. Na przykład w porównaniu z odzieżą z bawełny, odzież z konopii jest cieplejsza, ale lepiej oddycha. W gorące dni, konopie będą oddychały lepiej niż wszystkie inne materiały pozwalając czuć się komfortowo i świeżo nawet w wilgotnym klimacie. Tylko len i bambus może pochwalić się podobnymi właściwościami. Dodatkowo, molekuła włókna konopnego ma kształt rurki, co sprawia, że wychwytuje ona wilgoć ciała, materiał szybko schnie i daje poczucie ciepła nawet gdy jest zimno.
– są bardzo odporne na zniszczenie spowodowane pleśnią, bakteriami, słona wodą, światłem słonecznym, przetarciem, czy chemikaliami, i jednocześnie, w przeciwieństwie do syntetyków, ulegają pełnej biodegradacji.
– zapewniają nieporównywalną ochronę przed promieniowaniem UV.
– mają bogatą fakturę i olbrzymią moc i wytrzymałość.
– są świetną ekologiczna alternatywą dla destrukcyjnej dla środowiska uprawy bawełny i dla syntetyków.

Niektórzy producenci ekologicznej odzieży dbają także o eko-detale, na przykład stosują guziki wykonane z drewna muszli czy łupin orzechów, a nici czy zamki pochodzą od producentów dbających o ekologię – stosują się oni do standardów ochrony środowiska, a ich produkty nie zawierają toksycznych substancji. Pojawia się też odzież barwiona naturalnymi barwnikami, a stosowane barwniki syntetyczne są tak dobierane by miały jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko a przy tym i na nasze ciało, bo to jemu przecież najbliższa jest odzież.

Z konopi produkuje się też obuwie, którego największą zaletą jest jego bardzo duża oddychalność. Obuwie z konopi w odróżnieniu od innych butów z płócien, tak bawełnianych jak i konopnych, charakteryzuje się wytrzymałością porównywalną z obuwiem skórzanym czy syntetycznym i nie trzyba go 'rozchadzać,’ jest wygodne od początku.

Ekologiczna odzież jest ważnym elementem ekologicznego stylu życia. Jest zdrowa i wygodna a przy tym przyjazna środowisku.
„Najbliższa ciału koszula”.

Nadesłał/a: kuba