Podziel się!Share on Facebook0Pin on Pinterest0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Print this pageEmail this to someone

Ekolodzy podkreślają, że naturalna choinka jest bardziej ekologiczna niż plastikowa. Sztuczne drzewko spędzi na śmietniku 400 lat, a w tym czasie mogą wyrosnąć cztery pokolenia lasów – alarmują.

– Był czas, gdy tłumaczono nam, że kupując sztuczną choinkę oszczędzamy lasy, ten czas już minął. Choinka naturalna jest lepsza. Powody są proste, dlatego że produkcja sztucznej choinki jest uciążliwa dla środowiska – powiedział w środę Sławomir Fiedukowicz z Nadleśnictwa Celestynów na konferencji prasowej zorganizowanej przez Fundację Nasza Ziemia.

Dodał, że największy problem zaczyna się, gdy choinka trafia na śmietnik. – Otóż na śmietniku spędzi ona 400 lat. To kilka pokoleń, a sztuczna choinka będzie trwała jako ślad po naszym braku wyobraźni – dodał.

Zdaniem Fiedukowicza, panujący w społeczeństwie stereotyp o masowym wycinaniu choinek na święta jest już tylko mitem. – Dostępne przed świętami drzewka pochodzą z plantacji. Kupując choinkę z legalnego źródła, mamy gwarancję, że jej wycięcie nie spowodowało żadnych negatywnych konsekwencji dla lasu – zwrócił uwagę. Nadleśniczy zaapelował, aby przed zakupem sprawdzić dokumenty pochodzenia drzewka.

Podczas konferencji, Fundacja przedstawiła też kilka rad, m.in. jak ekologicznie spędzić Święta Bożego Narodzenia.

Dominik Dobrowolski z Fundacji Nasza Ziemia przypomniał, aby podczas Świąt gasić zbędne żarówki. – Zbyt duże zużycie energii elektrycznej kosztuje, a dodatkowo jest również źródłem degradacji środowiska i zmian klimatycznych – powiedział.

Fundacja obliczyła, że wyłączenie pięciu żarówek 60-watowych zmniejsza emisję dwutlenku węgla o 270 kg rocznie. Poza tym obniżenie temperatury w domu o 1 st. Celsjusza ogranicza emisję CO2 nawet o 300 kg rocznie, a zużycie energii o 7,5 proc.

Po Świętach jest dużo śmieci dlatego, aby chronić środowisko trzeba poddawać je recyclingowi. Według Fundacji odzyskanie 1 kg aluminium, to obniżenie emisji CO2 o 9 kg i uniknięcie degradacji środowiska (pozyskujemy surowiec wtórny do produkcji w hutach, zamiast pozyskiwania i używania boksytów), a zebranie i przetworzenie 1 tony makulatury, to uratowanie 17 drzew.

Źródło: PAP

Nadesłał/a: bartezzzzz